Експертна оцінка законопроекту 4370-1

Борис Беспалий, консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
Втр, 20/12/2016 - 10:15

№ 4370-1 від 15.04.2016 Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну службу" щодо врегулювання окремих питань проходження державної служби.

Ініціатори законопроекту: А. Герасимов (БПП), А. Река (НФ)

Головний комітет: Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування (С. Власенко).

Стан проходження: 07.07.2016 прийнято в першому читанні, 22.09.2016 вручено таблицю поправок до 2-го читання. Включено до порядку денного на 22.12.2016.

Сутність проекту, підготовленого до 2-го читання

 

1. Надання президентові повноваження присвоювати вищі ранги державних службовців (1, 2, 3 ранг категорії "А").

2. Перенесення посад голів місцевих державних адміністрацій з категорії "А" до категорії «Б».

Віднесення посад «керівників та заступників керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, керівників та заступників керівників структурних підрозділів у їх складі» до категорії «Б».

3. Утворення президентом Комісії з питань державної служби голів місцевих державних адміністрацій.

Передача цій Комісії повноважень Комісії з питань вищого корпусу державної служби, в частині проходження державної служби головами місцевих державних адміністрацій.

4. Зміна порядку призначення голів місцевих державних адміністрацій: кабмін подає президентові кандидатури на посади зазначених голів за результатами конкурсу, проведеного Комісією з питань державної служби голів місцевих державних адміністрацій.

5. При підготовці законопроекту до другого читання головним комітетом, з нього вилучено норму про призначення голів місцевих державних адміністрацій на строк повноважень президента. Що не виключає її поновлення під час пленарного засідання.

6. Законопроект містить низку інших положень, однак, порівняно з наведеними, вони відносно другорядні і не впливають на узагальнюючий висновок.

Коментар експерта

1. Пропозиція щодо присвоєння рангів державних службовців президентом не відповідає Конституції, яка містить вичерпний перелік повноважень президента (п.31 ч.1 ст. 106). Зокрема, п.24 ч.1 ст. 106 Конституції вичерпує тему присвоєння ним звань, рангів та чинів. Присвоєння рангів державних службовців серед них немає.

2. Перенесення посад голів районних державних адміністрацій з категорії "А" до категорії «Б» видається доцільним, а обласних – ні.

Пониження рангу голів обласних державних адміністрацій з категорії "А" до категорії «Б» не має іншого логічного пояснення, окрім створення підстав для передачі питань проходження ними державної служби від Комісії з питань вищого корпусу державної служби до Комісії з питань державної служби голів місцевих державних адміністрацій, утвореної президентом.

Віднесення до категорії «Б» усіх посад «керівників та заступників керівників структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, керівників та заступників керівників структурних підрозділів у їх складі» є надмірним і немотивованим.

А віднесення до однієї категорії посади голови обласної державної адміністрації і заступника керівника структурного підрозділу районної державної адміністрації є алогічним.

3. Утворення ще однієї комісії з питань державної служби взагалі зайве, а стосовно лише двох посад категорії «Б» і поготів.

Передача питань проходження державної служби головами місцевих державних адміністрацій від Комісії з питань вищого корпусу державної служби до Комісії з питань державної служби голів місцевих державних адміністрацій руйнує цілісну концепцію державної служби та надмірно посилює вплив президента на зазначених голів. Які, між тим, є не представниками президента, а незалежними державними службовцями.

Це не відповідає також Конституції, яка надає президентові право створювати лише:

- визначені Конституцією органи державної влади;

- консультативно-дорадчі органи при президентові.

А запропонована Комісія не передбачена Конституцією, не є консультативно-дорадчим органом позаяк її рішення не дорадчі, а обов’язкові, і не є при президентові, позаяк адресує свої рішення кабмінові.

4. Запропонований порядок призначень голів місцевих державних адміністрацій не відповідає ч.4 ст. 118 Конституції, яка містить інакшу норму прямої дії щодо цього.

Зокрема, Конституцією не передбачена участь президента у відборі кандидатур (ні безпосередньо, ні через своїх представників), як не передбачено і отримання кабміном подання від утвореної президентом Комісії.

5. Щодо можливої спроби поновити вилучену норму про строки повноважень.

Призначення голів місцевих державних адміністрацій на строк повноважень президента не відповідає Конституції, позаяк остання не містить жодних обмежень щодо строку їх перебування на посаді.

У разі прийняття цієї норми, голови місцевих державних адміністрацій набудуть особистої зацікавленості у переобранні діючого президента на другий термін, що зумовить потужний адміністративний ресурс на його користь.

Узагальнюючий висновок

Прийняття цього законопроекту призведе до порушення Конституції України, руйнації законодавства про державну службу, надмірного впливу президента на голів місцевих державних адміністрацій.