Законопроєкт Президента «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства»

Володимир Крижанівський, старший консультант Програми USAID РАДА, народний депутат України 1-го скликання
Птн, 30/10/2020 - 09:30

Вчора, 29.10.2020 року, Президент України вніс до ВРУ проєкт закону України «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», зареєстрований за №4288. Метою з-ту визначено «відновлення діяльності органу конституційної юрисдикції на принципах верховенства права та захисту Конституції України».

До позитиву слід віднести те, що Президент  «беручи до уваги зухвале та безпрецедентне порушення Конституційним Судом України основних засад своєї діяльності під час розгляду  справи № 1-24/2020(393/20) та спробу повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні», вніс до парламенту цей з-т, який, за твердженням Президента, розроблено з метою забезпечення дотримання конституційного ладу в Україні та недопущення узурпації влади суддями Конституційного Суду України.

Негативом цього з-ту є те, що попри положення статті 8 Конституції України про те, що в  «Україні визнається і діє принцип верховенства права та Конституція України має найвищу юридичну силу», Президент в своєму з-ті пропонує:

  1. Щоби Верховна Рада, виходячи за межі своїх конституційних повноважень,  та без посилання на будь-яку норму  Основного Закону України,  визнала Рішення КСУ № 13-р/2020 недійсним та поновила  Закон України "Про запобігання корупції" та Кримінальний кодекс України з дня набрання чинності цим Законом в тих редакціях, що діяли до прийняття Конституційним Судом України вищезазначеного Рішення КСУ.
  2. Частиною першою статті 2 з-ту пропонується припинити повноваження всього складу КСУ, знов таки,  не посилаючись на жодну норму  чинної Конституції. Такий новелізація повноважень парламенту Законом України суперечить положенням статті 85 Конституції, яка встановлює повний перелік повноважень Верховної Ради України. 

Це в свою чергу дає підставу вважати, що попри все благородство намірів, з-том пропонується припинення повноважень КСУ в  антиконституційний спосіб і в ньому маються всі  ознаки узурпації влади.