Парламентарі та представники комітетів обговорили потреби в інформаційно-аналітичних матеріалах

Втр, 26/05/2020 - 15:30

26 травня відбулась інформаційна сесія, присвячена обговоренню підтримки, яку надають парламентарям дослідницькі служби при парламентах світу та перспективам створення такої служби в структурі Апарату Верховної Ради України

У заході взяли участь народні депутати України, представники Апарату ВР, помічники-консультанти.

Директор Програми USAID РАДА Ігор Когут проінформував про діяльність Інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді України, який працює за підтримки Програми з 2015 року. Він повідомив про готовність Програми надати допомогу Апарату Верховної Ради України  у створенні інформаційно-дослідницької служби.

За словами Ігоря Когута, такий центр має існувати в складі Апарату ВР; він має бути структурою, незалежною від політичної кон’юнктури. Він також анонсував запровадження в межах Програми РАДА окремого напрямку «Модельний комітет».

Радниця зі стратегічного планування Програми РАДА Марина Руденко розповіла про міжнародний досвід створення та послуги парламентських дослідницьких  служб. Вона також інформувала про діяльність Інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді України (ІДЦ), підтримку розвитку якому надає Програма РАДА.

З презентацією Марини Руденко можна ознайомитись за посиланням.

Народна депутатка VIII скликання Ірина Суслова значну увагу звернула на питання діяльності Конгресової дослідницької служби. Вона також повідомила результати опитування, проведеного серед депутатів парламенту попереднього скликання. Тоді в анкетуванні взяли участь близько 10% парламентарів. Понад 74% опитаних підтримали ідею створення повноцінної дослідницької служби при Верховній Раді, яка б надавала якісну, перевірену інформацію, необхідну їм у законотворчій діяльності.

Ірина Суслова також висловилась за проведення ще одного анкетування народних депутатів України IX скликання щодо їхніх потреб в інформаційно-аналітичних матеріалах для підготовки законопроєктів, здійснення контрольної та представницької функцій тощо. На її думку, таке опитування допоможе більш глибоко вивчити потреби парламентарів.

Член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, народний депутат Сергій Демченко (депутатська фракція політичної партії «Слуга Народу») зазначив, що депутати у своїй діяльності інколи використовують неперевірену інформацію. Він наголосив на потребі існування офіційної структури в складі Апарату, яка б надавала якісні та неупереджені інформаційні матеріали.

У заході також взяла участь Анжела Малюга, керівниця секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Вона повідомила, що комітет використовує у своїй роботі підготовані ІДЦ інформаційні довідки.

За словами пані Анжели, необхідно проводити активну просвітницьку діяльність для популяризації роботи ІДЦ, оскільки не всі парламентарі знають про його існування та можливості. Керівниця секретаріату Комітету висловила готовність надати сприяння у проведенні презентації центру на засіданні Комітету.

Радник заступниці Голови Верховної Ради України Олени Кондратюк Павло Булгак запевнив, що пані Олена підтримує ідею створення парламентської дослідницької служби. На його думку, потрібно провести масштабне опитування народних депутатів України щодо їхніх інформаційних потреб та роботи такої служби, яка може стати важливим інструментом для вироблення рішень парламентом.

Народний депутат України VIII скликання та колишній міністр молоді та спорту Ігор Жданов наголосив на важливості посилення аналітичної спроможності парламенту, комітетів і депутатів. Він також вказав на потребу активно адвокатувати питання створення дослідницької служби в межах Апарату ВР. За його словами, така структура має бути створена для підвищення спроможності парламенту.

Народний депутат України Павло Фролов (депутатська фракція політичної партії «Слуга народу»), голова підкомітету з питань Регламенту Верховної Ради України Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України, зазначив, що створення дослідницької служби в Апараті ВР є питанням забезпечення якості парламентської інституції і якості законів. Послуги такої служби особливо важливі на етапі підготовки законопроектів.

Керівник секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Старинець вказав на позитивний досвід співпраці комітету з ІДЦ щодо проведення слухань. Він наголосив на потребі підготовки неупереджених аналітичних матеріалів та побажав успіхів у реалізації планів щодо створення дослідницької служби.

Народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом Вадим Галайчук (депутатська фракція політичної партії «Слуга народу») зазначив, що така структура може відігравати важливу роль при перевірці вітчизняних законодавчих актів на їх відповідність європейським директивам та практикам. Крім того, така служба могла б надавати оцінку можливого впливу законопроектів.

Розвиток та інституціоналізація дослідницької служби Верховної Ради, Інформаційно-дослідницького центру є одним з напрямків діяльності Програми USAID РАДА.

Народні депутати України, керівники секретаріатів комітетів та фракцій, структурних підрозділів Апарату ВР можуть замовити інформаційну довідку Інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді України (ІДЦ), заповнивши Google-форму за посиланням https://forms.gle/trY3XtQMbUAEguNE8.

Веб-сайт Інформаційно-дослідницького центру - http://euinfocenter.rada.gov.ua/, Facebook-сторінка - https://www.facebook.com/euinfocenter.rada/.

Інформацію про діяльність ІДЦ можна також отримати, ознайомившись із щомісячним дайджестом Програми РАДА.

Захід був організований Програмою USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», яка виконується Фондом Східна Європа і реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).