Експерти обговорили пропозиції щодо змін до Конституції в частині децентралізації

Втр, 16/06/2015 - 18:00

Програма USAID РАДА і Лабораторія законодавчих ініціатив організували експертне обговорення змін до Конституції України, запропонованих експертом програми Борисом Беспалим, народним депутатом трьох скликань (1998–2007), у частині децентралізації та реформи місцевого самоврядування.

Захід відвідали нинішні та колишні народні депутати, представники експертного й академічного середовища, громадянського суспільства, USAID.

За словами пана Беспалого, сьогодні в Україні відсутня уніфікована система місцевого самоврядування: 48% населення живуть за дворівневою системою "місто обласного значення — область", 46% — за трирівневою системою "територіальна громада — район — область", і ще 6% — у "містах-винятках" Київ і Севастополь.

На думку експерта, яка спирається на висновок урядової концепції реформи місцевого самоврядування, дворівнева система забезпечує і кращу якість місцевого самоврядування, і вищий рівень життя людей. Відповідно, автор пропонує повсюдно запровадити дворівневе місцеве самоврядування, тобто "район — область". При цьому на базі міст обласного значення з прилеглими територіями також утворюються райони.

Безпосередню участь к дискусії взяли директор Програми USAID РАДА Андрій Шевченко, член Конституційної Комісії, голова ради громадської організації "Лабораторія законодавчих ініціатив" Ігор Когут, народний депутат Анатолій Матвієнко, колишній заступник Голови Конституційного Суду України, колишній Голова Центральної виборчої комісії Володимир Шаповал, письменник, публіцист і громадський діяч Костянтин Матвієнко та інші.

Борис Безпалий: "Там, де система місцевого самоврядування є дворівневою, тобто "місто обласного значення — область", вона є життєздатною й перспективною. Люди їдуть туди, де краще. Міграційні потоки свідчать, що з тих місцевостей, де є трирівневе самоврядування ("громада — район — облась"), люди їдуть в міста обласного значення, Київ та Севастополь, де цього немає. Люди "голосують ногами"

Андрій Шевченко: "Ми дивимося на сьогоднішню розмову як на наш внесок в якісний конституційний процес. Мені здається, що жодну мислячу не може задовольняти той рівень прозорості, відкритості та глибини експертного обговорення, який ми зараз бачимо. Мені здається, що країна заслуговує набагато глибшу розмову про Конституцію.

Я думаю, слід розуміти, що Конституція — не просто консенсус політичних еліт, це має бути набагато ширший суспільний консенсус, тим більше — в Україні зразка 2015 року"

Анатолій Матвієнко: "Я вважаю, що Конституцію треба бачити в цілому, і не можна фрагментарно її змінювати. Але варто наголосити, що в нинішніх умовах її не можна в цілому змінити, бо вона ніколи не набере потрібної кількості голосів — у кожної складової є свої противники. Тому я думаю, що тактика має бути така: має бути цілісне бачення, а вносити й проходити ці речі маємо фрагментарно, аби знімати консолідований опір — і рухатися якомога швидше"