Ініціатива «Модельний комітет» допоможе комітетам вдосконалити роботу

Втр, 10/11/2020 - 23:15

Програма USAID РАДА провела онлайн-презентацію Ініціативи «Модельний комітет».

Ініціатива спрямована на покращення співпраці парламентських комітетів з Урядом та профільними міністерствами; виконання контрольних функцій комітетами Верховної Ради України; підвищення кадрової спроможності їхніх секретаріатів; підвищення рівня їхньої публічності; залучення громадськості до їхньої роботи.

Зустріч модерувала Тетяна Бібік, заступниця директора Програми USAUD РАДА.

З вітальним словом до учасників звернулись, зокрема, заступник Керівника Апарату Верховної Ради України Андрій Мельничук та спеціаліст з питань демократії та врядування USAID Едгар Мейсон.

Зокрема, Андрій Мельничук зазначив: «Нам крок за кроком вдається налагодити роботу над реалізацією нашого оновленого Меморандуму про співпрацю, і ініціатива «Модельний комітет» є важливою частиною наших двосторонніх домовленостей».

Едгар Мейсон, представник USAID, розповів про завдання ініціативи «Модельний комітет» та про комітети, які беруть у ній участь. Він також наголосив на важливості посилення наглядової функції парламенту, що також є одним із завдань ініціативи.

«Допомога «модельним комітетам» передбачає надання експертної підтримки для задоволення їхніх потреб, включно з тими, які пов’язані з комунікацією з заінтересованими сторонами та співробітництвом з міністерствами., а також з організацією консультацій з громадськістю, аналізом державної політики,»– повідомив пан Мейсон.

Детально про ініціативу розповів менеджер цього компоненту Програми РАДА Ігор Жданов. Він зупинився на її цілях та етапах, описам можливі шляхи співпраці з міжнародними та донорськими організаціями для покращення роботи комітетів.

Пан Ігор, серед іншого, наголосив на важливості внесення змін в законодавчу базу, які сприятимуть більш ефективній роботі комітетів. Такі зміні, за словами експерта, варто зробити в закони про комітети ВР, про Рахункову палату, Регламент Верховної Ради.

Він також окреслив очікувані результати впровадження ініціативи. Ними, за його словами, мають стати покращення висвітлення діяльності  Верховної Ради України, впровадження нових інструментів для залучення громадян до роботи комітетів, зокрема до слухань у комітетах.

«Функціонування комітетів є основою будь-якого парламенту. І ми зацікавленні в покращенні їхньої контрольної функції, щоб вони більш плідно співпрацювали на інституційній основі з профільними міністерствами. Потрібно більше залучати стейкхолденів до їх роботи, проводити публічні консультації»,- додав експерт.

Координаторка ініціативи Катерина Лукашова детально зупинилась на проведенні тренінгів у її рамках. Вона повідомила, що, з початку впровадження ініціативи, Програма РАДА вже організували три тренінги, які в першу чергу спрямовані на працівників секретаріатів комітетів. Тематика цих навчань: діяльність парламентарів, особливості законодавчого процесу та аналіз державної політики.

Вона також інформувала про недавній запуск у тестовому режимі двох онлайн-курсів: щодо Регламенту ВР та діяльності народних депутатів та їхніх команд.

Також координаторка компоненту повідомила, що Програма РАДА розробляє цикл нових тренінгів. Вони будуть присвячені роботі парламентських комітетів, контрольній функції парламенту, підготовці інформаційних матеріалів тощо. Спільно з Вестмінстерською фундацією за демократію Програма РАДА працює над створенням тренінгів з гендерного аналізу законопроектів та пост-законодавчого аналізу.

Менеджер з питань електронного парламенту Сергій Чередніченко присвятив свій виступ електронним інструментам роботи комітетів. Він розповів про систему електронного засідання комітету, створену за сприяння Програми РАДА; вона стала тією основою, яка допомогла комітетам швидко перейти на роботу в онлайн-режимі після введення карантину.

Він також інформував про іншу допомогу, яку Програма РАДА надала парламенту в умовах пандемії, зокрема про спеціалізовані тренінги, консультації та навчальні матеріали для ефективного використання електронних інструментів.

Крім цього, Сергій Чередніченко розповів про роботу, яка ведеться Апаратом ВР за сприяння Програми РАДА  щодо підготовки комплексного програмно-апаратного рішення для віддаленої роботи; така система дозволить забезпечити роботу Верховної Ради при будь-яких типах засідань.

Також менеджер з питань електронного парламентаризму повідомив про плани створити електронний реєстр стейкхолдерів комітетів, про плани подальшого розвитку порталу громадського обговорення законопроектів та проведення тренінгів щодо електронних інструментів.

Захід відбувся 10 листопада 2020.

Нагадаємо, що в рамках ініціативи «Модельний комітет» Програма РАДА надаватиме підтримку семи комітетам, проводячи для них тренінги щодо парламентської процедури, законодавчого процесу та аналізу політики.

Комітети, які беруть участь в ініціативі:

  • Комітет з питань екологічної політики та природокористування,
  • Комітет з гуманітарної та інформаційної політики,
  • Комітет з питань державного будівництва, місцевого самоврядування, регіонального та міського розвитку,
  • Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів,
  • Комітет з питань охорони здоров'я, медичної допомоги та медичного страхування,
  • Комітет з цифрової трансформації,
  • Комітет з питань правоохоронної діяльності.

Трьом зі згаданих комітетів Програма РАДА надасть додаткову підтримку, а саме комітетам з питань екологічної політики, з гуманітарної політики та з питань державного будівництва.

Така розширена підтримка включатиме проведення для них тренінгів, надання консультацій та експертної підтримки для задоволення їхніх потреб. Це особливо стосується потреб, пов’язаних з підтримкою комунікації із зацікавленими сторонами, співпрацею з міністерствами, проведенням публічних консультацій, аналізом державної політики, проведенням комітетських слухань та зміцненням парламентського контролю.