Програма USAID РАДА провела міжнародну конференцію з парламентського контролю

Втр, 18/05/2021 - 21:45

Програма USAID РАДА провела міжнародну конференцію «Парламентський контроль у ХХІ столітті».

Відкриваючи захід, Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков сказав: «Парламент не лише приймає закони. Він також має чітко контролювати результати своєї діяльності, виконання цих законів. І для цього є механізми. Наприклад, в минулому році ми прийняли закон про парламентський контроль, і він чітко регламентує як, в якому порядку, за якою методологією цей контроль відбувається».

Учасників також привітав Директор Місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні та Білорусі Джеймс Хоуп.

Він згадав недавній візит до Києва Державного секретаря США Ентоні Блінкена, який підтвердив цілковиту підтримку з боку США щодо прагнення українців створювати мирне, заможне і демократичне майбутнє.

Джеймс Хоуп також сказав: «Ми горді з того, що Програм USAID РАДА сприяла розробці та провела адвокаційну кампанію щодо прийнятого недавно закону про парламентський контроль. Хоча він є значним досягненням, ще потрібно докласти багато зусиль, щоб його впровадити та вдосконалити парламентський контроль в України».

Заступниця Голови Верховної Ради України Олена Кондратюк наголосила на важливості контрольної функції, на потребі здійснення контролю за діяльністю Кабінету міністрів України. Вона висловила жаль з приводу того, що часто дії з виконання контрольної функції нагадують імітацію.

Також віце-спікерка підняла питання важливості контролю за урядом та парламентською більшістю з боку опозиції. За її словами, роль опозиції має бути посилена, а і її діяльність – інституціолізована. Для цього, зокрема, у Регламент ВР мають бути зроблені відповідні зміни.

«Головною метою парламентського контролю в ХХІ сторіччі має бути не стільки використання його інструментів у політичній боротьбі, як підвищення якості та ефективності роботи парламенту як інституції»,– зазначила Олена Кондратюк.

Учасників також привітав президент Фонду Східна Європа Віктор Лях. Він сказав, що пандемія суттєво вплинула на парламентський процес, зокрема і на контрольну функцію. Він наголосив на важливості підвищення ефективності контролю, незважаючи на виклики. Також Віктор Лях докладно розповів про внесок Програми USAID РАДА у розробку закону про парламентський контроль.

«Для нас контрольна функція буде залишатися одним із пріоритетів, і на сьогоднішній день ми працюємо над уніфікацією шаблонів звітів уряду. Ми хочемо допомогти у підвищенні інституційної спроможності Верховної Ради України для реалізації контрольної функції. Для цього ми проводимо велику кількість навчань, обговорень щодо форматів та інструментів реалізації контрольної функції»,– зазначив президент ФСЄ.

Голова Рахункової палати України Валерій Пацкан вказав на потребу пошуку нових підходів до парламентського контролю. Він звернув увагу учасників на те, що за останні роки змінився статус Рахункової палати, вона стала більш відкритою установою.

«Органи парламентського контролю мають залишатись осередками стабільності. Він не має припинятись за будь-яких обставин, не зважаючи на виклики, які є у нас в суспільстві та у світі»,– сказав Валерій Пацкан.

Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов відзначив високий рівень підбору спікерів конференції. Від вказав, що у парламентсько-президентській системі монобільшість чи парламентська коаліція значною мірою формує уряд, у такий спосіб здійснюючи контроль за виконавчою владою.

«Будь-який уряд зацікавлений у тому, щоб здійснювався парламентський контроль як за діяльністю міністерств, так і інших органів центральної виконавчої влади»,– сказав він.

Народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України Сергій Кальченко розповів про законодавчу базу щодо парламентського контролю, про роль парламентських комітетів. Він інформував про розгляд парламентом кількох звітів згідно з новою процедурою.

Сергій Кальченко зазначив: «Комітети Верховної Ради, як наголосив Конституційний суд в одному зі своїх рішень, не є самостійними суб’єктами здійснення парламентського контролю. Вони беруть участь у ньому лише на стадії підготовки і попереднього розгляду питань, віднесених до сфери парламентського контролю».

Учасників також привітала Людмила Денісова, Уповноважена Верховної Ради України з прав людини. У своєму виступі вона значну увагу звернула на виклики щодо порушення прав людини, які виникли внаслідок введення карантинних заходів. Вона відзначила проблеми у зв’язку до з доступом до медичної допомоги, погіршення свободи пересувань, розповіла про роботу, яка ведеться для забезпечення цих прав.

«В умовах пандемії стан дотримання прав людини має тенденцію до погіршення. Така ситуація вимагає від органів влади посилення внутрішнього контролю за додержанням прав людини. Має бути переглянута низка нормативно-правових актів, положення яких перешкоджають належній реалізації прав людини»,– зазначила Людмила Денісова.

У рамках конференції відбулись три панельні дискусії. Перша з них була присвячена сучасним практикам здійснення парламентського контролю, досягненням України у цій сфері.

Перед учасниками виступили Голова Конституційного Суду Литви Дайнюс Жалімас, народний депутат України, Голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України Іван Крулько, менеджер Ініціативи «Модельний комітет» Програми USAID РАДА Ігор Жданов, професор з питань урядування і політології Галле-Віттенберзького університету імені Мартіна Лютера (Німеччина) Свен Зіфкен та експертка з правових питань Програми USAID РАДА Ілона Хмельова.

Ігор Жданов висловив сподівання на те, що з прийняттям нового закону про парламентський контроль його якість покращиться.

«У своїй діяльності ми повинні намагатись втілити рекомендації Місії Пета Кокса щодо парламентського контролю, зокрема те, що було втілено у відповідній постанові Верховної Ради України»,– сказав Ігор Жданов.

Голова Конституційного Суду Литви Дайнюс Жалімас у своєму виступі зупинився на ролі опозиції в забезпеченні парламентського контролю, на взаємодії парламенту з урядом.

Зокрема, він сказав: «У Литві лише парламентарі є представниками людей, їхні функції включають і парламентський нагляд щодо урядових заходів. Але є такі установи, щодо яких парламентський контроль обмежений; згідно з конституцією вони можуть бути незалежні».

Експертка Програми USAID РАДА з правових питань Ілона Хмельова розповіла про різні інструменти парламентського контролю, зокрема про звіти. Вона інформувала про успіхи України щодо вдосконалення контрольної функції, зокрема про новий закон, про успішні дії Верховної Ради в кризових ситуаціях, зокрема під час Революції гідності, які, за її словами, допомогли зберегти державність.

«Якщо немає контролю, нагляду – немає демократії. Тоді можуть відбуватись зловживання владою, що підриваю довіру до державних інститутів»,– сказала вона.

Друга панельна дискусія була присвячена впливу COVID-19 на парламентський контроль в Україні та інших країнах. У її рамках виступили Голова Рахункової палати України Валерій Пацкан, старша парламентська консультантка Cенату Італії Єлена Григліо та наукова співробітниця з питань лідерства для інклюзивної і демократичної політики в Бірмінгемському університеті Ребекка Гордон.

Про нові інструменти парламентського контролю і можливості посилення контрольної функції у своїх виступах розповіли народний депутат України Сергій Демченко, народний депутат України Павло Фролов, старший консультант Програми USAID РАДА Володимир Крижанівський, аналітик з питань урядової організації та управління Дослідницької служби Конгресу США Бен Вільгельм, експерт з питань парламентського контролю Проєкту ЄС/ПРООН з парламентського контролю Олександр Баранюк, а також радник з політичних питань у Бундестазі Ян Менцер.

З відеозаписом конференції можна ознайомитись за наступним посиланням.

Фотоархів міститься тут.

Конференція відбулась 14 травня 2021.