3. Конституційна комісія, як гальмо конституційної реформи

Борис Беспалий, консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
Втр, 24/03/2015 - 17:00

Щодо необхідності внесення змін до Конституції майже є консенсус. Між тим, процес іде повільно, суперечливо, неузгоджено. Одним із проявів цього, є ініціювання паралельних конституційних комісій парламентом і президентом.

1. Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України (далі - ТСК)

Її створення передбачено пунктом 1 розділу ІІ Коаліційної угоди.

ТСК «готує узгоджений законопроект про внесення змін до Конституції України з урахуванням висновків Венеційської комісії». Таке її завдання відповіає і ст.85 Регламенту Верховної Ради.

З метою досягнення високої якості законопроекту, передбачається залучити до роботи ТСК Президента, Кабінет Міністрів та експертів у галузі конституційного права. Стосовно Президента формула, щоправда, не дуже коректна.

Після включення Коаліційної угоди до Програми діяльності Кабміну на 2015 рік, зазначені положення стали й частиною урядової Програми.

2. Конституційна Комісія при Президентові України (далі – Комісія)

Указом за № 119/2015 від 3 березня 2015 року, Президент утворив Конституційну Комісію як спеціальний допоміжний орган при Президентові.

Комісія утворена «з метою напрацювання узгоджених пропозицій щодо змін до Конституції України із залученням до цієї роботи представників різних політичних сил, громадськості, вітчизняного та міжнародного експертного середовища, сприяння досягненню громадського та політичного консенсусу щодо вдосконалення конституційного регулювання суспільних відносин в Україні».

3. Порівняльний аналіз

Ініціатори утворення комісій, Коаліція і Президент, репрезентують спільне політичне середовище. І середовища, які вони збираються залучити до робити, є подібними. Подібним є і статус комісій — допоміжні органи без права законодавчої ініціативи.

Організаційно Президент випереджає, його Комісія утворена, тоді як парламентська —залишається мертвим пунктом Коаліційної Угоди та Програми діяльності Кабміну.

Тематика роботи комісій однакова: підготовка узгоджених змін до Конституції України. Але формат підсумкових пропозицій різний: для парламентської – законопроект, для президентської – пропозиції.

Законопроект вноситься безпосередньо до парламенту, тоді як подальша доля пропозицій залишається невизначеною: винесення на всенародне обговорення, референдум, підготовка президентського законопроекту, підготовка парламентського законопроекту шляхом утворення … ТСК!

Обидва підходи змістовно близькі, але технологічно парламентський – і швидший, і чіткіший. Якщо врахувати, що прискорена парламентська ініціатива була першою, то уповільнена президентська – ніщо інше, як гальмування конституційних змін.

4. Що гальмується?

Ні Коаліція, ні Президент не обмежують коло питань для розгляду комісій. Однак, із чисельних виступів, обговорень, програмних документів, законопроектів тощо очевидно, що найбільший суспільний запит і найвища готовність до змін стосовно територіального устрою, місцевого самоврядування, місцевої виконавчої влади. Це засвідчує й законопроект, що вносився Президентом 15 вересня минулого року, до парламенту минулого скликання.

Ці зміни й гальмують.

Згідно Конституції, восени мають відбутись чергові місцеві вибори. Якщо доти змін в частині територіального устрою і місцевого самоврядування не буде, то вибори пройдуть згідно сучасної територіальної організації місцевого самоврядування. І у наступні п’ять років перезрілої реформи територіального устрою не буде.

Відтак, і бездіяльність Коаліції зі створення ТСК, і створення президентської Комісії практично ведуть до одного — гальмування Конституційної реформи, в частині територіального устрою, місцевого самоврядування, місцевої виконавчої влади. Як мінімум, на 5 років.

Пропозиції.

1. Негайно утворити парламентську ТСК із підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції, в частині територіального устрою, місцевого самоврядування, місцевої виконавчої влади.

Внести і розглянути зазначений законопроект якнайшвидше, аби на початку наступної чергової сесії у вересні, він був прийнятий у цілому, і став основою для проведення чергових місцевих виборів.

2. Робота президентської комісії (якщо Президент її не скасує) не повинна впливати на роботу ТСК. Зрештою, вона може зосередитись на інших конституційних питаннях.