Експерт: власна думка

Застосування досвіду Іспанії для внесення змін і доповнень до Закону України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків"

Олена Суслова, експерт Програми USAID РАДА з ґендерних питань
П'ятниця, Січень 22, 2016 - 13:30

Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» (далі – Закон) прийнятий 2005 року (8 вересня 2005 року N 2866-IV). Шлях до його прийняття був непростим. Тільки сьомий законопроект набув статус закону. За 10 років реалізації закон також неодноразово критикували за його недосконалість, формальність, слабкість тощо. Проте, саме завдяки цьому Закону Україна почала системно розбудовувати національний механізм утвердження ґендерної рівності. Саме в цьому Законі вперше було запропоноване визначення дискримінації.

Деякі нотатки до регламентування процедур внесення змін до Конституції

Володимир Крижанівський, старший консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 1-го скликання
Четвер, Січень 14, 2016 - 15:45

Нинішня Конституція України, прийнята 28 червня 1996 р. Верховною Радою України, практично не дає чіткої відповіді, яким чином може бути прийнято цілковито новий текст Конституції України. Адже в переліку повноважень Верховної Ради України в п. ч.1 ст.85 мова йде лише про надання парламенту законодавчої функції стосовно внесення змін до чинної Конституції України. Спробуємо розглянути послідовність процедур, які повинні бути виконані саме при внесенні невсеосяжних змін до Основного Закону України, які призвели б до повної заміни тексту Конституції .

Мінську угоду не виконати не можна, а виконати — неможливо. Зокрема, через її структуру.

Борис Беспалий, консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
Четвер, Серпень 20, 2015 - 13:00

Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод від 12 лютого 2015 року (далі – Мінська угода), зокрема передбачає внесення змін до Конституції України.

Зміни до Конституції України і Мінська угода

Борис Беспалий, консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
Субота, Серпень 15, 2015 - 23:15

Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод від 12 лютого 2015 року (далі – Мінська угода) передбачає внесення змін до Конституції України.

На його виконання, проект Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», реєстраційний № 2217А містить такий пункт:

«Розділ XV «Перехідні положення» доповнити новим пунктом 18 такого змісту:

Зауваження та пропозиції до проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», реєстраційний № 2217А

Борис Беспалий, консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
Вівторок, Серпень 11, 2015 - 13:00

Проект

Вноситься Президентом України

 

З а к о н У к р а ї н и

Про внесення змін до Конституції України

(щодо децентралізації влади)
______________________________________

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

 

I. Внести до Конституції України (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 30, ст. 141) такі зміни:

Виступ щодо пропозицій змін до Конституції України в частині правосуддя на координаційній зустрічі проектів міжнародної технічної допомоги (IPTAC) 29.07.2015 р.

Еліна Шишкіна, програмний директор USAID РАДА, народний депутат України 6-го скликання
Неділя, Серпень 2, 2015 - 16:00

Власне, мій виступ буде складатися з двох частин. У першій ми поговоримо про ті пропозиції змін до Конституції України в частині правосуддя, які напрацювала робоча група і щодо яких вже є попередній висновок Венеційської комісії (№ 803/2015 від 24.07.2015). Друга частина буде присвячена можливості внесення змін до Конституції України загалом.

Перш ніж аналізувати текст пропозицій варто відповісти на питання – яка мета судової реформи? Для чого вона необхідна?

Якщо говорити коротко, то завданнями реформи має бути:

Конституційна процедура і воєнний або надзвичайний стан

Борис Беспалий, консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
П'ятниця, Липень 31, 2015 - 15:00

Згідно ч.2 ст. 157 Основного закону, Конституція України «не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану».

Згідно ст. 159 Конституції України, наявність чи відсутність цих станів визнається висновком Конституційного Суду України (далі – КСУ), наданим щодо законопроекту про внесення змін до Конституції.

На відміну від інших пунктів висновку, цей — визначається не змістом законопроекту, а ситуацією в державі. Тож його варто розглянути окремо, позаяк стосується він не одного, а усіх законопроектів конституційного пакету.

Мотивовані пропозиції до проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України та суддів), реєстраційний №1776

Борис Беспалий, консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
Середа, Липень 22, 2015 - 13:00

Щодо недоторканності народних депутатів України

1. Підстави для особливостей кримінального та адміністративного провадження стосовно народних депутатів

Невід’ємний принцип правової держави, якою згідно ст.1 Конституції є Україна, — рівність усіх перед законом. Його закріплено у Конституції: «Стаття 24. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.»

Особливості кримінального та адміністративного провадження є винятком із правила. А винятки потребують обґрунтування.

Пропозиції до проекту Закону про місцеві вибори (до другого читання)

Борис Беспалий, консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
П'ятниця, Червень 26, 2015 - 10:45

Пропозиції до другого читання виділені курсивом.

 

Проект

вноситься народними депутатами України
Денисенко В.І.
Алєксєєв С.О.
Попов І.В.
Чижмарь Ю.В.
Ледовських О.В.

ЗАКОН УКРАЇНИ
Про місцеві вибори

Стаття 2. Основні засади місцевих виборів

1. Місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ до проекту Закону України "Про внесення змін до Конституції України"

Борис Беспалий, консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
Вівторок, Травень 5, 2015 - 10:00

Чинна редакція

Пропонована редакція

Стаття 95. Бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами.

Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Сторінки