Експерти обговорили, як відповідати на виклики й уникати помилок у конституційному процесі

Чтв, 09/07/2015 - 18:00

Центр Разумкова, Німецький фонд міжнародного правового співробітництва IRZ і Програма USAID РАДА провели обговорення за круглим столом «Конституційний процес в Україні: відповідь на нові виклики чи повторення старих помилок?»

Участь у круглому столі взяли понад 60 осіб, у тому числі представники законодавчої, виконавчої та судової гілок влади, науковці та незалежні експерти, представники громадянського суспільства та міжнародних організацій, журналісти.

Організатори запропонували для обговорення три питання:

  • Децентралізація: шлях до повсюдного та спроможного самоврядування чи посилення контролю центральної влади над ним?
  • Які нагальні проблеми судової влади не можуть бути вирішені без внесення змін до Конституції України?
  • Які зміни до Розділу ІІ Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» здатні підвищити гарантії їхнього захисту?

У рамках заходу Центр Разумкова презентував результати свого соціологічного дослідження громадської та експертної думки щодо конституційного процесу й пропонованих змін до Конституції.

Микола Мартиненко, народний депутат, голова Ради Центру Разумкова: «Питання, які ми сьогодні розглядаємо — надзвичайно важливі. Тому що ті докорінні зміни, яких хоче українське суспільство в усіх сферах життя, неможливі без побудови міцного фундаменту, і цим фундаментом є Конституція»

Оксана Сироїд, заступник Голови Верховної Ради України: «Ні у кого не виникали сумніви, що Конституція потребує перегляду, внесення змін. Але коли ми казали про те, чому це потрібно, ми також наголошували, у який спосіб це потрібно робити. І мені здається, що нинішній процес обговорення змін до конституції, на жаль, виявився далеким від тих очікувань, які ми мали щодо цього процесу»

Андрій Шевченко, директор Програми USAID РАДА: «Назва сьогоднішнього заходу каже про нові виклики й старі помилки. Я би пропонував подумати і про старі виклики та нові помилки, які би хотілося уникнути. Тому що, по суті, головні дискусії точаться навколо балансу повноважень влади, навколо децентралізації, навколо відкритості чи закритості процесу. Це, очевидно, не нові виклики для українського суспільства й українських політиків»

Джон Пеннелл, заступник директора Місії USAID: «Уряд Сполучених Штатів радий підтримати цю важливу [конституційну] реформу, сприяти відкритому, інклюзивному обговоренню, до якого залучене експертне середовище й частина українського громадянського суспільства. Результати обстеження, яке ми сьогодні обговорюватимемо, містять важливі дані з питань конституційної реформи. Вони віддзеркалюють думки, погляди та цінності українців з усієї країни. Ми радимо, аби український Уряд і члени Конституційної комісії використовували результати таких досліджень і забезпечили відображення думок громадян у процесі реформ»