Моніторинг роботи Верховної Ради України 18-22 грудня 2017 року

Засідання Погоджувальної ради

 1. Як і раніше, Погоджувальна рада не ухвалила тижневий порядок денний засідань, хоча розглядала пропозиції до нього, що є порушенням пункту другого частини чотирнадцятої статті 73 Регламенту ВРУ.
 2. Мало не вперше на засіданні було висунуто пропозицію щодо тематики проведення «години запитань до Уряду»: перший заступник Голови ВРУ Ірина Геращенко оголосила вимогу заслухати звіт Міністерства фінансів та Міністерства економічного розвитку та торгівлі щодо «збитків національного бюджету від факту блокади Донбасу». Проте ніяких рішень щодо цього Погоджувальна рада не приймала. Та й під час проведення «години» в останню п’ятницю це питання не підіймалося ні самою п. Геращенко, а ні головуючим.
 3. Вкотре, лідери фракцій (або ті, хто їх заміщав) практично повністю використовували свій час для виголошення заяв політичного характеру, на що не було відповідної реакції головуючого з метою припинення цього.

Пленарні засідання Верховної Ради 13-17 листопада 2017 року

Впродовж цього сесійного тижня було:

3 законопроекти

прийнято в першому читанні за основу і в цілому

4 законопроекти

прийнято в другому читанні і в цілому

2 законопроекти

прийнято за основу після першого читання

1 законопроект

відправлено на повторне перше читання

6 постанов

прийнято в цілому

2 законопроекти з 11 запропонованих

включено до порядку денного

5 постанов

відхилено

Зокрема вже вп’яте не включено до порядку денного законопроект № 6675 (ініціатор- Президент) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об'єднань та використання міжнародної технічної допомоги», адже за суттю своєю діяльність громадських об’єднанань є не предметом регулювання Податкового кодексу.

метою відхилених ВР України постанов було скасування голосування щодо прийняття в цілому відповідно п’яти законопроектів, зокрема про прийняття Держбюджету на 2018 рік і двох супутніх законів. Таким чином, це уможливило підписання Головою ВРУ Держбюджету, двох супутніх йому законопроектів, а також законопроекту про продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель та ще проекту закону щодо преференцій для літакобудівної галузі.

21 грудня після прийняття в цілому проекту закону 6016-д «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» головуючий оголосив, що народний депутат Кужель повідомила йому про зафіксований факт неособистого голосування одного із народних депутатів (шістьма картками для голосування).  Головуючий запросив для консультації з цього питання першого заступника голови Регламентного комітету п. Павла Пинзеника, який висловив свою точку зору з цього питання, вказавши: «Якщо окремі народні депутати вважають, що розгляд цього питання відбувся з порушеннями Регламенту, вони мають право внести відповідний проект постанови про скасування рішення Верховної Ради України, він буде розглянутий і проголосований відповідно до закону».

Варто додати, що також народний депутат, інший суб'єкт права законодавчої ініціативи повинен у дводенний строк звернутися до Голови Верховної Ради України з відповідною письмовою заявою.

В цілому за цей пленарний тиждень було розглянуто не більше 20 % запланованих тижневим порядком денним законопроектів, тому знову постає питання про необхідність поглибленої парламентської реформи, яка, зокрема має торкнутися зміни процедур голосування, а також перенесення другого читання в комітети з метою вивільнення пленарного часу.  

Моніторинг проведення «години запитань до Уряду»

 1. Цього разу відхід від визначеною Регламентом процедури проведення «години запитань до Уряду» було пояснено рішенням представників фракцій та  груп змінити схему реалізації цього заходу наступним чином:
 • 19 хвилин надається членам уряду, які висвітлюють стан справ у відповідній галузі;
 • 20 хвилин надається для запитань представників фракцій та груп (по одному кожній фракцій чи групі);
 • 20 хвилин для запитань народних депутатів.

Такий порядок проведення «години» є можливим, але необхідно було скористатися нормою статті 50 Регламенту, а саме застосувавши процедуру одноразового відхилення від регламентних настанов – ad hoc, яку мають підтримати своїм голосуванням щонайменше 226 народних депутатів.

 1. Двом представникам уряду була надана можливість доповісти про стан справ у їхніх відомствах: міністр культури Євген Нищук та перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов. В подальшому їм не було задано жодного запитання з їхньої тематики.
 2. За перші 20 хвилин кожна з фракцій та груп скористалася своїм правом на одне запитання.
 3. Впродовж наступних 20 хвилин запитання поставили 6 народних депутатів – двоє від БПП, двоє від Народного фронту, одна від Самопомочі та один позафракційний.
 4. На одне запитання відповів міністр оборони, ще на одне він відповів разом із прем’єр-міністром, на всі інші запитання відповіді давав прем’єр-міністр.

Щодо законопроектів №6675 та 6674

21 грудня було зроблено спробу включити до порядку денного розгляд в першому читанні одіозного законопроекту № 6675 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об'єднань та використання міжнародної технічної допомоги». Цей проект закону  серед іншого  має на меті впровадити отримання річної фінансової звітності від неприбуткових громадських об’єднань із загальним річним доходом 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (510 000 грн. з 1січня 2018 року), що отримують, зокрема фінансові та інші ресурси за рахунок міжнародної технічної допомоги, що надається відповідно до міжнародних договорів України, фінансові та інші ресурси і послуги на безоплатній та безповоротній основі із застосуванням податкових пільг або звільнення від оподаткування та фізичних осіб-підприємців щодо їх доходів та видатків.

Наприкінці попередньої сесії відбулося декілька голосувань задля включення його до порядку денного, але вдалося це зробити лише на осінній сесії, та й то зроблено це було по суті явочним порядком, протягнувши його разом з декількома сотнями інших пропозицій аж на початку жовтня місяця. Законопроект піддано гострій критиці з боку суспільства та експертного середовища як у нас, так і на Заході.

12 грудня головний комітет (з питань податкової та митної політики) в своєму висновку стосовно законопроекту запропонував прийняти його за основу. Більше того: комітет висловив думку, що треба навіть піти на певне, не мале, зменшення того порогу доходу, починаючи з якого до отримувачів коштів застосовуватимуться такі обмеження (громадських об’єднань).

І це в той час, коли Головне науково-експертне управління того ж дня зазначило, що питання звітності таких громадських організацій взагалі не належить до предмету регулювання Податкового кодексу України.

Виходячи з того, що 21 грудня тижневий план роботи парламенту вже був затверджений, керівництво парламенту зробило вищезгадану спробу в той же день внести до порядку денного питання про обговорення цього проекту закону в першому читанні. Поки що після чотирьох голосувань зробити це не вдалося.

Але це може бути зроблено вже в перший сесійний тиждень після Нового року, адже на Погоджувальній раді не відбувається голосування щодо тижневого поряду денного сесії, і він приймається десь за лаштунками сесійного залу, без обговорення та голосування.

Володимир Крижанівський

Альона Гурківська