Індекс ефективності проведення години запитань до Уряду України Година запитань до уряду 14.04.2017

  1. Кількість членів уряду, присутніх на «годині запитань до Уряду (відсоток від повного складу КМУ) – 58,3%.

Були присутні 14 членів Кабінету, а саме: перший віце-прем’єр-міністр та міністр економічного розвитку і торгівлі України Кубів С., віце-прем'єри Розенко П., Климпуш-Цинцадзе І. та Кириленко В.

Міністри: Саєнко О., Аваков А., Нищук Є.,  Жданов І.,  Данилюк О., Насалик І.,  Стець Ю., Супрун У., Гриневич Л.

  1. Прем’єр-міністр України на годині запитань до Уряду був присутній.
  2. Фракційний принцип був повністю недотриманий.

«Годину запитань до Уряду» було розпочато з виступу Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, що суперечить нормі частини 2 статті 230 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України», а саме, що Година питань до Уряду починається з усних чи письмових запитань до членів Кабінету Міністрів України від представників депутатських фракцій, таким чином заданий порядок проведення порушив системність проведення години запитань до Уряду та перетворив механізм контролю і ефективної взаємодії виконавчої і законодавчої влади на виступ Прем’єр-Міністра України, що нівелює значення даної процедури.

Голова Верховної Ради України вкотре порушив положення Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» зокрема пункт 1 частини четвертої статті 229, яким передбачено, що у перші 30 хвилин Години запитань до Уряду відводиться на запитання фракцій. Таким чином були порушені права фракцій, внаслідок чого ряд запитань не було заслухано.

Дотримуючись Регламенту, цю норму можна було обійти, прийнявши рішення про одноразове відхилення (ad hoc) від процедур, передбачених цим Регламентом. Таке рішення приймається без обговорення шляхом голосування, яке проводиться після внесення відповідної пропозиції і заноситься до протоколу пленарного засідання Верховної Ради (частина перша статті 50 Регламенту). Однак, як бачимо, у Голови Верховної Ради України була відсутня мотивація приймати таке рішення.

Голова ВРУ (або хтось із його заступників, хто вів у понеділок перед цим засідання Погоджувальної Ради), не забезпечив визначення теми «години запитань до Уряду» на Погоджувальній раді, порушивши 2 пункт 14 частини статті 73 Регламенту.

Головуючим не було встановлено регламент часу на виголошення запитань і на виголошення відповідей.

  1. Хто давав відповіді від Уряду – Прем’єр-міністр України В.Гройсман, міністри П.Розенко та Л.Гриневич. Слід зазначити, що Прем’єр виголосив промову, яка зайняла 18 із 65 хвилин, які зайняла вся Година запитань.     

У своєму вступному слові В. Гройсман акцентував увагу на необхідності проведення реформ серед яких: освітня, медична, пенсійна, реформа з продажу державних підприємств шляхом відкритого публічного конкурсу (це дозволить, на думку Прем’єра, залучити в країну більшу кількість інвестицій. Однак, цікаво яким чином буде проходити зазначений «прозорий конкурс». З якою метою в Україні і досі діють такі державні інституції як Державна інноваційна фінансово-кредитна установа, враховуючи, що держава буде продавати свої підприємства?

Аграрна реформа, сутність якої полягає в наданні можливості продажу української землі лише особам, що є громадянами України (але Гройсман не врахував прогалини в законодавстві в частині інституту громадянства, а саме біпатризму). Тим більш, що в українських реаліях може виникнути ситуація з наданням громадянства іноземцям за спрощеною процедурою (як у випадку з Саакашвілі) і можливе скуповування земель вищезазначеними особами. Хоча, головна небезпека полягає в можливості створення великих аграрних латифундій.       

Продовжилась година питань до уряду звинуваченнями О.Кужель у корумпованості української політичної системи, зокрема інститутів, що підпорядковуються Уряду. У відповідь Гройсман звинуватив лідера фракції ВО Батьківщина в розкраданні державних коштів. Тож замість конструктивного діалогу бачимо формат взаємних звинувачень Уряду та Парламенту, тенденцію до якого заклав Голова Верховної Ради України, багаторазово порушивши Регламент.

Під час проведення Години питань до уряду в сесійній залі чинилася метушня в урядовій ложі де міністри замість роботи обмінювалися дружніми обіймами та демонстрували свої теплі стосунки з депутатами.

Оцінки:                за організацію та проведення Години – 2 при п’ятибальній     системі оцінювання;  

               за інформативну наповненість – 3 бали.  

 

Альона Гурківська 

Володимир Крижанвський