Народні депутати розповіли про прийняття законопроектів щодо реформи Парламенту на координаційній зустрічі представників проектів міжнародної технічної допомоги

Чтв, 26/04/2018 - 15:15

25 квітня Програма USAID РАДА організувала традиційну щомісячну Координаційну зустріч представників проектів міжнародної технічної допомоги на тему “Законодавчі кроки в реалізації парламентської реформи”.

Метою даних зустрічей є організація дискусії представників проектів міжнародної технічної допомоги, міжнародних організацій, представництв іноземних місій в Україні та народних депутатів України щодо актуальних питань та викликів, які постають на шляху реформування системи органів державної влади в Україні. 

Серед доповідачів - народні депутати України, співробітники Апарату Верховної Ради  та представники міжнародних організацій.

Ігор Когут, директор Програми USAID РАДА, зазначив, що традиційно кожного місяця Програма РАДА проводить зустріч з метою координації та планування роботи, спрямованої на підтримку роботи Парламенту. Він зауважив, що такий формат роботи є найбільш сприятливим для напрацювання бажаних спільних рішень, що є можливим за присутності усіх учасників процесу, зокрема народних депутатів та представників Апарату Верховної Ради.

Когут поінформував, що сьогоднішня тема була сформована на підставі того, що Парламент ухвалив два у першому читанні два законопроекти: № 7550 про внесення змін до деяких законів України щодо розподілу посад у комітетах Верховної Ради України за принципом д'Ондта та № 6256 щодо оптимізації роботи комітетів Верховної Ради України та співвідношення предметів їх відання із сферами діяльності міністерств. Дані законопроекти визначають хід парламентської реформи. “Надалі потрібні спільні зусилля міжнародних організацій, спрямовані на забезпечення цієї реформи, це й інформаційно-аналітична підтримка, а також реалізація проекту побудови консенсусу між основними гравцями Парламенту в рамках Діалогів Жана Моне,” – зазначив Когут.

Водночас постійно проводиться робота в Парламенті на рівні пояснень, експертиз, інформування народних депутатів щодо важливості цих ініціатив. “Нарешті Парламент знайшов можливість, ресурси та голоси для того, щоб дати законодавчий старт цієї реформи,” – сказав Когут.

Заступник Директора Відділу сприяння розвитку демократії та врядування USAID Деніел Райан повідомив: “Дуже приємно бути тут сьогодні, щоб обговорити останні події парламентської реформи, що також пов'язано з іншими проектами: НДІ в рамках Діалогів Жана Моне та зусиллями самого Парламенту”.

На думку Андрія Малика, радника Голови Верховної Ради України, процес, про який говорилося два роки, нарешті зрушився з місця:  “Я сподіваюся, що найближчим часом відбудеться слухання поправок в головному комітеті та законопроекти будуть винесені на голосування в залі”.

Прийняття законопроектів, які визначають хід парламентської реформи, стали можливими завдяки зустрічам у форматі Діалогів Жана Моне, які організовує Національний демократичний інститут (НДІ). Ян Вудвард, заступник директора НДІ, повідомив, що Діалоги Жана Моне продовжують надавати унікальну можливість для досягнення консенсусу щодо питань парламентської реформи: “Вони є успішними завдяки активній участі учасників Діалогів, а також Європейського Парламенту та колишнього Президента Європарламенту Пета Кокса”.

 Четвертий діалог відбувся у Швейцарії наприкінці березня. 6 політичних фракцій досягли домовленості з 8 питань. Висновки, прийняті під час четвертого Діалогу Жана Моне, Лозанна, Швейцарія, 25-27 березня 2018 р.: http://iportal.rada.gov.ua/uploads/documents/47500.pdf

Вудвард повідомив, що наступні Діалоги Жана Моне відбудуться осінню та подякував USAID за підтримку процесу.

До процесу Діалогів Жана Моне надають експертну підтримку працівники проекту Рада за Європу. Олена Куликовська, експерт з розвитку Парламенту проекту Рада за Європу, зазначила: “Ми надаємо експертну підтримку робочій групі та Cекретаріату Голови Верховної Ради, які залучені до підготовки законодавчих пропозицій. Представники фракцій на останніх Діалогах Жана Моне зазначили важливість ролі, яку має відігравати робоча група в законотворчій діяльності та просуванні домовленостей, досягнутих під час Діалогів”.

До дискусії щодо прийняття законопроектів долучилися народні депутати:

Ігор Попов, Член депутатської фракції Радикальної партії Олега Ляшка, повідомив: “Cумніви депутатів щодо розподілу Д’Ондта полягають в тому, що виграють великі політичні фракції. В сьогоднішньому складі більшість складають малі фракції, які в цьому не зацікавлені”. 

Руслан Сидорович, Заступник голови депутатської фракції Політичної партії "Об'єднання "САМОПОМІЧ" повідомив, що на жаль він змушений поділити песимізм колеги: “Законопроект, який був направлений на зменшення кількості комітетів, багато разів ставився на голосування і неймовірними зусиллями вдалося за нього проголосувати в першому читанні”.

“Насправді проблема ефективності Парламенту лежить не стільки в законодавчій площині, ряд речей можна було б зробити без прийняття нових законів,” – пояснив Сидорович. “Основна проблема полягає в тому, що більшість народних депутатів не розуміє своєї первинної функції - контрольної,” – додав Сидорович.

Сергій Євтушок, Член депутатської фракції політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у Верховній Раді України розповів, що в рамках Діалогів Жана Моне відбувся прорив і учасники знайшли консенсус: “Наша фракція погодилася на метод Д’Ондта. Ми вважаємо, що цей метод може бути імплементований в Парламенті та готові підтримати законопроект в другому читанні”.