Рішення КСУ стосовно подання 47 депутатів щодо антикорупційних законів

Володимир Крижанівський, старший консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 1-го скликання
Срд, 28/10/2020 - 12:30

27 жовтня Велика палата Конституційного Суду України ухвалила  Рішення в справі за конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України „Про запобігання корупції“, „Про прокуратуру“, „Про Національне антикорупційне бюро України“, „Про Державне бюро розслідувань“, „Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів“, Кримінального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України.

Рішення набрало законну силу з моменту його ухвалення. 

Подання здійснено 47 народними  депутатами: 44 члени фракції ОПЗЖ, позафракційний депутат Руслан Требушкін (член партії "Опозиційний блок"), народні депутати Тарас Батенко та Віктор Бондар – співголови депутатської групи «За майбутнє». Подання від    4 серпня 2020 рокуна 79 сторінках.

Проєкт Рішення був розданий вранці 27.10  і проголосований. Проти виступили лише четверо суддів: Лемак, Первомайський, Колесник і Головатий".

Зокрема, запропоновано скасувати:

  • декларування неповнолітніх дітей та інших осіб, які живуть з чиновником;
  • проведення НАЗК моніторингу способу життя чиновників;
  • проведення НАЗК повної перевірки декларацій;
  • доступ НАЗК до інформаційних баз даних та державних реєстрів;
  • декларування відомостей про нерухомість, незавершене будівництво, цінне рухоме майно, у тому числі транспорт, грошові активи та позичені кошти, фінансові зобов’язання, видатки та правочини, роботу за сумісництвом;
  • декларування відомостей про чужі об’єкти, від яких чиновник має право отримувати дохід;
  • публічний доступ до декларацій;
  • подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані;
  • статті 366-1 "Декларування недостовірної інформації" та 368-5 "Незаконне збагачення" Кримінального кодексу України.

 

У повідомленні прес-служби Президента (ввечері 27.10) зокрема, говориться таке:

«Сьогодні Конституційний Суд ухвалив рішення, яке має безпосередній стосунок до створення в країні системи максимальної прозорості державного управління та місцевого самоврядування. …

Але, незважаючи на протидію, відповідні інструменти в законодавстві України будуть збережені або, в крайньому разі, поновлені.

 Усвідомлюємо, що рішення Конституційного Суду остаточні та не підлягають оскарженню. Але остаточним і таким, що не підлягає оскарженню, є також і прагнення України до повноцінного приєднання до європейських та євроатлантичних структур…

Президент обов’язково використає своє право на законодавчу ініціативу, щоб відновити сталу та максимально ефективну роботу системи електронного декларування та невідворотність відповідальності за умисне порушення цих правил. Українські посадовці та депутати продовжать декларувати своє майно та доходи, а антикорупційні органи матимуть необхідні повноваження для їхньої перевірки та притягнення порушників до відповідальності. Закон в Україні – один для всіх…».