IPTAC розбирався в законопроекті про місцеві вибори: відкриті списки, що не є ані відкритими, ані списками

Срд, 01/07/2015 - 19:15

Остання Координаційна зустріч представників проектів міжнародної технічної допомоги (IPTAC), організована Програмою USAID РАДА, була названа "Новий закон про місцеві вибори: що він змінить і як вплине на осінні вибори?" Доповідачі заходу намагалися пояснити аудиторії — представникам організацій-донорів, посольств і громадянського суспільства — що містить, і що стоїть за проектом закону, який має бути завтра в парламенті поставлений на голосування в цілому.

Доповідачами були народний депутат Олександр Черненко, директор з розвитку ГО "Інтерньюз-Україна" Євген Радченко та координатор парламентських і виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.

Пан Черненко був керівником робочої групи, яка підготувала проект закону про місцеві вибори, що програв іншому в рейтинговому голосуванні законодавців. Пан Радченко і пані Айвазовська були членами цієї робочої групи. Як висловився директор Програми USAID РАДА Андрій Шевченко, що модерував засідання: "Законопроект був не найуспішніший, але, на думку багатьох експертів, найкращий".

Черненко назвав проект закону, що був прийнятий у першому читанні два тижні тому, "меншим злом" у порівняні з чинним законом. Як на головній перевазі він наголосив на виборах голів великих міст у два тури, що передбачає законопроект. Найімовірніше Черненко голосуватиме за його прийняття в цілому, хоча визнає, що він містить ряд потенційних загроз і небезпек. "Це не є повноцінною реформою і не є відкритими списками, але спробою зміни правила," зауважив Черненко.

Він повідомив, що до законопроекту було подано понад 1700 поправок, і є такі прогнози, що він не набере достатнього голосів для ухвалення. У такому разі "єдине що ми можемо, внести зміни до чинного закону", — сказав Черненко.

Черненко: "Якщо буде новий закон, потрібна широка просвіта і дуже серйозне навчання [виборчих] комісій. Хоча автори закону кажуть що механізм голосування буде простий, я би так не сказав. Все одно треба буде пояснювати, а для комісій, особливо територіальних, підрахунок голосів буде дуже й дуже складний, тому навчання буде потрібно.
Є таке відчуття, що [наступні місцеві] вибори будуть непростими, складними у всіх відношеннях — і в організаційному, і в плані чесності, демократичності — тому що багато хто з політиків розглядають ці вибори як репетицію на майбутнє"

Радченко детально висвітлив питання виборчого процесу за цим проектом закону — від висунення кандидатів партіями на округи до підрахунку голосів виборчими комісіями. Він назвав запропоновану систему "так званою пропорційною системою з відкритими списками", оскільки вона "не має (а) відкритих (б) списків".

Він розповів про моделювання, в якому голоси, подані на виборах 2014 року у Львівській та Харківській областях, були перераховані за цією системою. Як показало моделювання, кандидати, які отримали найвищу кількість голосів, виграли б вибори лише в 45% випадків, програвши претенденту, що зайняв друге чи навіть третє місце. Крім того від 16% до 18% округів узагалі залишилися б без свого представника в парламенті, тоді як інші 18% мали б більше одного представника.

Радченко назвав таку ситуацію "кризою пере- і недопредставництва". Він також передбачає, що кандидат, який виграє вибори з великим відривом, але не отримає мандата, найімовірніше буде казати своєму електорату, що вибори було сфальсифіковано. "Як наслідок, ми отримаємо надзвичайно низьку легітимність виборів, навіть якщо припустити, що вибори відбудуться чесно, відкрито, без жодних порушень", — наголосив Радченко.

Радченко: Як буде відбуватись підрахунок голосів? Він буде відбуватись у три етапи. Спочатку визначаються ті політичні сили, які подолали бар'єр у п'ять відсотків для політичної партії та сім відсотків для блоку партій. На другому етапі визначається кількість мандатів, які отримала кожна політична партія, що подолала бар'єр. Потім потрібно визначити, хто саме отримає мандат. Кандидатів від партії, які були висунуті в кожному окрузі, ранжують за кількістю поданих за них голосів, застосовуючи вирівнювальний коефіцієнт"

Айвазовська також детально зупинилася на загрозах, які несе в собі запропонована система в плані несправедливих результатів виборів. "Виборець ніколи не зрозуміє, чому переміг той, хто програв", — наголосила Айвазовська.

Вона назвала законопроект "сирим". Тільки Центральна виборча комісія подала 150 поправок, які стосуються процедур і способу голосування, і підрахунку, і термінів організації тих чи інших процесів у рамках виборчої компанії. Усі 1776 запропонованих поправок "можуть змінити цей законопроект до невпізнанності", — сказала Айвазовська. Утім вона додала, що, наскільки їй відомо, "в принципі депутати не готові змінювати якісь серйозні речі".

Вона також повідомила, що група депутатів подала поправки, які стосуються прав внутрішньо переміщених осіб і безпеки, "тому що цей законопроект взагалі нічого не передбачає в цьому контексті".

Айвазовська: "Проблема в тому, що територіальні округи, на які буде поділено місто чи область або район, будуть різними. А порівнювати результати виборів кандидатів з різних округів, це все одно, що порівнювати результати плавця і фігуриста на Олімпійських іграх. Це абсурд.
Тут є велика моральна проблема. Як сказали в неурядових організаціях, те, що є сьогодні, є чеснішим за те, що може бути прийняте"