Представники міжнародних організацій, Апарату ВР та народні депутати України обговорили виклики перед парламентами внаслідок пандемії

Птн, 12/06/2020 - 22:30

Програма РАДА за підтримки Апарату ВР провела міжнародну конференцію «Основні виклики та уроки для парламентів в умовах пандемії».

Вона була присвячена питанням адаптації парламентів до умов карантину, налагодженню віддаленої роботи в з використанням онлайн-інструментів, взаємодії парламентарів з виборцями.

У заході взяли участь народні депутати, представники міжнародних організацій та Апарату Верховної Ради України, міжнародних і закордонних організацій та установ: Європейського парламенту (Європейський Союз), Центру відвідувачів Капітолію (США), Інституту парламентських досліджень (Німеччина), Європейського центру парламентських досліджень та документації (ECPRD), Парламентського центру (Канада), Парламентського освітнього центру Парламенту Великобританії, Міжпарламентського союзу, Вестмінстерської фундації за демократію (Великобританія), Відділу освіти і громадської участі Палати громад (Великобританія).

Відкриваючи зустріч, директор Програми РАДА Ігор Когут вказав на виклики для парламентаризму, пов’язані з пандемією, та наголосив на важливості співпраці для її подолання.

З вітальним словом до учасників звернувся, зокрема, Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

Від імені Верховної Ради він привітав представників парламентських організацій та парламентів всіх частин світу, членів парламентів, працівників парламентських служб та представників громадських організацій, які взяли участь у конференції.

«Безперечно, що той виклик, який став перед нами останнім часом, він поставив абсолютно нові вимоги щодо комунікацій, формування ролі і завдання представницької демократії, яка існує в світі. Нас, представників парламентів світу об’єднала одна тема і одне завдання - збереження дієвих демократичних представницьких інститутів влади, фактично захист демократії та народовладдя. На жаль, пандемія коронавірусу стала серйозним викликом для всього світу, зокрема, вона суттєво вплинула на роботу парламентів багатьох країн. Вони вимушені були кардинально змінити свою роботу, щоб адаптуватися до нових умов», - зазначив він.

Руслан Стефанчук розповів про роботу українського парламенту в цих умовах. Зокрема, він зазначив, що ще на початку дев’ятої каденції було зроблено декілька суттєвих кроків у напрямку діджиталізації парламенту. Насамперед, відбувся перехід на електронний документообіг, було здійснено низку заходів у напрямку забезпечення функціонування електронного парламенту. Він подякував міжнародним партнерам за «неоціненну участь» у цьому, адже був отриманий не тільки досвід, але й підтримка.

Також учасників конференції привітали Томас Вайт, директор Відділу сприяння розвитку демократії та врядування Місії Агентства США з міжнародного розвитку; Авінаш Біха, Керівник проектів Центру інновацій Міжпарламентського союзу (Швейцарія), і Томас Корм’є, головний виконавчий директор Парламентського центру (Канада).

Томас Вайт  відзначив підтримку, яку надала Програма USAID РАДА парламенту для подолання викликів, пов’язаних з коронавірусом. Він, зокрема, інформував про закупівлю для Верховної Ради ліцензій на використання платформи ZOOM для проведення відеоконференцій, розповів про підтримку Програмою створення низки електронних інструментів, які стали частиною єдиної електронної системи документообігу парламенту.

Томас Корм’є представив діяльність Парламентського центру (Канада), розповів про надання допомоги парламентарям при роботі в округах з використанням онлайнових інструментів.

Авінаш Біха поділився з учасниками результатами опитування членів парламентів європейських країн щодо використання парламентами онлайн-інтрументів, пов’язані з цим виклики, особливості онлайн-голосування.

В рамках конференції відбулися чотири панельні дискусії. Перша з них була присвячена парламентському регламенту та законодавчому процесу в умовах пандемії. Доповідачами виступили заступник Керівника Апарату Верховної Ради України Михайло Теплюк; народний депутат України Павло Фролов; виконавчий директор Інституту парламентських досліджень (Німеччина) Бенджамін Хьоне; наукова співробітниця цього інституту Анастасія Пишний; старша парламентська радниця Вестмінстерської фундації за демократію Вікторія Хассон (Велика Британія); Тілл Хейде, головний діловод Відділу з питань діяльності та процедур Палати, Сенат Канади; та Джеремі Леблан, головний діловод Відділу журналів Палати громад (Канада).

Під час наступної панельної дискусії піднімались питання використання електронних інструментів для забезпечення віддаленої роботи парламенту. Спікерами були Джеррі Гілберт, координатор з питань Інформаційно-комунікаційних технологій в парламентах, Європейський центр парламентських досліджень та документації (ECPRD), Бельгія; Людовік Делепін, начальник відділу архівів, Управління Генерального секретаря, Європейський парламент; Патрісія Гомез Рего де Альмейда, координаторка відділу цифрових інновацій, управління та стратегії парламенту Бразилії, Бразилія; Ян Менцер, радник з політичних питань, Асоційований співробітник, Інститут парламентських досліджень, Німеччина; та Олексій Сидоренко, керівник управління комп'ютеризованих систем, Апарат Верховної Ради України

Учасники конференції також обговорили питання онлайн-трансформації громадянської парламентської просвіти. З презентаціями на дану тематику виступили голова Відділу освіти і громадської участі Палати громад Великобританії Девід Кларк, генеральна директорка Центру відвідувачів Капітолію Бет Племмонз (США); і заступник Керівника Апарату Верховної Ради України Микола Шевчук.

Пандемія суттєво вплинула на комунікацію депутатів з виборцями та їхню роботу в окрузі. З презентаціями на цю тематику виступили Свен Зіфкен, доктор політичних наук, Галле-Віттенберзький університет імені Мартіна Лютера Німеччина), Роман Каптєлов, народний депутат України, та Андрій Токарський, регіональний координатор Рівненської обласної організації ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА».

Матеріали конференції можна завантажити за посиланням https://drive.google.com/drive/folders/1sdxkQSJ8x79EVhZ9HSYCW9MYCe6DP2Ft?usp=sharing.