Про розгляд законопроектів «Про Вищий антикорупційний суд»

30 вересня 2016 року набули чинності Закон України № 1401-8 «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» та Закон України № 1402-8 «Про судоустрій і статус суддів» (нова редакція), якими передбачено створення утворення в системі судоустрою Вищого антикорупційного суду, який є вищим спеціалізованим судом. Проте для його створення та функціонування необхідно прийняти закон, який унормовує порядок формування та роботи Вищого антикорупційного Суду.

У зв’язку з чим 1 лютого 2017 року народним депутатом Є. Соболєвим та ще 5 народними депутатами було внесено «Проект Закону про Вищі антикорупційні суди» під номером 6011. Проте протягом 8 місяців не було спроби включити цей законопроект до порядку денного для розгляду. 6 жовтня Венеційська комісія оприлюднила висновок щодо проекту закону №6011, в якому її представники закликали Президента України найближчим часом подати свій проект закону про антикорупційні суди, який має ґрунтуватися на рекомендаціях комісії, зокрема щодо порядку відбору суддів.

Посилення суспільної напруги, гальмування реформ та активізація українського політичного середовища стали приводом до  демонстрації 17 жовтня. Однією з вимог мітингувальників було створення антикорупційних судів. Для того, щоб пришвидшити виконання вимоги демонстрантів і уможливити внесення законопроекту Президентом депутатам необхідно було відкликати законопроект № 6011. Незважаючи на те, що заяву про відкликання законопроекту було одержано 18 жовтня, рішення було прийнято 21 грудня після трьох невдалих спроб голосування про відкликання проекту закону (9 листопада Спікер ставив це питання на голосування 2 рази, та 14 листопада). Проте замість внесення нового законопроекту, Президент закликав створити робочу групу у парламенті з напрацювання положень проекту закону «Про вищий антикорупційний суд».

22 грудня 2017 року Президентом було внесено проект закону №7440 «Про Вищий антикорупційний суд», який було піддано критиці експертами, громадськими активістами та ЗМІ через невідповідність до рекомендацій Венеційської комісії, та проект закону №7441 про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Вищий антикорупційний суд», яким передбачено можливість утворення судових палат для у вищому спеціалізованому суді для розгляду окремих категорій справ у першій інстанції, а також утворюється апеляційна палата для розгляду справ в апеляційній інстанції.

Якщо до проекту закону №7440 були подані 4 альтернативні законопроекти (проект н.д. В.Писаренка – 29. грудня 2017, проект н.д. С.Капліна – 09 січня 2018, проект н.д. О.Сотник – 10 січня 2018, проект н.д. І.Луценка – 10 січня 2018), до пов’язаного з ним законопроекту № 7441 10 січня 2018 року було подано один альтернативний законопроект  (ініціатор ­­­­– н.д. О. Сотник).

15 січня було оприлюднено листи від МВФ та Світового банку, в яких було піддано критиці Президентський законопроект. Є висока імовірність, що якщо проект закону не буде приведено до норм Венеціанської комісії, це може стати причиною позбавлення фінансової допомоги України.

16 січня в порядок денний сесії другим на черзі було поставлено питання щодо включення до порядку денного сесії законопроекту №7440, альтернативних йому проектів законів, а також законопроектів № 7441 та №7441-1, незважаючи на відсутність висновків комітетів, Головного юридичного управління та Головного науково-експертного управління. Проте через розгляд проекту закону № 7163 щодо реінтеграції Донбасу, до якого було подано 673 поправки, розгляд питання щодо включення до порядку денного блоку законопроектів стосовно Вищого антикорупційного суду 16 не січня відбувся.

Номер

Ініціатор законопроекту

Вимоги для кандидатів для зайняття посад суддів Вищого антикорупційного суду

Конкурсна комісія

Участь громадської ради

7440

Президент

На посаду судді Вищого антикорупційного суду може бути призначений кандидат, який відповідає одній з наступних вимог:

 • 5 років стажу роботи на посаді судді
 • Науковий ступінь у сфері права та стаж роботи у галузі права 7 років;
 • 7 років досвід роботи адвокатом
 • або сукупний досвід роботи на вищеперелічених посадах від 7 років.

 

Не можуть бути призначені суддями Вищого антикорупційного суду особи, які:

10 років до призначення працювали в органах прокуратури, силових структурах;

Впродовж останніх 5 років входили до складу керівних органів політичної партії або перебували у трудових чи інших договірних відносинах з політичною партією;

були членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або Вищої ради юстиції до набрання чинності Законом України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» (квітень 2014 року), обіймали політичні посади, мали представницький мандат вчиняли корупційні злочини тощо.

Конкурс на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів.

 

Як допоміжний орган Вищої кваліфікаційної комісії суддів (далі – ВККС) створюється Громадська рада міжнародних експертів, яку призначає ВККС виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій. Громадська рада міжнародних експертів складається з не більше 7 членів у кількості.

Для подолання негативно висновку Громадської ради міжнародних експертів необхідно 11 голосів членів ВККС.

Громадська рада міжнародних експертів делегує уповноваженого представника для участі у засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді Вищого антикорупційного суду.

