Історики закликають депутатів надати доступ до документів про злочини радянського режиму

Срд, 18/02/2015 - 20:00

Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності спільно з Центром досліджень визвольного руху (ЦДВР) провів круглий стіл на тему: "Відкриті архіви: законодавче регулювання доступу до документів з архівів комуністичних спецслужб".

Міжнародний фонд "Відродження" та Програма USAID РАДА надали інформаційної та організаційної підтримки заходу, участь у якому взяли представники архівних установ, правозахисники, історики, науковці, народні депутати, представники громадських організацій. Серед учасників — Голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький, Голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова, Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, Директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України Ігор Кулик.

Круглий стіл мав на меті обговорити проблеми, що постають перед українськими дослідниками й простими громадянами при використанні архівних документів, презентувати концепцію забезпечення відкритого доступу до документів в архівах України, а також ознайомитися з європейським досвідом законодавчого регулювання доступу до документів з архівів колишніх спецслужб.

Як повідомляє ЦДВР, презентована "Концепція забезпечення відкритого доступу до документів з архівів комуністичних спецслужб", передбачає надання доступу до документів, які накопичилися в процесі роботи комуністичних спецслужб: безпосередньо документи спецслужб з даними про політичні репресії, масові порушення прав людини, накази, внутрішня документація, кримінальні, оперативно-розшукові, агентурні справи тощо, а також документи українського визвольного руху, які вони конфісковували.

Андрій Когут, в.о. директора ЦДВР, розповів, що основним стратегічним кроком має стати ухвалення спеціального закону, який встановить порядок доступу до документів радянських спецслужб та інформації, що в них міститься. Він також повідомив, що законопроект, який готують на основі Концепції, передбачає створення Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті.

Концепція доступна онлайн: http://www.cdvr.org.ua/sites/default/files/attached/koncepciya.pdf. (Фото: Оля Осередчук)