Ініціатива «Модельний комітет» допоможе парламентським комітетам підвищити ефективність роботи

Птн, 16/10/2020 - 12:30

15 жовтня відбулась  онлайн-презентація пілотного проєкту «Модельний комітет».

Він спрямований на покращення співпраці комітетів Верховної Ради України з Урядом та профільними міністерствами, виконання контрольних функцій комітетами Верховної Ради України та на підвищення кадрової спроможності секретаріатів комітетів Верховної Ради України.

Крім того, проєкт допоможе підвищити рівень публічності роботи комітетів, залучення громадськості (профільних експертів, професійних асоціацій тощо) до їх роботи.

На початку заходу президент Фонду Східна Європа Віктор Лях привітав учасників.

«Я хотів би подякувати Уряду Сполучених Штатів і Агентству США з міжнародної допомоги за багаторічну підтримку цього проекту»,– сказав президент ФСЄ.

Він наголосив, що Фонд, який впроваджує Програму РАДА, є українською організацією, завдяки чому може швидко реагувати на потреби зацікавлених сторін.

Відкриваючи презентацію, Михайло Теплюк, виконуючий обов’язки Керівника Апарату ВРУ, сказав:

«Модельний комітет є надзвичайно важливою ініціативою, оскільки ефективність парламенту залежить не тільки від пленарних засідань, але й від того, наскільки органи парламенту ефективно виконують свої конституційні функції.  Ініціатива «Модельний комітет» допоможе здійснити кроки, спрямовані на підвищення ефективності роботи комітетів та їх секретаріатів. І, можливо, по закінченню ініціативи будуть сформовані зміни до Закону про комітети ВРУ».

Едгар Мейсон, спеціаліст з питань демократії та врядування місії  Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), сказав, що в рамках пілотного проекту «Модельний комітет», було обрано сім комітетів ВРУ, які отримають всебічну допомогу.  Для них будуть проведені тренінги з законодавчого процесу, парламентської процедури, постзаконодавчого контролю та ін.

Він вказав на важливість посилення наглядової функції Верховної Ради: «Її покращення може істотно збільшити позитивний вплив парламенту на суспільство та покращити якість урядування в Україні загалом».

Ігор Когут, директор Програми USAID РАДА, додав, що три з семи комітетів були обрані в якості «модельних комітетів». Це Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування; Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики, а також Комітет з питань екологічної політики та природокористування. Вони отримають повний обсяг технічної допомоги, який включатиме публічні консультації, аналіз державної політики, слухання комітетів, парламентський нагляд, проведення тренінгів, консультацій, заходів та експертну підтримку для задоволення потреб комітетів, особливо тих, що стосуються комунікації із зацікавленими сторонами та співпраці з міністерствами.

Микита Потураєв, голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, підкреслив:

«Ініціатива «Модельний комітет» має підсилити інституційну спроможність комітетів та секретаріатів ВРУ. Це надважливі речі, адже депутати усвідомлюють важливість інституційної пам’яті у ВРУ».

Андрій Клочко, голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, зазначив, що дуже важливо, що для реалізації ініціативи «Модельний комітет» будуть запропоновані кращі світові практики, а також будуть залучені високопрофесійні експерти.

«Сподіваюся, що наші спільні напрацювання наблизять ВРУ до світових стандартів, і зробить її більш прозорою та підзвітною», - зазначив пан Клочко.

Ігор Жданов, менеджер проекту «Модельний комітет» Програми USAID РАДА, детально розповів учасникам про особливості цієї ініціативи.

Він, зокрема, відзначив важливість роботи комітетів: «Діяльність комітетів є чи не головною в роботі парламенту. Насправді підготовка законопроектів, тобто формування політики, відбувається саме у комітетах. Тому посилення їхньої ролі – основа інституційної діяльності Верховної Ради».

Анджела Малюга, керівниця секретаріату Комітету з питань організації державної влади, зазначила потребу систематизувати наявні практики.

Керівник програм розвитку демократії та врядування Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Олександр Піскун вказав, що в рамках компоненту «Модельний комітет» можливо впровадити багато корисних ініціатив.

Він розповів про підготовку наступного проекту, який надаватиме підтримку Верховні Раді та зазначив: «Багато ініціатив, які ми почали, потрібно передати Апарату ВР».