Порівняльний огляд іноземного законодавства щодо правового статусу цифрових грошей та державного регулювання криптовалютного бізнесу

Порівняльний огляд іноземного законодавства щодо правового статусу цифрових грошей та державного регулювання криптовалютного бізнесу

На сьогодні жоден із регуляторів (органів) Європейського Союзу не прийняв спеціальних правил щодо регулювання криптовалютної діяльності. Однак Держави-члени здійснюють правове регулювання валютного бізнесу, зокрема криптовалютного. В деяких державах- членах є законодавчі норми щодо регулювання криптовалютного бізнесу, в той час як інші країни законодавчо взагалі цей бізнес не регулюють. У багатьох з них криптовалютний бізнес регулюється за допомогою: звітів, попереджень, прес-релізів, інформаційних довідок, які видаються центральними банками або іншими регуляторними органами, які не мають обов’язкового порядку. У законодавстві ЄС правове регулювання криптовалютних операцій розглядається в рамках здійснення політики протидії легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму.

У 2016 році Європейська комісія запропонувала встановити додаткове регулювання для криптовалютних бірж і компаній, що надають користувачам криптовалютні гаманці. Зокрема, йдеться про обов'язкову реєстрацію або ліцензування діяльності криптовалютних бірж, які здійснюють обмін криптовалюти на фіатні гроші,  і компаній, що надають користувачам криптовалютні гаманці. Оподаткування криптовалютних операцій здійснюється відповідно до національного законодавства держав-членів Європейського Союзу. Винятком є податок на додану вартість (ПДВ), оскільки в листопаді 2015 року Європейський суд (European Court of Justice) виніс рішення, відповідно до якого операції з купівлі та продажу криптовалюти за фіатні гроші податком не обкладаються. В Директиві ЄС 2015/8493 замість терміну «криптовалюта» (в сучасному світі їх налічується більше тисячі: Bitcoin, Litecoin, Ripple та ін.) використовується термін «віртуальна валюта». Крім того, вона розглядається як засіб платежу. 

Такий підхід був розкритикований Європейським центральним банком. Цей орган не визначає криптовалюту як засіб платежу, а як засіб обміну. 

файл публікації: 

Тип матеріалів: 

Відповіді на запити