Пріоритетні завдання на наступну сесію, що буде розглядати парламент?

Срд, 30/01/2019 - 18:45

30 cічня Програма USAID РАДА ініціювала проведення у стінах ВРУ чергової щомісячної координаційної зустрічі проектів та програм технічної допомоги, як співпрацюють з парламентом України. Серед більше 50-ти учасників зустрічі були представники програм та проектів, які здійснюються за підтримки ЄС, GIZ, USAID, Westminster Foundation for Democracy, народні депутати України та їхні помічники, представники секретаріатів комітетів ВР України та інших підрозділів Апарату парламенту.

Метою даних зустрічей є налагодження діалогу та співпраці представників донорських організацій, проектів міжнародної технічної допомоги з представниками українського парламенту щодо актуальних питань. Порядок денний включав кілька питань, зокрема, підсумки 9 сесії та пріоритетні питання наступної сесії парламенту.

Томас Вайт, директор офісу демократії та врядування USAID Ukraine у вітальному слові повідомив присутніх, що USAID прийняло рішення продовжити Програму USAID РАДА ще на півтора роки, оскільки під час виборів у 2019 році парламент потребуватиме експертизи та фахової підтримки.

Директор Програми USAID РАДА Ігор Когут коротко проінформував присутніх про нові завдання, які стоять перед Програмою, зокрема продовження та переформатування ініціативи «Модельний округ», створення парламентської дослідницької служби (враховуючи успішний досвід Європейського інформаційно-дослідницького центру), навчання для вперше обраних народних депутатів та інші важливі завдання. Програма продовжуватиме координувати роботу з іншими програмами та проектами технічної допомоги.

Старший консультант Програми USAID РАДА Володимир Крижанівський представив дані стосовно роботи депутатів впродовж 9 сесії.

«Кількість вирішених питань зменшилася порівняно з середньою кількістю питань, вирішених впродовж всіх сесій 8 скликання. Ця сесія була об’єктивно короткою і з меншою кількістю засідань. У той же час, під час цієї сесії було ухвалено ряд рішень, які потребували більше часу від нардепів, як-от, наприклад, бюджет».

Окремо наголосив на тому, що Година запитань уряду перетворилася на реальний механізм взаємодії виконавчої та законодавчої влади і підкреслив, що суттєво збільшилася відвідуваність Годин запитань власне Прем’єр-міністром України (порівняно з відвідуваністю минулих Прем’єр-міністром).

Про те, як впроваджуються ініціативи щодо парламентської реформи, розповіла аналітик Програми Альона Гурківська. Зокрема, відзначила, що влітку 2018 року створена робоча група щодо посилення інституційної спроможності парламентської служби, завдання якої – знайти варіант унормування цього питання ( окремий закон, частина закону про державну службу або внесення змін до регламенту). Наразі дискусія триває, але найбільш вірогідно, що це буде окремий закон про парламентську службу. Також нагадала, що експерти Програми розробили зелену книгу для роботи з вдосконалення законотворчого процесу.

Позиції нардепів щодо підсумків минулої та прогнозів на майбутню сесію.

Народні депутати України, присутні на зустрічі, Оксана Продан,  Юрій Мірошниченко, Олександр Черненко, Іван Винник та Михайло Довбенко   надали свої прогнози щодо найбільш важливих та резонансних питань, які будуть розглянуті протягом наступної сесії.

Всі відзначили, що президентські вибори стануть тим чинником, який уповільнить роботу парламенту. Також відзначили, що більшість рішень будуть диктуватися передвиборчою кампанією.

Найбільш резонансними будуть обговорення закону про мову, Виборчого кодексу, шанси на прийняття якого на наступній сесії є невисокими.

Оксана Продан також відзначила, що було ряд важливих , якісних, актуальних законів, які можна назвати справжніми реформами, що матимуть вплив на питання економічного блоку. Одним з таких є унормування ринку електроенергії.

А також відзначила важливість створення прототипу дослідницької парламентської служби, оскільки мала дуже позитивний досвід співпраці з Інфоцентром, який функціонував у межах Програми USAID РАДА.

Олександр Черненко повідомив, що одним з важливих питань, що буде розглядатися парламентом є внесення змін до Конституції щодо закріплення Євроінтеграційного вектору та членства в
НАТО. Щодо виборчого кодексу народний депутат зауважив, що усі поправки були розглянуті, проте виникла велика кількість технічних питань, які ще необхідно узгодити, щоби закон кореспондувався з іншими нормами.

Народний депутат Ігор Вінник розповів про виклики на 10 сесію у сфері безпеки і оборони, якими стануть: унормування роботи комітету з нагляду за діяльністю правоохоронних органів, реформа Служби Безпеки України, зниження рівня секретності державних замовлень. Він наголосив на важливості питань безпеки, оборони,  патріотичного  виховання, нагляду та контролю.

Михайло Добвенко акцентував увагу на необхідності якісному аналізу політики (policy), приділяючи особливу увагу саме якісним показникам, які будуть свідчити про стан державної політики та роботи державних інституцій. Також депутат підтримав створення дослідницької служби, яка буде допомагати оцінити пропоновані рішення на якісному рівні.

Юрій Мірошниченко окремо відзначив важливість питання впровадження повного циклу публічної політики і запропонував об’єднати зусилля у реалізації цього питання та необхідність запровадження циклу на законодавчому рівні.

Це дасть змогу знизити законодавчий спам, змінити підхід до ухвалення рішень, зробивши їх ефективними.