Інструменти та освітні матеріали, розроблені в рамках Програми USAID РАДА

Програма USAID РАДА забезпечує ефективну комунікацію виборців та депутатів, залучає громадян до законотворчого процесу та інформує про роботу Верховної Ради України.
 
Цільові групи:

 • Народні депутати України (НДУ) та їхні команди
 • Апарат Верховної Ради України
 • Організації громадянського суспільства (ОГС)
 • Навчальні заклади (загальноосвітні школи та внз)
 • Громадяни
 • Медіа

 

Посібники

Програма USAID РАДА допомагає підвищити відкритість Парламенту через розробку практичних посібників по інформуванню про реформи, аналітики з питань формування державної політики та законотворчості:

 «Медіа-захід. Інструкція з організації та проведення». Цей методологічний посібник написаний для народних депутатів та їх помічників, працівників прес-служб та фахівців з комунікативної діяльності. В ньому описаний повний цикл створення медіа-заходу з детальним покроковим планом дій на кожному етапі події: від ідеї та концепції до завершення, включно із посткомунікацією. Матеріалами для його написання став досвід проведення спільних заходів громадської організації «Інтерньюз-Україна» із народними депутатами, учасниками проекту “Модельний округ” за підтримки та сприяння Верховної Ради України. 

«Парламент, вибори та технології. Практичний курс для студентів», підготовлений громадянською мережею «ОПОРА». Метою посібника є якісне та практичне інформування студентства про принципи виборів до Верховної Ради та виборчі системи, функції парламентарів та інструменти громадського моніторингу їхньої діяльності. 

 

«Методичні рекомендації з відстеження законопроектів та доступу громадськості до законодавчого процесу» – покрокова інструкція з відстеження законодавчого процесу на веб-порталі Верховної Ради України, розроблена громадською організацією «Лабораторія законодавчих ініціатив». 

 

«Парламентський Регламент: елементарний навчально-прикладний курс» - у посібнику йде мова про Регламент Верховної Ради України, що безпосередньо регулює парламентські процедури й має фундаментальне процесуально-правове значення для організації парламентської діяльності. 

 

 

«А як у них? Світові парламентські практики». Громадянська мережа ОПОРА зібрала парламентські практики з різних куточків планети. Вони дозволяють дослідити, як голосують члени парламенту, як звітують, як обираються, як спілкуються, а також багато іншої цікавої інформації. 

 

 

«Комунікування реформ: планування, реалізація, оцінка» - посібник, виданий громадською організацією «Інтерньюз-Україна», містить апробовані теоретичні підходи до практики комунікативної діяльності, побудови комунікативних кампаній, визначення цільових аудиторій, спікерів, каналів комунікації та оцінки ефективності комунікативних кампаній. Буде корисним для прес-служб органів державної влади, керівників відомств та профільних структурних підрозділів, експертів та науковців, що займаються питаннями формування та оцінки комунікативних кампаній. 

Інформаційні довідки  2020. Андикорупційна тематика. Інформаційно-дослідницький центр при Верховній Раді України.

Інформаційні довідки. Інформаційно-дослідницький центр при Верховній Раді України.

Аналітичні матеріали громадської організації «Лабораторія Законодавчих Ініціатив» (Policy Papers, Info Briefs, Часописи Парламент), підготовлені в рамках Програми USAID РАДА для народних депутатів, Апарату Верховної Ради України, представників громадськості, навчальних закладів. 

Аналітичні матеріали громадянської мережі ОПОРА для народних депутатів, Апарату Верховної Ради України, представників громадськості, навчальних закладів. 

Аналітика з питань формування державної політики та законотворчості (Policy Paper, Info Brief) Інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді.  

«Громадянська парламентська просвіта: методичний посібник для вчителів». З його допомогою Ви можете дізнатись про відеоматеріали щодо роботи парламенту, створені за підтримки Програми РАДА, про діяльність Освітнього центру Верховної Ради України. Також видання містить методичні рекомендації, які стосуються проведення уроків парламентської просвіти для різних вікових категорій: учнів 5-7 класів, 8-11 класів, а також для судентів закладів вищої освіти.

 

Тренінги

Через тренінговий центр Програми USAID РАДА експертами Громадянської мережі ОПОРА, громадської організації «Інтерньюз Україна», Європейським Інформаційно-Дослідницьким Центром були розроблені та пропілотовані тренінги:

 

Фільми

У рамках Програми USAID РАДА, громадянська організація «Інтерньюз-Україна» розробила просвітницькі відео для різних аудиторій, щоб показати, як працює єдиний законодавчий орган, ухвалюються закони та приймається бюджет:

 • «Як працює Парламент»
 • «Бюджетний процес» 
 • «Гра для школярів Агора» - це навчало-пізнавальна рольова гра для учнів старших класів. Вона моделює роботу Верховної Ради України. Школярі мають можливість відчути себе Головою Верховної Ради, депутатом, керівником апарату, а ще обговорити з однокласниками законопроект і проголосувати за нього. Відчути і спробувати роботу Верховної Ради, дізнатись про необхідні процедури та стати відповідальним виборцем. Навчальний відеопакет підготовлено на основі розробленої Лабораторією законодавчих ініціатив методології проведення рольової гри «Агора». 

 

Відеоблоги

Програма USAID РАДА залучає громадян до законодавчого процесу, інформує та допомагає розібратись у складних процедурах прийняття рішень, функціях та повноваженнях Верховної Ради через серію відеоблогів та соціальних роликів:

 

Вебінари

В рамках Програми USAID РАДА, громадська організація «Лабораторія законодавчих ініціатив», громадська організація «Інтерньюз-Україна» та громадська організація «Ліга Інтернів» розробили вебінари для інформування представників громадських організацій, медіа та громадських активістів, журналістів, блогерів, активних громадян щодо їх ролі у законодавчому процесі:

 

Е-ресурси

 • Інтерактивний веб-портал «РАДА». Містить необхідну аналітику та інструментарій для роботи з Парламентом: пошук по стенограмах, всеукраїнську мапу контактів приймалень депутатів і парламентських партій. Розроблено громадянською мережею ОПОРА. 
 • Веб-ресурс «Вони голосують для тебе» - платформа для аналізу голосувань народних депутатів України, розроблена громадянською мережею ОПОРА. 
 • Платформа е-петицій, розроблена за ініціативи Управління комп’ютеризованих систем Апарату Верховної Ради України. Дозволяє опублікувати своє питання або проблему, отримати підтримку народу і привернути до неї увагу Верховної Ради. 
 • Платформа «Портал громадських обговорень законопроектів», розроблена за ініціативи Управління комп’ютеризованих систем Апарату Верховної Ради України. Дозволяє долучитися громадянам, експертам до коментування законопроектів під час їх обговорення у комітетах.