Видання та публікації

У цьому посібнику наведено опис інструментів, які застосовувались при реалізації проекту «Модельний округ», а також інші інструменти, практичні поради та приклади використання таких інструментів на допомогу народним депутатам та їхнім командам в роботі в окрузі та взаємодії з виборцями.

Посібник розкриває поняття представницької функції народного депутата України та Верховної Ради, як єдиного законодавчого органу України, який діє від імені всього українського народу і є виразником його волі. Саме тому велику увагу приділено питанню взаємодії з виборцями, оскільки від якості комунікації та системності роботи народних депутатів на місцях залежить рівень довіри до парламенту та, відповідно, його легітимність при ухваленні рішень.

Зміна виборчої системи також є викликом для належної реалізації представницької функції парламентом, адже важливо зберегти практику закріплення депутатів за кожним регіоном (округом) для того, щоб забезпечити зв’язок з громадянами, доступність та залученість депутата до вирішення проблем і представлення інтересів різних груп виборців у законодавчому органі.

У посібнику дається визначення правовому статус народного депутата України та помічника-консультанта народного депутата відповідно до законодавства, наводяться приклади застосування нормативної бази та різноманітних інструментів роботи в окрузі та взаємодії з виборцями, органами державної влади і місцевого самоврядування, громадськими організаціями, медіа.

 

Автори посібника:

Яна Вертеба з 2016 року є тренеркою Програми USAID РАДА із законотворчого процесу та побудови роботи команд народних депутатів, аналізу державної політики і гендерно-правової експертизи.

Працює координаторкою секретаріату Міжфракційного депутатського об'єднання «Рівні можливості» у Верховній Раді України та старшою радницею з ґендерної політики та програмної діяльності в громадській організації «Український жіночий конгрес». У VII скликанні Верховної Ради України була помічницею-консультанткою народної депутатки України Лідії Котеляк (округ 123), а також є випускницею Програми стажування молоді у Верховній Раді України (2011-2012), стажування проходила у Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

 

Оксана Киричук з 2019 року є тренеркою Програми USAID РАДА із побудови роботи команд народних депутатів, аналізу державної політики і участі громадськості в роботі парламенту та законотворчому процесі.

У VIII скликанні працювала помічницею-консультанткою народного депутата України Ігоря Гузя (округ №19), з командою якого були учасниками проекту «Модельний округ» Програми USAID РАДА. Працює регіональною координаторкою Програми EGAP у Волинській області.

Завантажити: PDF icon Завантажити

Посібник окреслює чому важливо включати ґендерний компонент при здійсненні повноважень народного депутата/депутатки в окрузі, які нормативно-правові документи та програми допоможуть це зробити. Посібник допоможе пояснювати у простій формі важливість реалізації ґендерної політики.

Реформа децентралізації державного управління передбачає передачу більшої частини повноважень у соціально-економічній сфері від центру в регіони з відповідним перерозподілом фінансових ресурсів. Це передбачає, що всі функції соціально-економічного забезпечення мають бути максимально наближені до їхнього кінцевого споживача – громадянина чи громади. В такому випадку посилюється важливість контрольної функції НДУ за реалізацією органами місцевого самоврядування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та ґендерної рівності.

В посібнику подано і важливість включення ґендерного компоненту до комунікації з округом, тому що слова мають значення і можуть покращувати розуміння важливості ґендерної рівності, поширювати принципи рівності, або ретранслювати стереотипи за ознакою статі.

Завантажити: PDF icon Завантажити

Каталог освітніх матеріалів Програми USAID РАДА.

Завантажити: PDF icon Завантажити

25 травня відбувся круглий стіл «Конституція України - чвертьвіковий досвід: історія ухвалення, сьогодення та перспективи». Участь у ньому взяли учасники ухвалення Конституції.

Видання підготовлене за результати круглого столу. Воно містить виступи учасників та інші пов’язані матеріали.

Захід було проведено Асоціацією народних депутатів України разом з Програмою USAID РАДА, що виконується Фондом Східна Європа, Українським Інститутом національної пам’яті та за участі Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.

Більш докладно про круглий стіл - на сайті Верховної Ради України за наступним посиланням.

Завантажити: PDF icon Завантажити

У виданні йдеться про місце інформаційних документів в законодавчому процесі та про особливості роботи над інформаційними документами Верховної Ради України.

У посібнику містяться загальні рекомендації щодо їх підготовки. Також в ньому описані різні види інформаційних документів, які використовуються для потреб Верховної Ради України.

Завантажити: PDF icon Завантажити

В рамках цього дослідження було вивчено та спрогнозовано потенційний вплив нової виборчої системи на роботу народних депутатів в окрузі та зв’язок з виборцями, доступності та досяжності народних депутатів України. Дослідження побудовано із таких основних частин:

- Огляд наявних в Україні засобів взаємозв’язку депутата з виборцями, українського законодавства та практики його застосування

- Огляд міжнародного досвіду щодо комунікації депутатів з виборцями, порівняння двох
країн з принципово різними виборчими системами:

• Канада (класична мажоритарна система)

• Швеція (пропорційна система з відкритими списками)

- Збір та аналіз кількісних даних із відкритих джерел щодо параметрів інфраструктури та
практики взаємодії депутатів з виборцями:

• приймальні народних депутатів

• помічники народних депутатів

• місцеві осередки політичних партій

• отримання додаткових даних через запити до парламентських фракцій

• опитування народних депутатів щодо їх практик зв’язку з виборцями та роботи в округах

• репрезентативне опитування населення щодо сприйняття, очікувань та побажань виборців щодо комунікації з депутатами

- Розробка методології для моделювання і прогнозування впливу виборчої системи на
«відстань від депутата до виборця»

- Моделювання і прогнозування потенційного впливу виборчих систем, у т.ч. нової
пропорційної виборчої системи з відкритими списками

- Підготовка рекомендацій щодо зменшення «відстані від депутата до виборця» за нової виборчої системи.

Звіт підготовлено в Українському центрі суспільних даних у межах проекту «Дослідження впливу виборчої системи на роботу народних депутатів в окрузі та зв’язок з виборцями», за підтримки Програми USAID РАДА, яка виконується Фондом Східна Європа.

 

Завантажити: PDF icon Завантажити, PDF icon Download

ІДЦ при Верховній Раді України готує інформаційні довідки на запити народних депутатів України та секретаріатів комітетів і фракцій. Функціонування ІДЦ – це використання кращих світових практик. Сьогодні в багатьох світових парламентах дослідницьку діяльність здійснюють парламентські дослідницькі служби, серед них: Congressional Research Service Library of Congress (США), Research Service of German Bundestag (Німечинна), European Parliamentary Research Service (Європейський парламент). Роль цих дослідницьких служб надавати аналітичну підтримку парламентарям. Ком-
петентний аналіз, наданий парламентськими дослідницькими службами, сприяє кращому розумінню проблем, забезпечує більш реалістичні та ефективні законодавчі рішення і передбачає майбутній вплив політики, перш ніж вона буде прийнята парламентом.

Завантажити збірку.

Завантажити:

ІДЦ при Верховній Раді України готує інформаційні довідки на запити народних депутатів України та секретаріатів комітетів і фракцій. Функціонування ІДЦ – це використання кращих світових практик. Сьогодні в багатьох світових парламентах дослідницьку діяльність здійснюють парламентські дослідницькі служби, серед них: Congressional Research Service Library of Congress (США), Research Service of German Bundestag (Німечинна), European Parliamentary Research Service (Європейський парламент). Роль цих дослідницьких служб надавати аналітичну підтримку парламентарям. Ком-
петентний аналіз, наданий парламентськими дослідницькими службами, сприяє кращому розумінню проблем, забезпечує більш реалістичні та ефективні законодавчі рішення і передбачає майбутній вплив політики, перш ніж вона буде прийнята парламентом.

 

Завантажити збірку.

Завантажити:

Систематизація кращих світових практик та рекомендацій, теоретичних напрацювань, сучасних алгоритмів та методів залучення стейкхолдерів до співпраці з парламентськими комітетами для вироблення кращих рішень, які визнаються та підтримуються громадськістю, і стало метою складання цього посібника. Формат посібника – це практична інструкція з управління відносинами зі стейкхолдерами, без обтяження зайвим теоретичним матеріалом. Тож у посібнику запропоновано алгоритми дій або процесів. Посібник складається з трьох розділів та додатків. Структура розділів послідовно відображає механізм залучення стейкхолдерів до діяльності на основі алгоритму «пошук – спільна робота – оцінювання результатів». У матеріалі посібника розглядаються окремі аспекти співпраці, отже, ви завжди можете розпочати роботу з того розділу, який вас цікавить найбільше у той чи інший період часу, та знайти там практичні рекомендації й опис необхідних кроків.

Завантажити посібник

Завантажити:

Однією із цілей написання пропонованого посібника є узагальнення теоретичних напрацювань і практичного досвіду органів виконавчої влади й місцевого самоврядування, а також положень проєкту Закону України «Про публічні консультації»3 (реєстраційний № 4254), які можна реалізувати на практиці під час публічних консультацій у Верховній Раді України. Отже, посібник орієнтований передусім на осіб, які у своїй роботі беруть участь в організації та проведенні публічних консультацій у Верховній Раді України, – на посадових осіб Апарату Верховної Ради України, на помічників-консультантів народних депутатів України, на народних депутатів України, а також на представників заінтересованих сторін.

 

Завантажити посібник

Завантажити:

Сторінки