Програма РАДА та Вестмінстерська фундація за демократію повели тренінги щодо оцінки ефективності законодавства

Птн, 26/03/2021 - 18:00

Ефективний контроль за впровадженням законодавства є важливою складовою його ефективності. Програма USAID РАДА та Вестмінстерська фундація за демократію (ВФД) провели тренінги, присвячені оцінці застосування законодавства.

25 березня участь у заході взяли народні депутати України та їхні помічники. Вони познайомились з відповідними принципами та практиками, дізнались, як така оцінка може бути адаптована з метою якнайкраще сприяти Верховній Раді України у виконанні її контрольної функції.

Про аналіз ефективності учасникам розповів експерт Технічного консультативного департаменту ВФД Девід Тірлбі. Також в обговоренні взяла участь заступниця Голови Верховної Ради України (2014-2019), експертка Програми USAID РАДА Оксана Сироїд.

Зустріч модерувала експертка з правових питань Програми USAID РАДА Ілона Хмельова.

Відкриваючи тренінг, Ігор Когут, директор Програми РАДА, зазначив: «В країнах, де практикується сучасний парламентаризм, є спеціальна методика моніторингу застосування законодавства – post-legislative scrutiny. Як це робиться, які потрібні інституційні рамки для цього – всі ці обставини ми обов’язково з’ясуємо сьогодні.

Британський фахівець Девід Тірлбі  висвітлив причини оцінки ефективності застосування законодавства, звертаючи увагу на ухвалення законодавства та на його цілі. Значну увагу він звернув на пояснення методології проведення запиту у рамках аналізу ефективності.

Ендрю Паркінсон, менеджер програм у Європі та Центральній Азії ВФД: «Для нас велика честь надавати підтримку Програмі РАДА. Оцінка застосування законодавства – дуже важливий інструмент парламентського контролю, особливо в українському контексті».

Оксана Сироїд, заступниця Голови Верховної Ради України (2014-2019), експертка Програми USAID РАДА: «Британський досвід унікально важливий, Британія -це ті терени, де формувався парламентаризм в сучасному його розумінні. І потрібно налаштуватись і отримати максимум користі, щоб свою роботу зробити краще».

Девід Тірлбі, експерт Технічного консультативного департаменту ВФД: «Пост-законодавчий аналіз має два виміри. По-перше, у його рамках розглядається введення в дію закону, чи набули чинності правові норми закону. І по-друге, розглядається ефект від впровадження законодавства. Парламентам варто брати до уваги обидва виміри пост-законодавчого контролю».

 

Двома днями раніше, 23 березня, відбувся тренінг щодо оцінці ефективності законодавства для співробітників секретаріатів комітетів та неурядових організацій. Учасники ділились власним досвідом у цій сфері. Зокрема, Олег Левчук, головний консультант Комітету з питань освіти, науки та інновацій, навів приклади та описав особливості здійснення комітетами контрольної функції. Він також наголосив на важливості недавнього прийняття закону про парламентський контроль, який покликаний зміцнити інституційну спроможність Апарату ВР.

Представники Інституту законодавчих ідей поділились власним баченням щодо контрольної функції.