5 питань від Президента: Коментар щодо скорочення кількості народних депутатів

Ілона Хмельова, експертка з правових питань Програми USAID РАДА
Срд, 28/10/2020 - 19:15

5 ПИТАНЬ ВІД ПРЕЗИДЕНТА:

Коментар щодо скорочення кількості народних депутатів

 

У день місцевих виборів відбулося загальнонаціональне опитування, ініційоване Президентом України. На жаль, воно було дуже погано організоване (опитування не проводилося біля значної кількості дільниць; були зафіксовані випадки, коли одна особа голосувала декілька разів чи коли голосували іноземці). Отже, майже всі стандарти та принципи електоральних процедур були порушені. Наприклад, Громадська мережа ОПОРА у своїй заяві зазначила, що опитування має «потенціал дискредитації у майбутньому інструментів народовладдя в Україні» та створює «передумови для суспільно небезпечних маніпуляцій ними широким спектром політичних сил». Більше того, БДІПЛ ОБСЄ опублікувало «Заяву про попередні висновки та результати», у якій було визначено, що опитування «справило враження надання нечесної політичної переваги в день голосування та розмило розмежування держави та партії» (що суперечить пункту 5.4 Документу Копенгагенської наради ОБСЄ 1990 року). Крім того, ОМСВ БДІПЛ зафіксувала випадки зловживання державними ресурсами та службовими повноваженнями й отримала багато повідомлень щодо ймовірного підкупу виборців. Такі негативні зауваження є нетиповими для оцінок ОБСЄ стосовно виборчих процесів в Україні після зміни влади та політичного курсу в державі в 2014 році. Це досить негативний сигнал щодо рівня демократії та вектору розвитку України.

Зважаючи на викладені вище обставини, одне з питань, ініційованих Президентом, викликає особливе занепокоєння. Зокрема, було запропоновано скоротити кількість народних депутатів до 300. Відповідно до результатів, опублікованих політичною партією «Слуга народу», близько 90% учасників опитування підтримали цю ініціативу. Соціологічна група «Рейтинг» зазначила, що ідею скорочення кількості народних депутатів до 300 підтримали 95% громадян, які брали участь у виборах і в опитуванні. Серед тих громадян, які брали участь у виборах, але не брали участі в опитуванні Президента, 81% підтримали цю ідею.

Слід відзначити, що зміни до Конституції України щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України були попередньо схвалені Парламентом (Проект Закону 1017 від 29.08.2019), незважаючи на застереження Конституційного Суду України. Зокрема, Суд підкреслив, що питання зменшення конституційного складу Парламенту «повинне розглядатись у взаємозв’язку з тими положеннями Основного Закону України, які визначають певну (конкретну) кількість народних депутатів України. При внесенні таких змін має бути дотримана відповідна домірність та збережена системність усіх положень Конституції України». Окремі думки деяких суддів Конституційного Суду України містили ще більше обґрунтованої критики (наприклад, суддя Конституційного Суду України Ігор Сліденко підкреслив, що порушується фундаментальний принцип пропорційності, що може призвести до обмеження прав і свобод людини та громадянина).

Варто підкреслити, шо скорочення кількості народних депутатів України може призвести до зменшення та послаблення представництва інтересів громадян у Парламенті (та в процесах управління державою в цілому). Поєднання цього фактору з особливостями нової виборчої системи (яка була протестована на місцевих виборах рад територіальних громад із населенням більше 10 000 і яка має ряд недоліків) може потенційно спричинити кризу демократичного парламентського представництва. Одним із наслідків є збільшення «відстані» між виборцем та Парламентом (Програма USAID РАДА має на меті вивчити та змоделювати це питання). Можна припустити, що Президент буде використовувати результати опитування, щоб збільшити тиск на Парламент для ухвалення відповідних змін до Конституції. Але послаблення представницької функції Парламенту, яке базуватиметься на сумнівних результатах так званого опитування, є негативною тенденцією і потребує додаткового фахового вивчення та обговорення.