Громадське обговорення законопроектів: розширення можливостей і спрощення процедур

Борис Беспалий, консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
Птн, 29/09/2017 - 20:00

На порталі Верховної Ради існує якісна сторінка обговорення законопроектів. На жаль, майже порожня.

Не тому, що людям нецікаво, адже в інформаційному просторі обговорення жваве, на носіях усіх типів: від соціальних мереж Інтернету до солідних видань, радіо, телебачення.

Звідки ж коментатори добувають тексти законопроектів? Підкреслюємо ще проектів, а не вже законів. А з того ж парламентського порталу, тільки з іншої сторінки: законотворення.

Що ж це виходить: на одній сторінці парламентського порталу розміщені тексти усіх зареєстрованих проектів парламентських актів, якими вільно користуються усі бажаючі, без реєстрації, паролів і доступів. І вільно обговорюють їх де заманеться, крім … самого парламентського порталу!

Тож нелогічно й зайве отримувати додаткове рішення для обговорення на парламентському порталі проектів парламентських актів, які доступні для вільного обговорення усюди інде.

З викладеного пропозиції:

1. Немає жодної потреби відбирати законопроекти, проекти інших парламентських актів для громадського обговорення. Такий відбір вже зроблено і проекти вже виставлені на сторінці «законотворення».

2. Натомість є потреба запровадити технологічний зв’язок між двома сторінками одного й того ж  порталу: сторінкою законопроекту у розділі законотворення, і сторінкою обговорення законопроектів.

Для цього достатньо

2.1. на сторінці оприлюднення додати опцію «обговорення». Якщо проект вже обговорюється, користувач ввійде на існуючу сторінку, якщо ж проект ще не обговорюється — сторінка обговорення згенерується автоматично, і даний користувач стане першим учасником обговорення.

2.2. з іншого боку, якщо відвідувач сторінки обговорення схоче обговорити новий проект він повинен мати таку можливість. Досить лиш опцію «запропонувати законопроект для обговорення» замінити на «вибрати проект для обговорення». Після чого користувач зможе вибрати проект за номером чи словами з назви, і одразу ж згенерується сторінка обговорення.

3. Покращиться й використання матеріалів громадського обговорення. Ознайомитись з ними зможе кожен, що ж до головного комітету і осіб, які супроводжують проходження проекту, то вони використовуватимуть результати громадського обговорення наряду з висновками парламентських управлінь. Що й слід відобразити у регламентній процедурі.

Залишається додати, що технічна реалізація запропонованого вбачається досить швидкою і відносно нескладною. Не лише тому, що профільне управління апарату ВРУ високопрофесійне, а й тому, що усі необхідні програмні алгоритми вже напрацьовані і використовуються, треба лиш їх перекомпонувати.

У результаті наш парламент отримає модерну систему обговорення проектів парламентських актів, інноваційну, гідну нашої держави і нашого сторіччя. З далекосяжними позитивними наслідками.

 

Борис Беспалий, консультант Програми USAID Рада, що виконується Фондом «Східна Європа».