Ігор Когут: «Нова стратегія електронного парламенту має стати важливою складовою розвитку електронної демократії»

Птн, 19/02/2021 - 17:15

У Комітеті з питань цифрової трансформації відбулись слухання, присвячені розвитку електронної демократії в Україні.

Зокрема, учасники обговорили просування України в ТОП-20 рейтингу ООН з електронні демократії. Також піднімались питання впровадження новітніх цифрових інструментів, залучення громадян, введення відповідних законодавчих змін.

У зустрічі взяв участь директор Програми USAID РАДА Ігор Когут. Він розповів учасникам про інструменти електронного парламенту, створені за підтримки Програми: системи електронних петицій і електронного обговорення законопроектів, про залучення громадян до законодавчого процесу за допомогою онлайн-інструментів.

Він наголосив на потребі регулювання питань використання таких інструментів, інформував про дворічну стратегію електронного парламентаризму Верховної Ради України, яка діяла до 2020 року. Ігор Когут також звернув увагу учасників на швидку адаптацію парламенту до умов карантину, чому сприяла Програма РАДА.

Також директор Програми РАДА розповів про роботу, яку веде Програма для надання парламенту програмного та технічного забезпечення для проведення всіх типів засідань.

«Члени комітетів матимуть можливість електронної реєстрації, голосування у віддаленому режимі,» – сказав він.

Пропозиції, висловлені під час зустрічі, будуть враховані при підготовці «дорожньої мапи» «Електрона демократія - Україна в ТОП-20 ООН». Учасники обговорень запропонували створити робочу групу при Комітеті цифрової трансформації для створення такої «дорожньої мапи».

Програма USAID РАДА брала безпосередню участь в розробці Стратегії електронного парламентаризму 2018 – 2020, серед стратегічних цілей якої було впровадження сучасного інформаційно-технологічного забезпечення законотворчої діяльності та законопроектної роботи при збереженні базового принципу прозорості та відкритості діяльності Верховної Ради України.

Серед низки впроваджених нових технічних рішень Програма РАДА підтримала розробку та запуск таких систем як «Портал громадського обговорення законопроектів», «Портал електронних петицій ВРУ», «Електронне засідання комітетів ВРУ», «Електронний порядок денний пленарного засідання ВРУ».

Два останніх були інтегровані з функціоналом нової Системи електронного документообігу ВРУ, впровадженою в лютому 2020 року.

Система «Електронне засідання комітетів ВРУ» стала базовою для комітетів ВРУ при організації засідань у віддаленому режимі, а для забезпечення засобами відеоконференцзв’язку Програмою були закуплені відповідні ліцензії платформи ZOOM для потреб секретаріатів комітетів та Апарату ВРУ.

Протягом 2020р. Програма РАДА спільно з Управлінням комп’ютеризованих систем Апарату ВРУ провели серію тренінгів для співробітників секретаріатів та членів комітетів ВРУ щодо організації та проведення засідань комітетів ВРУ у віддаленому режимі з використанням відеоконференцзв’язку та забезпечення онлайн-трансляцій засідань комітетів на сторінках комітетів в YouTube та Facebook.

Проведено онлайн-тренінги для народних депутатів, їхніх помічників та співробітників секретаріатів комітетів щодо роботи з електронними системами ВРУ (“Електронний законопроект”, СЕДО, “Електронне засідання комітету”) в режимі віддаленого доступу.

На основі відеозаписів даних тренінгів випущені навчальні відеоматеріали по роботі з електронними системами.

Проведено низку онлайн-заходів в форматі “година запитань-відповідей” по роботі з електронними системами ВРУ та по організації роботи команд народних депутатів в умовах карантинних обмежень.

Програма РАДА регулярно надає експертну підтримку щодо використання сервісів відеокнференцзв’язку та онлайн-трансляцій при організації та проведенні онлайн-заходів секретаріатами комітетів ВРУ.

В рамках окремого пакету допомоги при протидії COVID-19 за сприяння Програми РАДА Управлінням комп’ютеризованих систем Апарату ВРУ були розроблені технічні вимоги та сформовані специфікації для розробки та впровадження апаратно-програмного комплексу для забезпечення участі народних депутатів України у всіх видах засідань з використанням технологій відеоконференцзв’язку (забезпечення онлайн-засідань) та віддаленого електронного голосування. Комплекс планується запустити в тестову експлуатацію в квітні-травні 2021р.