Засідання IPTAC розглянуло децентралізацію під кутом змін до Конституції

Срд, 29/04/2015 - 14:45

Квітнева Координаційна зустріч представників проектів міжнародної технічної допомоги (IPTAC) "Процеси децентралізації та зміни до Конституції України" традиційно зібрала представників організацій-донорів, посольств і громадянського суспільства — понад 30 учасників.

Програма USAID РАДА запросила на захід двох доповідачів: Юрій Ганущак, народний депутат України 6-го скликання, експерт Реанімаційного пакету реформ, Директор Інституту розвитку територій; і Ігор Коліушко, народний депутат України 2-го й 3-го скликань, голова Правління Центру політико-правових реформ.

Пан Ганущак зробив презентацію "Концепція змін до Конституції в частині децентралізації влади", а також окреслив три етапи процесу децентралізації: розмежування повноважень, створення просторової основи спроможності місцевого самоврядування, відведення ресурсів.

Юрій Ганущак: "Децентралізація влади — достатньо довгий процес, який передбачає три глобальні етапи: насамперед розмежування повноважень між державою і місцевим самоврядуванням, по-друге — створення просторової основи спроможності місцевого самоврядування виконувати свої повноваження, і по-третє — відведення ресурсів"

"Ми почали з третього етапу, на мій погляд, достатньо вдало, — зауважив пан Ганущак. — Другий етап відбувається буквально зараз. Не хочу наврочити, але за місяць, гадаю, ми можемо бути приємно здивовані".

Він назвав передачу повноважень найважчим етапом, бо "це речі, які "вигризаються з горла" держави й бюрократії".

Пан Коліушко наголосив, що децентралізація, особливо там, де вона пов'язана з адміністративно-територіальною реформою, є неможливою без змін до Конституції. За його словами, у Конституції є два моменти, які принципово суперечать тій реформі, що її планують провести: по-перше, визначення адміністративно-територіальної одиниці, і по-друге — питання місцевих державних адміністрацій.

Він був менш оптимістично налаштований щодо впровадження реформи.

Ігор Коліушко: "Для мене є абсолютно очевидним, що для проведення реформи необхідні певні кроки. Перший крок — затвердження концепції. Цей крок відбувся 1 квітня 2014 року. Концепція затверджена, план на її виконання розроблений, і треба його виконувати. Але пройшов рік, і досі не зроблено наступного кроку — не внесені проекти законів про внесення змін до Конституції, про місцеве самоврядування, про адмінтерустрій, про місцеві органи виконавчої влади тощо".