Індекс ефективності проведення години запитань до Уряду України Година запитань до уряду 19.05.2017

  1. Кількість членів уряду.

Були присутні 14 членів Кабінету, а саме: Віце-прем'єр-міністри України В.Кістіон, П.Розенко, І.Климпуш-Цинцадзе, міністри П.Петренко, В.Черниш, Є.Нищук, П.Клімкін, О.Саєнко, В.Кириленко, Т.Кутовий, А.Аваков, У.Супрун, Л.Гриневич.

Прем’єр-міністр України на годині запитань до Уряду був присутній.

Зауваження до процедури проведення «години запитань».

  1. В ході засідання Погоджувальної ради вже вкотре не обговорювалася тема чергової п’ятничної «години запитань до уряду», що не дає можливості як фракціям, так і окремим народним депутатам належно підготуватися до здійснення цієї важливої складової контрольної функції парламенту і суттєво знижує його ефективність. Принагідно зазначаєм, що хибна практика ідентифікації Погоджувальної ради на головній сторінці сайту ВРУ як зібрання керівників голів парламентських фракцій і голів парламентських комітетів мала своє продовження і цього сесійного тижня.
  2. На початку засідання Голова ВР України, зазначивши про необхідність дотримання регламентної процедури проведення «години запитань до уряду», не оголосив хто з членів Кабінету присутній в сесійній залі. Зокрема, п. Гройсман вже в ході проведення «години» повідомив, що перший віце-прем’єр не бере участі в заході.
  3. Як і під час попередніх декількох «годин запитань», головуючий не поставивши на голосування питання про зміну процедури проведення «години», одноособово прийнявши рішення про заслуховування коротких звітів-інформації віце-прем’єра І. Климпуш-Цинцадзе та міністра юстиції П. Петренка. Це зайняло біля третини всього часу відведеного для «години запитань». Проте обговорення цих доповідей не відбулося, що також суттєво знижує ефективність такого спілкування парламенту з урядом. Оптимальним варіантом було б заздалегідь роздати тексти виступів цих урядовців, заощадивши час для діалогу депутатського корпусу з урядом.
  4. Подальша імпровізована прес-конференція голови уряду без наперед визначеної теми також не мала якогось суттєвого позитивного ефекту. Переважно, відповідаючи на питання від народних депутатів, Прем’єр-міністр вдавався до відсилок членам уряду, що передбачало надання змістовних відповідей найближчим часом, а не безпосередньо в залі. Однак, як наслідок відповіді на поставлені народними депутатами запитання не будуть оприлюднені для широкого загалу.
  5. Під час проведення «Години» рівноцінний розподіл можливостей кожної фракції поставити питання не був дотриманий. Крім того, на нашу думку, необхідно ухвалити зміни до парламентського Регламенту, які надали пріоритет в цьому питанні саме опозиційним фракціям. 
  6. Не обійшлося і без популізму: традиційно для української політики, запитання деяких політиків не були направлені на вирішення певної проблеми, а скоріше направлені за здобуття електоральних балів, зачіпаючи теми тарифів та корупції. Зокрема мова йде про О.Ляшка та М.Бурбака. Інші депутати, задаючи питання, не дотримувались однієї тематики, що нівелює значення даного інституту як механізму парламентського впливу на уряд.
  7. Проте вартим уваги є питання народного депутата В.Антонищака, який порушив проблему присутності членів уряду на засіданні комітетів, а саме як приклад був наведений факт відсутності Міністра фінансів на засіданнях профільного комітету, що негативним чином відбивається на ефективності комунікації уряду з парламентом.

                                   

Оцінки:              за організацію та проведення «години» – 3 за п’ятибальною системою оцінювання;  

за інформативну наповненість – 3 бали, що в першу чергу пояснюється не стільки непідготовленістю уряду до цього діалогу, скільки відходом головуючого від норм Регламенту, що зробило цей захід доволі хаотичним.   

 

Альона Гурківська 

Володимир Крижанівський