Польська експертка Аґнешка Ґжелак розповіла про роботу парламентських дослідницьких служб

Пон, 25/05/2020 - 18:15

Докторка європейського права Аґнешка Ґжелак інформувала народних депутатів України та їхніх помічників про роботу парламентських дослідницьких служб Польщі, Чехії, Словаччини та Угорщини. Вона, зокрема, розповіла про юридичну базу створення таких інституцій, їхні функції, про ресурси та можливості, навчання працівників.

«В останні кілька десятиліть у Європі та інших регіонах спостерігається розвиток спеціалізованих парламентських інформаційних служб, які допомагають законодавчим органам розуміти інформацію, необхідну їм, щоб творити закони і контролювати дії уряду» - зазначила польська експертка, яка 12 років пропрацювала у дослідницькій службі Сейму Республіки Польща.

Пані Аґнешка відзначила потребу депутатів у надійній та якісній інформації. У різних країнах таку інформацію надають парламентські бібліотеки, архіви та спеціалізовані дослідницькі служби.

Екпертка детально висвітлила роботу парламентських служб в зазначених країнах. Наприклад, учасники зустрічі дізнались, що кількість працівників таких служб – від 15 осіб в Угорщині до 91 в Польщі; середня кількість інформаційно-аналітичних документів в дослідницькій службі Польщі сягає 900 документів на рік, третина членів парламенту країни активно подає запити.

Велику роль дослідницькі служби зіграли в євроінтеграції країн, наприклад, готуючи юридичні висновки щодо відповідності законопроєктів законодавству ЄС, надаючи експертну підтримку комітетам, готуючи огляди законодавства ЄС.

Пані Аґнешка наголосила на необхідності з самого початку створення інформаційно-дослідницької служби визначити принципи підготовки інформаційних матеріалів, пояснила виклики, які виникають перед ними.

Експертка надала рекомендації щодо підвищення ефективності роботи парламентської дослідницької служби та покращення її експертного потенціалу.

Нагадаємо, що розвиток та інституціоналізація дослідницької служби Верховної Ради, Інформаційно-дослідницького центру, є одним з напрямків діяльності Програми USAID РАДА.

З презентацією Аґнешки Ґжелак можна ознайомитись за наступним посиланням.

Народні депутати України, керівники секретаріатів комітетів та фракцій, структурних підрозділів Апарату ВР можуть замовити інформаційну довідку Інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді України (ІДЦ), заповнивши Google-форму за посиланням https://forms.gle/trY3XtQMbUAEguNE8.

Веб-сайт Інформаційно-дослідницького центру - http://euinfocenter.rada.gov.ua/, Facebook-сторінка - https://www.facebook.com/euinfocenter.rada/.

Інформацію про діяльність ІДЦ можна також отримати, ознайомившись із щомісячним дайджестом Програми РАДА.

Захід був організований Програмою USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», яка виконується Фондом Східна Європа і реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).