Програма USAID РАДА представила керівництву Апарату ВР результати функціонального аудиту модельних комітетів

Втр, 16/03/2021 - 16:45

15 березня у Верховній Раді України відбулась зустріч представників Програми USAID РАДА з керівництвом комітетів. Під час зустрічі були презентовані результати функціонального аудиту, який проводився в січні 2021 року в межах ініціативи «Модельний комітет» Програми USAID РАДА.

Ціль аудиту полягала у виявленні проблемних аспектів в діяльності комітетів Верховної Ради України з метою подальшого напрацювання законодавчих змін та механізмів задля вирішення (або, принаймні, пом’якшення) відповідних недоліків і оптимізації роботи комітетів.

Як наголосив директор Програми USAID РАДА Ігор Когут, команда експертів Програми працює над низкою напрямів, серед яких формування парламентської дослідницької служби; вдосконалення механізмів комунікації народних депутатів з виборцями (зокрема, в округах); посилення контрольної функції парламенту; підтримка діяльності Освітнього центру.

З літа минулого року впроваджується нова міжсекторальна ініціатива «Модельний комітет», яка передбачає співпрацю з окремими комітетами Верховної Ради України. В межах цієї ініціативи Програма USAID РАДА сприяє налагодженню тіснішої співпраці комітетів з профільними міністерствами та іншими стейкхолдерами, посиленню контрольної функції комітетів.

Програма також допомагає у проведенні публічних консультацій щодо важливих законопроектів та методичному забезпеченні проведення комітетських слухань, сприяє підвищенню кадрової спроможності працівників секретаріатів, надає технічну підтримку у забезпеченні комітетів інструментами електронного парламентаризму. До цієї роботи залучені також і міжнародні експерти – зокрема, в межах ініціативи «Модельний комітет» та інших напрямів діяльності Програма USAID РАДА тісно співпрацює з Вестмінстерською фундацією за демократію.

Серед результатів, що, як очікуються, будуть отримані за підсумками реалізації ініціативи –  нова методика проведення комітетських слухань та схема проведення публічних консультацій, розроблені карти стейкхолдерів для модельних комітетів та тісніша співпраця з ними, нові елементи в просвітницькій роботі комітетів, налагодження взаємодії з міжнародними партнерами та проектами міжнародно-технічної допомоги.

Як підкреслив Ігор Когут, «сподіваємось, що ці нові методики стануть надбанням не лише модельних комітетів, а й, у співпраці з Головним організаційним управлінням Апарату Верховної Ради України та іншими структурними підрозділами, будуть поширені та застосовуватимуться і іншими парламентськими комітетами».

Керівник проекту «Модельний комітет» Ігор Жданов окреслив основні результати функціонального аудиту, який був проведений командою проекту в модельних комітетах Верховної Ради України – зокрема, Комітеті з питань гуманітарної та інформаційної політики, Комітеті з питань екологічної політики та природокористування та Комітеті з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Як зазначив Ігор Жданов, комітети загалом зіштовхуються з однаковими проблемами, серед яких серед ключових можна згадати проблему законодавчого спаму, а також наплив звернень, які відбирають багато часу та зусиль у працівників секретаріатів. Аудит показав необхідність вдосконалення процедур в рамках законотворчої, організаційної та контрольної функцій комітету, і результати аудиту в подальшому будуть використані для напрацювання відповідних змін до Закону України «Про комітети Верховної Ради України» та змін до Регламенту ВРУ. Значною мірою на діяльність секретаріатів комітетів повпливала пандемія COVID-19, актуалізувавши питання матеріально-технічного забезпечення, зокрема, наявності технічних засобів для дистанційної роботи та доступу до відповідних електронних систем, а також наявності електронних інструментів для роботи народних депутатів. Серед рекомендацій, які пропонують експерти Програми – посилити взаємодію парламентських комітетів з міністерствами та іншими державними органами, з якими вони співпрацюють в рамках контрольної функції; посилити дослідницький компонент в процесі роботи над законопроектами, щоб підвищити їх якість; залучати широке коло стейкхолдерів до обговорення законопроектів, щоб максимально враховувати різноманітні інтереси в процесі законотворення та забезпечувати комплексність і обґрунтованість законопроектів. 

Як повідомили Ігор Когут та Ігор Жданов, наразі експертами Програми ведеться робота над трьома посібниками – щодо організації комітетських слухань, щодо проведення публічних консультацій, та щодо роботи комітетів зі стейкхолдерами – які служитимуть методичними інструкціями для комітетів і покликані полегшити та вдосконалити роботу комітетів за цими напрямами.

