ОПОРА проаналізувала півроку роботи парламенту

Втр, 09/06/2015 - 21:00

Громадянська мережа ОПОРА в рамках Програми USAID РАДА представила громадськості свій аналіз роботи парламенту "Депутати, округи, підзвітність громаді: аналіз півріччя роботи Ради".

Координатор парламентських і виборчих програм ОПОРИ Ольга Айвазовська зосередилась на аналізі статистики, яка характеризує роботу українського парламенту: відвідуваність пленарних і комітетських засідань, законотворчість, голосування тощо.

У прес-релізі до заходу відмічено декілька тенденцій, виявлених у першу половину першого року роботи парламенту нинішнього скликання:

  • зростання на 15% загальної кількості зареєстрованих законопроектів народними депутатами порівняно з показниками Парламенту VII скликання;
  • пріоритет проблематики національної безпеки і оборони, діяльності правоохоронних органів, податкової та митної політики серед прийнятих рішень;
  • стабільна підтримка законодавчих ініціатив Президента – схвалено 74% його законодавчих ініціатив.

Серед проблем функціонування парламенту – незадовільна дисципліни відвідування пленарних засідань і комітетів, ігнорування процесу голосування окремими фракціями, а також брак повноцінної системи оцінки якості законопроектів та планування законотворчої діяльності.

Ольга Айвазовська: "Попри вимоги Регламенту понад третина депутатів парламенту у більш ніж половині випадків голосувань з питань порядку денного відсутні на засіданні або ж присутні у залі Верховної Ради, але не голосують.

Щодо відвідуваності засідань комітетів Верховної Ради, за останній період часу спостерігається великий прогрес, зокрема завдяки публічності інформації про роботу комітетів Верховної Ради від онлайн-трансляцій окремих засідань до публікації протоколів"

У рамках Програми USAID РАДА ОПОРА реалізує пілотний проект з моніторингу депутатів-мажоритарників від 36 виборчих округів 12 областей України (Київська, Дніпропетровська, Чернівецька, Закарпатська, Луганська, Львівська, Івано-Франківська, Одеська, Вінницька, Житомирська, Сумська області та місто Київ).

За словами керівника проекту Олени Рибій, найпоширенішими проблемами в цих округах є корупція, незаконні дії окремих осіб, установ та організацій, безробіття, екологічні проблеми та проблеми житлово-комунального комплексу.

Пані Рибій зазначає, що депутати, стосовно яких здійснюється моніторинг, є доволі відкритими – контакти приймалень і помічників більшості з них можна знайти на їхніх сайтах і сторінках у соціальних мережах, у місцевій пресі. Цікавим відкриттям стало те, що більшість із цих парламентарів є доволі просунутими інтернет-користувачами: 29 з 36 мають сторінки у Фейсбуці, 11 – власні сайти, які використовують, зокрема, для звітування про свою роботу. Проте практика регулярного звітування ще не прижилася серед депутатів – лише менше половини з них за півроку роботи у той чи інший спосіб інформували громадян про свої напрацювання і здобутки.

Олена Рибій: "Наш пілотний проект містить декілька компонентів. Серед них є аналітична складова, інформаційно-просвітницька складова, яка передбачає роботу з громадами, і, зрештою, компонент польового дослідження.

Мета проекту – проаналізувати, наскільки якісно працюють народні депутати-мажоритарники у своїх округах, тобто як вони комуні кують з виборцями, чи вирішують вони проблеми громад своїх виборчих округів"

Юрій Хорунжий, прес-секретар ОПОРИ, розповів про сайт "Рада", підтримуваний ОПОРОЮ – його структуру, функціональні можливості та інформацію, що міститься на сайті. На думку пана Хорунжия, сайт може допомогти в оцінці роботи депутатів і фракцій.

Презентації заходу доступні також на нашому сайті: