Верховна Рада прийняла Проєкт Закону 4131 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення ефективної реалізації парламентського контролю»

Чтв, 03/12/2020 - 18:15

Сьогодні Верховна Рада України конституційною більшістю голосів прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення ефективної реалізації парламентського контролю». Це рішення депутатів є першим кроком на шляху до створення ефективної системи парламентського контролю в Україні.

Програма РАДА адвокатувала за прийняття законопроєкту 4131. Зокрема, ми провели ряд експертних обговорень та дискусій щодо важливості Проєкту Закону 4131, напрацювали концепцію необхідних змін та розробили конкретні пропозиції для його покращення.

«Здійснення контролю убезпечує від узурпації державної влади, гарантує баланси у системі стримувань і противаг, направляє діяльність державних органів на забезпечення прав людини і громадянина. Здійснення Верховною Радою України контрольних функцій також сприяє аналізу практики реалізації чинного законодавства», – вважає директор програми РАДА Ігор Когут.

Програма РАДА протягом усього розгляду Проєкту Закону 4131 Парламентом наголошувала на великій кількості положень Проєкту, спрямованих на покращення системи парламентського контролю, а також роз’яснювала та популяризувала основні ідеї Проєкту.

Зокрема, Проєкт Закону 4131 має ряд позитивних новацій:

  • посилення контрольної функції комітетів;
  • запровадження узгодженої системи звітування перед Верховною Радою України;
  • краща змістовна наповненість звітів;
  • збільшення ефективності парламентських слухань;
  • дієва взаємодія Парламенту з Рахунковою палатою та з Уповноваженим ВРУ з прав людини.

Програма РАДА сприяла врахуванню позиції контрольних інституцій в процесі вироблення ефективної моделі парламентського контролю і вітає підтримку Парламентом цих пропозицій. Серед іншого, було оптимізовано строки подання та процес розгляду їхніх звітів, а також учать контрольних інституцій в аналізі звітів інших органів державної влади. Програма РАДА також звертала увагу на необхідність вироблення єдиного підходу до підзвітності та запровадження певної «шаблонної» норми, яка б регулювала питання подання та розгляду звітів. Тому нова редакція статті 232-1 Регламенту (змінена до другого читання), яка частково уніфікувала процес розгляду Парламентом звітів і доповідей державних органів та посадових осіб, є важливою як для забезпечення однакових підходів до розгляду звітів, так і для уникнення непотрібних повторів у Регламенті.