Звіт про хід виконання Дорожньої карти щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України

Програма USAID РАДА ( далі- Програма) разом зі своїми партнерами брала участь в усіх заходах стосовно впровадження «Дорожньої карти щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради» (далі – Дорожня карта), починаючи з її презентації у 2015 р. і до цього часу.

Стан реалізації рекомендацій «Дорожньої карти щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України»

 1. На сьогодні можна вважати виконаними у повному обсязі рекомендації № 22, 23 з розділу «Відкритість, прозорість та підзвітність громадянам». Зазначені пропозиції реалізовані за максимальної участі Програми і стосуються проблеми електронного парламенту. Також можна вважати виконаними рекомендації щодо узгодження законопроектів, запропонованих урядом з Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
 2. Частково виконаними є:
 • рекомендація №1 щодо цілісної концепції законодавчого процесу, де Програмою з залученням Лабораторії Законодавчих ініціатив (далі - ЛЗІ) створено концепцію «Законодавчого процесу від початку до кінця», зокрема 22 травня на цю тему Програмою була проведена відповідна панельна дискусія.
 • рекомендація № 18 щодо пропорційного представництва народних депутатів в комітетах та офіційних делегаціях за принципом Д’Ондта. Програмою проведено дослідження щодо застосування методів Д’Ондта та Сент-Лаг’ю, та найближчим часом будуть передані інструкції з використання методології та відповідні калькулятори. Вони можуть бути використані в роботі наступних скликань за розпорядженням Голови ВР України.
 • для реалізації рекомендації № 19 призначений доповідач, що відповідає за підготовку проекту бюджету та його виконання відповідними розпорядниками коштів.
 • рекомендація № 26: Програмою з залученням організації Інтерньюз-Україна проведено біля 20 семінарів-тренінгів щодо ознайомлення з навичками користування онлайн-платформою Верховної Ради України.
 • Рекомендація № 27:  проведення співпраці для організаційної, кадрової та фінансової підтримки систем кібернетичної безпеки. Програмою проведено 23 тренінги з питань кібербезпеки для працівників Апарату Верховної Ради та співробітників комітетів. Найближчим часом Апарату ВР буде передано всі необхідні матеріали для користування цим інструментарієм співробітниками Верховної Ради.
 • В рамках рекомендації №28 Програма Рада разом з Інтерньюз-Україна релізовує проект InfoBUS. Це серія інформаційно-просвітницьких заходів, які мають відбутися в обраних локаціях України, метою яких є промотування парламентаризму та Верховної Ради України як інституції.
 • рекомендація № 31: розроблена та впроваджується методика напрацювання щорічних планів наближення законодавства в рамках євроінтеграції та асоціації з ЄС.
 • Рекомендація № 35: Пропонується проводити функціональний аудит Апарату Верховної Ради та публікація відомостей про використання коштів Державного бюджету на діяльність парламенту.

Невиконання зазначених 31 рекомендацій насамперед пояснюється відсутністю політичної волі парламентських фракцій. Хоча на сьогодні створені законодавчий, організаційний, кадровий компоненти виконання рекомендацій «Дорожньої карти». Зокрема було розроблено «Концепцію законодавчого процесу від початку до кінця» (рекомендація №1), в рамках якої, було підготовлено законопроект 5522 щодо внесення змін до Регламенту, метою яких є приведення норм Регламенту у відповідність до чинної після лютого 2014 року редакцією Конституції України. Проте уже 10 місяців даний законопроект не включено до порядку денного сесії. Це ж стосується  законопроекту в рамках рекомендації № 17 Проекту Закону щодо зменшення кількісті комітетів. Відповідно до даного проекту закону перелік комітетів має чітко співвідноситися зі сферами відповідальності міністерств. Також це стосується ряду інших законопроектів, метою яких є пришвидшення здійснення законотворчого процесу в парламенті.

Проте рекомендації № 2, 24, 36-41, які не потребують підтримки їх в сесійній залі також знаходяться на початковому етапі. І це при тому, що з боку програми і партнерів – ЛЗІ, ОПОРИ, Інтерньюз-України, Ліги Інтернів а також інших донорів Верховної Ради здійснюється необхідні розробки та заходи в рамках сприяння виконанню пропозицій «Дорожньої карти».

Так в рамках рекомендації № 2 разом з Офісом з фінансово та економічного аналізу у Верховній Раді України реалізується робота з  розробки та впровадження методики виконання (в рамках підготовки фінансово-економічного обґрунтування) законопроектів. Зокрема було проведено семінар з цієї тематики для співробітників апарату та секретаріатів відповідних комітетів. В рамках рекомендації № 11 Програмою виконується постійний моніторинг роботи Погоджувальної Ради з питань формування порядку денного роботи парламенту.

В рамках реалізації рекомендації №13 «Дорожньої карти» Програма брала активну участь у підготовці законопроектів щодо спрощення системи голосування за проміжні рішення парламенту простою більшістю народних депутатів від присутніх в залі.

Рекомендація № 15: Програмою проведено тренінги в 17-ти обласних центрах України з помічниками-консультантами народних депутатів та активістами політичних сил, представлених в парламенті, щодо роботи команд народних депутатів із запитами та зверненнями громадян.

Для виконання рекомендації № 16 щодо контролю виконавчої гілки влади Програмою проведено круглий стіл «Повноваження німецьких депутатів щодо контролю уряду…».

В рамках рекомендації №17 Програмою було підготовано аналітичну довідку з обґрунтуванням необхідності зменшення кількості комітетів Верховної Ради.

Рекомендація № 20: щодо аналізу звітів Рахункової Палати Програмою Рада розроблено посібник із викладу методів роботи народних депутатів з такими звітами.

Для реалізації рекомендації №40 найближчим часом буде прийнято постанову Верховної Ради щодо організації та фінансування стажування інтернів у парламенті . Напрацювання були виконані Програмою із залученням організації «Ліга Інтернів».

Рекомендація 41: проведено 17 тренінгів для помічників-консультантів народних депутатів щодо питань прозорості та звітності роботи команд народних депутатів.

В рамках рекомендації №44 Програмою виконано:

 • експертний аналіз законопроекту №5522 «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України»;
 • підготовано та передано до ВР України висновки щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності ВР України;
 • також проведено 2 круглі столи за участі Регламентного комітету ВР України з питань підвищення інституційної спроможності парламенту та інституціоналізації коаліції та опозиції у ВР України.

Окремо хочемо виділити роботу Європейського інформаційно-дослідницького центру стосовно аналітично-інформаційного забезпечення реформ Парламенту із застосуванням міжнародного досвіду. В рамках цієї роботи були підготовлені 14 аналітичних довідок (Info-Brief), які використовуються для впровадження рекомендацій Дорожньої карти (№ 10, 13, 14, 26, 29, 39, 40, 41, 44, 48-52).

Таким чином з 52 рекомендацій «Дорожньої карти» на сьогодні залишається не виконаними 31 рекомендація, 7 рекомендацій виконано частково, 2 виконано в повному обсязі та 12 не потребують детального опрацювання. 

 

Альона Гурківська

Володимир Крижанівський