Учасники муніципального форуму обговорили взаємодію органів місцевого самоврядування з парламентом

Срд, 24/06/2015 - 18:00

У рамках ХІ Українського муніципального форуму, що проходив у Одесі 22-24 червня, відбувся "День взаємодії органів місцевого самоврядування з Парламентом".

Захід організували Фонд Східна Європа (ФСЄ) в рамках Програми USAID РАДА та Асоціація міст України (АМУ) в рамках проекту USAID "Ініціатива захисту прав та представлення інтересів органів місцевого самоврядування" (проект ДІАЛОГ) і спільного українсько-норвезького проекту "Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення на місцевому рівні в Україні". Участь у заході взяли близько 250 осіб – здебільшого міські голови, а також депутати Верховної Ради, представники органів державного управління та місцевого самоврядування, громадянського суспільства, міжнародних організацій, ЗМІ та інші.

За словами виконавчого директора АМУ Мирослава Пітцика, день співпраці з парламентом відбувається на форумі вперше, за що він дякує Програмі USAID РАДА. Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд пізніше сказала: "Я думаю, що це чудова ідея Програми і муніципального форуму – говорити про взаємодію парламенту і органів місцевого самоврядування". Микола Федорук, народний депутат України й колишній Чернівецький міський голова, додав, що, на його думку, 11-й форум є самим цікавим з усіх і буде самим результативним.

З вітальним словом до учасників звернувся Президент ФСЄ Віктор Лях. "Це для нас перший досвід співпраці з Асоціацією міст України в такому розширеному форматі, коли ми долучилися до проведення Українського муніципального форуму", — сказав пан Лях. Він також представив порядок денний заходу та презентував підготовлений Програмою USAID РАДА "Довідник організацій донорської та технічної допомоги".

Перша пленарна сесія, модерована директором USAID РАДА Андрієм Шевченком, була присвячена перебігу конституційного процесу в Україні. З доповідями виступили Оксана Сироїд; заступник голови Конституційної Комісії, професор Національного університету "Києво-Могилянська академія"Віктор Мусіяка; член Конституційної комісії, голова ради ГО "Лабораторія законодавчих ініціатив"Ігор Когут; заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслав Негода; директор з науки Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.

Андрій Шевченко: "Як на мене, зараз складається унікальна для української історії ситуація, коли місцеве самоврядування може по праву отримати ту повагу і ті можливості, які не отримувала десятиліттями. По-перше, це пов’язано з тим що зараз, мені здається, є критична маса людей у владі, які добре розуміють, що таке місцеве самоврядування... По-друге, мені здається, що, як ніколи, саме місцеве самоврядування розуміє, що йому потрібно – повага, можливості, ресурси – аби працювати у своїй зоні відповідальності. По-третє, і це найголовніше, мені здається, що змінилися люди, змінилася країна"

Оксана Сироїд: "У процесі підготовки змін до Конституції є кілька речей, які викликають тривогу й занепокоєння. Ці речі стосуються безпосередньо місцевого самоврядування і перспектив реформування системи місцевого самоврядування і децентралізації… Процес внесення змін до Конституції певною мірою є "сакральним". З іншого боку він повинен бути відкритим. Ця відкритість гарантує легітимність самого процесу… Я вважаю, що сьогодні ми обрали не найкращий спосіб поспішності та певної утаємниченості"

Віктор Мусіяка: "Найголовніше, що має бути в конституційному процесі – відкритість, відвертість, чесність. Більше місяця ми не збиралися робочою групою з питань децентралізації в рамках Конституційної комісії. 17 червня ми зібралися, і прямо там на засіданні нам запропонували проект, оцей, який презентується зараз саме в частині децентралізації. Ми там на засіданні обговорили його зразу ж, а за день я дивлюся: Володимир Борисович [Гройсман] уже представляє його Венеціанській комісії. Але ж на тому засіданні він сказав абсолютно правильно: що це основа для опрацювання"

В'ячеслав Негода: "Я не хотів би говорити про процеси, процедури – це є компетенцією парламенту. За великим рахунком, уряд не є суб'єктом конституційного процесу. Уряд надзвичайно зацікавлений, аби цей процес відбувся – не хотів б вживати термін "якнайшвидше"… Але щоб ми знову за деталями не заговорили цей конституційний процес… Не можна заради якоїсь однієї коми тримати на прив'язі весь процес територіальної організації влади в Україні, місцеве врядування та всі інші процеси"

Ігор Когут: "Сьогодні справді є історичний час для того, аби інститут місцевого самоврядування зміцнився. Сьогодні ідуть кілька дуже важливих процесів… І тут не можна без політиків. На жаль, виходить так, що не буває цього стерильного процесу. Мені дуже шкода, що сьогодні в цій розмові з політиками, з Верховною Радою, іншими інститутами, у нас знову переважає компроміс… Подивіться: експертне співтовариство опрацювало законопроект про місцеві вибори, але він не отримав підтримки… Ми знову йдемо на політичні компроміси, у тому числі в питанні Конституції"

Анатолій Ткачук: "Незважаючи на такі сумні вступи, я хочу сказати, що децентралізація відбувається, процес іде, уже декілька десятків місцевих бюджетів виконали річний план по надходженнях. Починаючи з наступного місяця, місцеві ради будуть вносити зміни до місцевих бюджетів… Це відбувається. Відбувається поза тим, що ми досі дебатуємо, що треба вносити чи не треба вносити в Конституцію, що має відноситися до Президента, а що – до парламенту"

Після жвавого, іноді дуже емоційного обговорення доповідей розпочався круглий стіл "Інституційні механізми взаємодії народних депутатів з територіальними громадами". Модерував круглий стіл менеджер проектів USAID РАДА Ігор Парасюк. До складу панелі експертів увійшли Оксана Сироїд, Мирослав Пітцик, Микола Федорук, керуючий партнер чеської фірми "Берман Груп", екс-депутат Парламенту Чехії та екс-мер м. Пшелоуч Душан Кулка та координатор парламентських і виборчих програм громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.

Розпочинаючи круглий стіл пан Парасюк наголосив, що зараз ситуація в Україні така, що діалог між депутатами парламенту і територіальними громадами є дуже потрібним. "Депутати Верховної Ради повинні чути місцеві ради і навпаки: ми повинні розуміти Верховну Раду".

Друга пленарна сесія зосередилася на новітніх формах комунікації громадян і влади. Зокрема досвідом свого міста у впровадженні електронних петицій поділився Ігор Куц, в.о. міського голови Кузнецовська у Рівненській області. Йорданка Томкова, експерт з е-врядування Швейцарського агентства розвитку та співробітництва, розповіла про міжнародні практики місцевих електронних петицій. Менеджер програм ФСЄ Юрій Піскалюк представив інструмент місцевих петицій на інформаційно-комунікаційній платформі "Відкрите місто".