7440-1

Н.д. В. Писаренко

На посаду судді Вищого антикорупційного суду може бути призначений кандидат, має мати 10-річний досвід роботи одній з наступних посад:

 • судді;
 • адвоката;
 • прокурора;
 • науковий ступінь у сфері права та стаж наукової діяльності у галузі права
 • або сукупний досвід роботи на вищеперелічених посадах від 10 років.

 

Уможливлюється заняття вакантної посади судді Вищого антикорупційного суду кандидатами, які впродовж 10 останніх років працювали в силових структурах та органах прокуратури.

Конкурсна комісія утворюється Вищою кваліфікаційною комісією суддів.

До Конкурсної комісії входять:

 • всі члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
 • чотири представники від країн/міжнародних організацій – донорів, що надавали/надають Україні міжнародну технічну допомогу.

Члени Конкурсної комісії обираються чи призначаються строком на 4 роки з правом переобрання чи перепризначення.

 

Для подолання висновку Громадської Ради Доброчесності щодо невідповідності кандидата на посаду судді критеріям доброчесності і етики необхідно 12 голосів членів Конкурсної комісії.

7441-2

Н.д. С. Каплін

На посаду судді Вищого антикорупційного суду може бути призначений кандидат, який відповідає одній з наступних вимог:

 • стаж роботи на посаді судді не менше 5 років;
 • науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше 7 років;
 • досвід роботи професійної діяльності адвоката 7 років;
 • або сукупний досвід роботи на вищеперелічених посадах від 7 років.

 

Суддями Вищого антикорупційного суду не можуть бути призначені особи, які десять років до призначення працювали в органах прокуратури, силових структурах, обіймали політичні посади, мали представницький мандат вчиняли корупційні злочини, були членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або Вищої ради юстиції до набрання чинності Законом України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» (квітень 2014 року).

Конкурс на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів.

 

Якщо Громадська рада доброчесності у своєму висновку встановила, що кандидат на посаду судді Вищого антикорупційного суду не відповідає критеріям етики та доброчесності, то така особа не допускається до кваліфікаційного іспиту.

7440-3

Н.д. О. Сотник

(підписаний ще 5 народними депутатами)

На посаду судді Вищого антикорупційного суду може бути призначений кандидат, який має:

досвід антикорупційної діяльності у міжнародних організаціях/ міжнародних судових установах / стаж роботи на посаді судді/ науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи/ досвід адвокатської діяльності  7 років або сукупний досвід роботи на вищеперелічених посадах від 7 років.

 

Також встановлюються квоти для кандидатів на посаду суддів Вищого антикорупційного суду, які не мають стажу роботи на посаді судді:

 • не менше 10 % – кандидати, що мають досвід наукової діяльності;
 • не менше 10 % – досвід роботи адвокатом;
 • не менше 10 % – досвід антикорупційної діяльності у міжнародних організаціях/досвід роботи в міжнародних судових установах).

Не можуть бути обрані на посаду судді особи, які 10 років до призначення працювали в органах прокуратури, силових структурах, упродовж останніх 5 років входили до складу керівних органів політичної партії або перебували у трудових відносинах з політичною партією, були членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради юстиції або Вищої ради правосуддя вчиняли корупційні злочини тощо.

Конкурсна комісія складається з 9 осіб, які призначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Член Конкурсної комісії призначається строком на 4 роки без права перепризначення.

Рішення Конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього на засіданні Конкурсної комісії проголосувало не менше 7 членів Конкурсної комісії.

 

Для подолання висновку Громадської Ради Доброчесності щодо невідповідності кандидата на посаду судді критеріям доброчесності і етики необхідно 8 голосів членів Конкурсної комісії.

7440-4

Н.д. І. Луценко

На посаду судді Вищого антикорупційного суду може бути призначений кандидат, який має:

 • досвід антикорупційної діяльності не менше 10 років;
 • 5-річний стаж роботи на посаді судді;
 • науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права не менше 7 років;
 • має досвід професійної діяльності адвоката не менше 7 років;
 • або сукупний стаж зазначеної професійної діяльності роботи 15 років.

 

Не можуть бути обрані на посаду судді особи, які упродовж:

 • 10 років до призначення працювали в органах прокуратури, силових структурах, , входили до складу керівних органів політичної партії або перебували у трудових відносинах з політичною партією, були членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
 • були членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради юстиції або Вищої ради правосуддя;
 • вчиняли корупційні злочини.

 

Конкурсна комісія складається з 9 осіб, які призначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Квоти для членів конкурсної комісії:

 • 20% членів, що мають 5-річний досвід антикорупційної діяльності;
 • 20 % членів, що мають науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи не менше ніж 3 роки;
 • 20 % членів, які мають досвід професійної діяльності адвоката не менше ніж 2 роки;
 • 20 % членів, які мають стаж роботи в галузі права не менше ніж три роки після здобуття юридичної освіти.

Член Конкурсної комісії призначається строком на 4 роки з правом перепризначення.

Рішення Конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього на засіданні Конкурсної комісії проголосувало не менше 7 членів Конкурсної комісії.

 

Для подолання висновку Громадської Ради Доброчесності щодо невідповідності кандидата на посаду судді критеріям доброчесності і етики необхідно 8 голосів членів Конкурсної комісії.