Щодо включення до порядку денного низки законів (основних та альтернативних) про Вищий антикорупційний суд України

На сайті ВР України з’явився проект тижневого порядку денного восьмої сесії ВР України восьмого скликання на пленарний тиждень з 5 до 9 лютого 2018 року. Даний проект плану має бути предметом обговорення на Погоджувальній раді депутатських фракцій і депутатських груп в понеділок 5 лютого.

1. В документі «Про доручення Комітету з питань правової політики та правосуддя щодо підготовки для термінового розгляду проектів законів про Вищий антикорупційний суд (реєстр. № 7440, 7440- 1, 7440-2, 7440-3, 7440-4) та про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» (реєстр. № 7441, 7441-1)» наявний лише заголовок, проте сам текст не наводиться. Слід зазначити, що дана вимога може стати основою для прийняття Радою процедурного рішення щодо невідкладного розгляду цих законопроектів шляхом їх включення до порядку денного пленарного засідання (без додаткового включення до порядку денного сесії), якщо вони були підготовлені для термінового розгляду на виконання відповідного доручення Верховної Ради (частина четверта статті 96 Регламенту).

2. 8 січня Верховною Радою України було отримано лист Голови Адміністрації Президента І. Райніна про те, що представляти на сесії вищезазначені основні законопроекти № 7440 та № 7441 буде заст. Глави Адміністрації Президента О. Філатов замість визначеної в поданні до цих законопроектів Представниці Президента у ВРУ І. Луценко. Лист розміщено на сайті ВР України.

3. Ще раніше на сайті, з’явилися висновки щодо цих законопроектів Головного науково-експертного управління. Проте зазначена інформація була опублікована не 16 січня, як це вказано на веб-сторінках законопроектів № 7440 та № 7441.

Відповідно висновків ГНЕУ ці законопроекти пропонується відправити на доопрацювання.

4. Хоча обидва ці законопроекти було надано комітетам, зокрема головному комітету, яким було визначено Комітет ВРУ з питань правової політики та правосуддя (голова Князевич), ще 26 грудня 2017 року, але до цього часу не отримано висновку цього комітету щодо доцільності включення його до порядку денного сесії Верховної Ради (частина третя статті 93 Регламенту ВРУ, відповідно до якої такий висновок має бути подано Головним комітетом у тридцятиденний термін).

5. Відповідно до положення частини третьої статті 96 Регламенту ВР України якщо головний комітет трицятиденний строк не ухвалить висновок щодо включення відповідного законопроекту до порядку денного сесії, суб’єкт законодавчої ініціативи (в даному випадку – Президент України) може звернутися до ВРУ з цього приводу, і Верховна Рада в 15-денний строк після цього розглядає це питання на пленарному засіданні та приймає рішення про включення законопроекту до порядку денного сесії Верховної Ради або про надання головному комітету додаткового часу для підготовки висновку щодо законопроектів. Але Президент не скористався такою можливістю, хоча це могло би пришвидшити розгляд питання.

Володимир Крижанівський