Проект «Україна в Європі» сприятиме утвердженню європейських цінностей у парламентській діяльності

Пон, 25/11/2019 - 20:45

Фонд Східна Європа, Центр ліберальної сучасності (Zentrum Liberale Moderne, Німеччина) та Програма РАДА провели робочий сніданок за участі пані Марілуїзе Бек, німецької політикині, колишньої депутатки Бундестагу, членкині Парламентської асамблеї Ради Європи ти директорки програм Центральної та Східної Європи Центру Ліберальної Сучасності.

У зустрічі також взяли участь президент Фонду Східна Європа Віктор Лях, директор Програми РАДА Ігор Когут, представники Центру ліберальної сучасності Маттіа Неллас та Юлія Айхофер, а також народні депутати України Аліна Загоруйко, Ярослав Юрчишин, Павло Фролов та Вадим Галайчук.

Учасники заходу представили новий проект «Україна в Європі», який Фонд Східна Європа впроваджує разом з Центром ліберальної сучасності за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини у партнерстві з Програмою РАДА.

Проект впроваджуватиметься з 1 вересня 2019 року по 31 грудня 2020 року.

Він має на меті здійснити довгостроковий внесок у вдосконалення парламентської роботи і демократичних процедур в Україні. За допомогою тренінгів, експертних дискусій та поїздок до Берліну та Брюсселю проект прагне посилити законотворчий потенціал та компетентність депутатів та їх співробітників, зокрема в питаннях європейської та міжнародної політики.

Крім того, проект покликаний сприяти міжгруповому співробітництву та поліпшенню конструктивної взаємодії з українським громадянським суспільством та міжнародними партнерами України».

Пізніше у цей же день, 25 листопада, у стінах українського парламенту відбулась публічна дискусія «Європейські цінності та український парламентаризм».

З вітальним словами до її учасників звернулись керівник Апарату ВР Вячеслав Штучний, керівник консульсько-правового відділу Посольства Федеративної Республіки Німеччина в Києві Йєнс Краус-Массе, колишня депутатка Європарламенту Ребекка Хармс та директорка програм Центральної та Східної Європи Центру ліберальної сучасності Марілуїзе Бек.

Вячеслав Штучний у своєму виступі наголосив на важливості дискусії.

«Я бажаю, щоб сьогоднішній захід не був останнім, а був лише початком для впровадження європейських цінностей», - зазначив керівник Апарату.

Йєнс Краус-Массе відзначив реалізацію в країні важливих реформ, зокрема безпекової та правової. У той же час він висловив і певні занепокоєння щодо діяльності парламенту.

Так, він сказав: «Інколи складається враження, що натхненна реформами Рада розглядає парламентські правила, парламенстскі дискусії як обтяжливі, а й навіть як зайві перешкоди на шляху до необхідних реформ».

Віктор Лях наголосив, що успішність реформ в Україні залежить від сильного і спроможного парламенту.

«Адже законодавча база для реформ закладається саме тут – у стінах Верховної Ради. Тому ми, громадяни України, дуже зацікавлені в тому, аби парламент діяв за європейськими демократичними принципами: підзвітності, прозорості, відповідальності. І Фонд Східна Європа, і вся команда Програми РАДА дуже вдячні нашим європейським партнерам, які діляться досвідом та допомагають впроваджувати кращі європейські парламентські практики в роботу Верховної Ради України», - вказав президент Фонду Східна Європа.

Марілуїзе Бек, програмний директор Центральної та Східної Європи Центру ліберальної сучасності, що стояла на початках заснування Партії Зелених Німеччини, розповіла про свій понад 30-річний політичний досвід в Бундестазі. На думку пані Бек, внутрішня політика партій повинна базуватись на принципах довіри, компромісу та ротації.

