IPTAC обговорив перспективи конституційної реформи

Срд, 25/03/2015 - 14:45

Остання Координаційна зустріч представників проектів міжнародної технічної допомоги (IPTAC), організована програмою USAID РАДА для зацікавлених представників організацій-донорів, посольств і громадянського суспільства, мала назву "Перспективи конституційної реформи в Україні".

Доповідачами на заході були Віктор Мусіяка, експерт Центру Разумкова, та Ігор Когут, голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив.

Пан Мусіяка — один з авторів Конституції України в 1996 р. — нагадав історію конституційного процесу в Україні після набуття нею незалежності та розповів про його поточний стан, перспективи й варіанти подальшого розвитку.

Він назвав "безкінечний конституційний процес" та організацію його фінальної фази — роботи Конституційної комісії — найбільш актуальною проблемою в політичному контексті. "Дев'ятнадцять років минуло з моменту прийняття Конституції, а у нас все йде конституційний процес!" — зауважив експерт.

"На мій погляд, при народженні Конституції була своєрідна "родова травма" — вийшло так, що установча, конституююча, влада збіглася з владою конституційною, яка мала цю конституцію виконувати й забезпечувати її функціонування, тобто Верховною Радою", — сказав пан Мусіяка. Він пояснив, що парламент мав би тоді перетворитися на установчі збори, прийняти конституцію та саморозпуститися. "Що вийшло? Кожного разу, як з'являвся новий Президент, або була обрана нова Верховна Рада, починалася нова баталія за зміни до Конституції."

"Нам необхідно зараз цей конституційний процес обов'язково завершити і легітимізувати хоча б на якийсь час нормально Основний Закон, аби за ним можна було працювати," — наголосив пан Мусіяка.

Пан Когут зробив презентацію "Зустріч у ратуші" (Town Hall Meeting) – інструмент, широко використовуваний за кордоном але новий для України – у контексті підвищення обізнаності громадян про конституційний процес і забезпечення його інклюзивного характеру. Презентація доступна на сайті USAID РАДА як файл PDF: http://goo.gl/9d8qOX.