В.о. Керівника Апарату Михайло Теплюк позитивно оцінив зусилля команди Програми USAID РАДА та, зокрема, проведену роботу щодо функціонального аудиту модельних комітетів. «Життя не стоїть на місці, ми також повинні змінюватись і ставати кращими, в тому числі використовуючи позитивні напрацювання Програми РАДА і результати, які були отримані за підсумками цього аудиту», наголосив він.

Учасники зустрічі також обговорили актуальні питання посилення ролі комітетів в процесі законотворення та в контексті контрольної функції парламенту. Зокрема, представники Програми РАДА та керівництва Апарату Верховної Ради України обмінялися думками щодо можливих механізмів вдосконалення взаємодії комітетів з міністерствами.

Як підкреслив Ігор Жданов, «якщо ставити мету якісного законотворення, не лише уряд і міністерства мають бути зацікавлені в тому, щоб посилювати роботу з народними депутатами і комітетами, а й комітети теж мають проявляти ініціативу. Це дорога з двостороннім рухом».

Також учасниками зустрічі висловлювались рекомендації розробки певних шаблонів, за якими міністерства могли б подавати свої звіти парламенту і комітетам, що, в свою чергу, спростило б подальше опрацювання інформації за цими звітами – поки що ж вони дуже неоднорідні за структурою та наповненістю.

В контексті законотворчого процесу актуальним є й унормування лобізму – проблема, якої також торкнулися учасники дискусії. Обидві сторони погодилися, що відповідний закон є потрібний, при цьому він не повинен калькувати існуючі практики передових країн, а збалансовано і оптимально враховувати українські реалії та міжнародний досвід.

Як наголосив Ігор Когут, «важливо, щоб новий закон, якщо його буде прийнято, не створив певну систему обмежень для інших учасників процесу вироблення політики. В цьому контексті тим більше важливими є напрацювання ефективних практик публічних консультацій, покликаних максимально залучати різних стейкхолдерів».

 

У зустрічі взяли участь:

Представники Апарату Верховної Ради України:

 • Теплюк Михайло, в.о. Керівника Апарату, заступник Керівника Апарату - керівник Головного юридичного управління;
 • Слишинський Володимир, перший заступник Керівника Апарату;
 • Мельничук Андрій, заступник Керівника Апарату;
 • Малюга Анджела, керівник секретаріату Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування;
 • Борисюк Михайло, керівник секретаріату Комітету з питань екологічної політики та природокористування;
 • Марченко Дмитро, керівник секретаріату Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування;
 • Прянішнікова Катерина, керівник секретаріату Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів;
 • Столярська Катерина, керівник секретаріату Комітету з питань цифрової трансформації;
 • Шестопалова Вікторія, керівник секретаріату Комітету з питань економічного розвитку;
 • Карчемська Тетяна, заступник керівника секретаріату Комітету з питань правоохоронної діяльності;
 • Мельничук Наталія, головний консультант Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики;
 • Зеленьов Володимир, керівник управління з питань проходження законопроектів та роботи з комітетами і депутатськими фракціями;
 • Сімон Володимир, головний консультант Головного організаційного управління.

Представники Програми USAID РАДА:

 • Когут Ігор, директор Програми USAID РАДА;
 • Бібік Тетяна, заступниця директора Програми USAID РАДА;
 • Жданов Ігор, керівник проекту «Модельний комітет»;
 • Хмельова Ілона, експертка з правових питань Програми USAID РАДА;
 • Машталер Ольга, експертка команди проекту «Модельний комітет».

 

Довідкова інформація:

Функціональний аудит включав в себе проведення анкетного опитування, що було проведене з 12 по 24 січня 2021 року в секретаріатах трьох модельних комітетів Верховної Ради України. В контексті дослідження також враховувались рекомендації працівників секретаріатів модельних комітетів, отримані в процесі постійних консультацій під час реалізації поточних завдань проекту, а також рекомендації, які працівники секретаріатів та міністерств надавали в рамках тренінгу «Про комітети Верховної Ради України», що проводився Програмою USAID РАДА у лютому 2021 року.

Результати функціонального аудиту попередньо були презентовані для керівників секретаріатів модельних комітетів 12 лютого 2021 року. За підсумками  обговорення та більш детального ознайомлення зі звітом працівники секретаріатів надали свої додаткові пропозиції, які було враховано в остаточній версії документу.

 

Ознайомитись зі Звітом щодо результатів функціонального аудиту можна за наступним посиланням.