«Парламент повинен контролювати виконавчу владу, що має в своєму розпорядженні набагато більше ресурсів, аніж Верховна Рада. Саме тому в українському парламенті повинні якомога швидше «вирости» досвідчені політики, аби продовжувати систему «стримувань і противаг», підтримувати поділ гілок влади і розвивати верховенство права. До цього ж належить і повага до основних демократичних правил і процедур, і захист меншин та опозиції. Саме за допомогою таких проектів як «Україна в Європі» ми хочемо підтримати український парламентаризм на шляху до європейської інтеграції», - підсумувала Марілуїзе Бек.

Ребекка Хармс розповіла про свій багаторічний досвід співпраці з Україною.

«Україна пройшла довгий шлях від здобуття незалежності, помаранчевої революції до революції гідності. Через шість років після Майдану багато українців, особливо молоде покоління, розуміють краще, що парламент і демократичне правління мають ключове значення не лише для демократії, а й для свободи. І битва за свободу вимагає боротьби за стійкий демократичний розвиток», - зазначила пані Хармс.

Після вступних слів, відбулась дискусія щодо європейських цінностей та викликів, які стоять перед українським парламентаризмов. У ній взяли участь народні депутати України Вікторія Сюмар, Вадим Івченко, Ярослав Юрчишин, Вадим Галайчук та народний депутат Верховної Ради України VIII скликання Ганна Гопко.

Говорячи що цінності, Вікторія Сюмар зазначила: «Парламентаризм – це свобода, повага до вибору кожного громадянина, і саме це дозволяє відстоювати те, що ми називаємо правами людини».

Вона наголосила, що парламент дозволяє досягти балансу у суспільстві, і без захисту прав меншості неможливо без потрясінь забезпечити еволюційний розвиток і те, щоб Україна стала повноправним членом європейської спільноти.

Вадим Галайчук серед цінностей назвав, зокрема, необхідність збереження різноманіття. Прикладом такого різноманіття є Україна, де живуть люди понад 130 національностей.

Вадим Галайчук зазначив: «Склад парламенту відображає різноманіття українського суспільства. І високий рівень довіри до парламенту, рейтинги якраз свідчать, що мрія про те, що український парламентаризм все-таки почне змінюватись і відображати сподівання народу, почала здійснюватися. Робота людей, які прийшли в парламент, сприймається саме як дотримання європейських цінностей. А тому я впевнений, що ми на правильному шляху».

Ганна Гопко порівняла, наскільки європейські цінності перегукуються з християнськими заповідями. Вона нагадала про досягнення Верховної Ради попереднього скликання, наголосила на важливості поваги парламентарів до Конституції та законів.

«Дуже часто депутати будуть ставити інтереси фракції вище інтересів держави, Конституції і громадян, які їх обирали. Тому, проводячи паралелі з Біблією, перша заповідь – пам’ятай про Конституцію, а тоді вже про тих, хто тебе привів у політику, кому ти зобов’язаний» - зазначила Ганна Гопко.

Вадим Івченко зупинився на необхідності поваги один до одного, до дискусії.

Зокрема, він вказав: «Ми поважаємо рішення, які не переходять відповідні червоні лінії. Для мене це форма дискусії, форма прийняття рішення. Хотілося б, щоб всі були почуті, і щоб закони і рішення, які виходять з парламенту, слугували людям».

Ярослав Юрчишин звернув увагу присутніх на складність питання цінностей, наголосивши при цьому на важливості консолідації зусиль для їх захисту.

Так, він зазначив: «Дуже легко вести політику на рівні інтересів, коли ти розумієш, кому що потрібно, коли можна забезпечувати ці інтереси і йти на компроміси стосовно них. Щодо цінностей іти на компроміси неможливо. Вони або є, або їх немає… Цінність, якої зараз не вистачає, це цінність спілкування, діалогу, пошуку рішення в процесі комунікації».

Учасники дискусії обговорили широке коло питань, пов’язаних з законодавчим процесом, забезпеченням прав парламентської меншості та суспільної єдності.

Проект "Україна в Європі" виконується Центром ліберальної сучасності (Zentrum Liberale Moderne, Німеччина) та Фондом Східна Європа у партнерстві з Програмою РАДА за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

Програма USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво» виконується Фондом Східна Європа за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).