Індекс ефективності проведення години запитань до Уряду України Година запитань до уряду 09.06.17

 1. Кількість членів уряду.

Вже в котре спостерігається порушення норми частини першої статті 230 Регламенту Верховної Ради, а саме головуючий не оголосив про відсутніх в парламентському засіданні членів уряду та не було надано пояснень щодо причин їхньої відсутності, як цього вимагає зазначена норма Регламенту. Однак, з відповідей на запитання від народних обранців можна зробити чіткий висновок про неявку на за засідання міністрів оборони та закордонних справ.   

Прем’єр-міністр України на годині запитань до Уряду був присутній.

Зауваження до процедури проведення «години запитань».

 1. Вкотре, як і перед проведенням попередніх «годин запитань до уряду», під час засідання Погоджувальної Ради 06.06.17 не відбулося обговорення питання щодо теми проведення години запитань. Хоча норма частини третьої статті 229 Регламенту ВРУ встановлює, що «Пропозиції щодо визначення теми «години запитань до Уряду» щотижня, відведеного для пленарних засідань Верховної Ради, вносять Погоджувальній раді депутатські фракції (депутатські групи)». Головуючий на засіданні цього робочого органу парламенту не закликав учасників робити це під час того засідання.
 2. З самого початку ведення цього регламентного заходу був зафіксований практично повний відхід від положень статей 229 та 230 Регламенту. Проте головуючий не скористався нормою статті 50 Регламенту про про одноразове відхилення від процедур (ad hoc), передбачених цим Регламентом. Замість цього він оголосив жодним чином не передбачену процедуру заслуховування інформації двох членів Кабінету міністрів. Ця позарегламентна дія зайняла 31 хвилину із тих 70 хвилин, що склало 44 відсотка від всього часу проведення «години запитань».
 3. На початку засідання головуючий оголосив, зокрема, про 30 хвилин письмових запитань від депутатів, хоча Регламентом передбачено іншу форму здійснення першої частини «години запитань», а саме: «до 30 хвилин запитання до членів Кабінету Міністрів України від депутатських фракцій (депутатських груп) та відповіді». Більше того, після заслуховування доповідей п.п. Зубка та Гриневич головуючий підкреслив, що запитання будуть ставитися не від фракцій , а від народних депутатів. І це при тому, що положення частини четвертої статті 230 засвідчує протилежне:  «Година запитань до Уряду» розпочинається з усних чи письмових запитань до членів Кабінету Міністрів України від представників депутатських фракцій (депутатських груп)».
 4. Право усіх фракцій на однакове їх представництво в процедурі проведення «години запитань» не було реалізовано. А саме це передбачено нормою частини третьої статті 230 Регламенту: «Кожна депутатська фракція (депутатська група) має гарантоване право на одне усне або одне письмове запитання до членів Кабінету Міністрів України». Наводимо статистику щодо того, представниками яких фракцій задавалися питання під час цього регламентного заходу:
 • Позафракційні -  4;
 • БПП                  -  1;
 • НФ                    -  5;
 • Батьківщина     -  1;
 • РП                     -  1.

Отже, як бачимо, фракція Опозиційного блоку, Самопоміч. групи Воля народу та Відродження, не задали жодного запитання. Дана ситуація ілюструє відсутність врахування та забезпечення інтересів опозиційних сил. Це свідчить про порушення частини шостої статті 230 Регламенту: «

Зазначимо, що найбільша кількість всіх запитань була поставлена фракцією Народного фронту (42%, і це при тому, що за чисельністю вона має лише 19% від загальної кількості обраних членів парламенту), за списком якої було обрано до парламенту Голову ВР України.

 1. Звісно, таке порушення регламентних процедур не могло не призвести до безсистемного характеру здійснення рецензованої «години запитань» 9 червня 2017 року. Тому достеменно було порушено ще одну норму статті 229, а саме положення викладене у першому реченні частини третьої:  «Під час проведення «години запитань до Уряду» можуть порушуватися лише питання з визначеної теми». Але як можна вимагати дотримання цієї норми, якщо головуючим на початку засідання не було оголошено, яку тему було обрано для обговорення?
 2. Такий стиль здійснення цього важливого заходу, який мав би бути дуже дієвим інструментом в системі виконання парламентом його конституційної контрольної функції, призводить до суттєвого зниження ефективності «годин запитань до уряду».

Оцінки:              за організацію та проведення «години» – 2 (незадовільно) за п’ятибальною     системою оцінювання;  

за інформативну наповненість – 3 (посередньо) бали

Альона Гурківська     

Володимир Крижанівський