17 травня 2017 року експерти Програми USAID РАДА представили аналіз реалізації Закону про державну службу на засіданні профільного комітету ВРУ

Срд, 17/05/2017 - 18:30

Вже майже рік - новий закон вступив у силу 1 травня 2016 року - в Україні іде реформа державної служби. Виконуючи свою контрольні повноваження, комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування ВРУ вчора на своєму засіданні присвятив багато часу, щоб проаналізувати, як проходить реалізація нового закону, які питання є найбільш резонансними і такими, що потребують особливої уваги. На Комітеті Програма USAID РАДА, серед завдань якої є сприяння виконання депутатами і комітетами всіх їхніх функцій, презентувала свої аналітичні напрацювання у цій сфері. Зокрема, Лабораторія законодавчих ініціатив представила тіньовий звіт (shadow report) «Реформа державної служби України: Реалізація профільного закону 2016-2017 рр.» який присвячено оцінці прогресу в здійсненні ключових реформ у сфері державної служби України. У звіті досліджуються питання забезпечення політичної нейтральності державної служби, підвищення професійного рівня державних службовців, забезпечення адекватного рівня оплати праці й оцінки ефективності службової діяльності. У публікації прослідковується прогрес у здійснені відповідних заходів державної політики в період між травнем 2016 року та травнем 2017 року, а також містяться окремі пропозиції для здійснення подальших кроків у цій сфері.

Серед ключових досгянень закону, які визначають експерти Лабораторії законодавчих ініціатив: • Чітке визначення сфери дії Закону та посад державної служби, виведення за межі державної служби посад патронатної служби, радників, консультантів та інших відповідних категорій; • Запровадження інституту державних секретарів для підвищення професійності та стабільності державної служби; • Запровадження відкритого та прозорого конкурсного відбору на всі посади державної служби, особливо на посади вищого корпусу державної служби, такі як: державні секретарі міністерств та КМУ, голови місцевих (обласних та районних) державних адміністрацій та керівники центральних органів виконавчої влади. Процедури конкурсів доступні в інтернеті у реальному часі; • Створення Комісії з питань вищого корпусу державної служби, яка наразі включає 11 членів, представників всіх гілок влади України і також 4 представники громадських об'єднань, наукових установ та навчальних закладів. Такий посадовий склад Комісії є безпрецедентним прикладом відкритості та прозорості добору на посади державної служби; • Упорядкування питання оплати праці та суттєве зменшення суб’єктивної складової в структурі оплати праці державних службовців порівняно зі схемою, яка діяла до вступу в дію Закону.

Окрім того, ЄІДЦ підготував відповідну інформаційну довідку, представивши аналіз досвіду країн Європейського Союзу та США з точки зору правил етичної поведінки державних службовців, з яким можна ознайомитися.

Прийняття та вступ у дію Закону є, безумовно, великим досягненням України в реформуванні державної служби та, по суті, першим серйозним політичним кроком на цьому шляху з 1993 року.
Для тих, хто цікавиться темою, але не зміг взяти участь у засіданні комітету, пропонуємо переглянути відеозапис.