USAID РАДА допомагає боротися з корупцією та посилювати громадський контроль за владою в Донецькій та Луганській областях

Пон, 28/09/2015 - 14:15

У четвер група співробітників Програми USAID РАДА вирушила на схід заради трьох заходів у безпосередній близькості до лінії фронту: два семінари – у Краматорську Донецької області та Сєвєродонецьку Луганської області – з питань контролю з боку громадськості за владою та виїзне засідання Комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції.

Виїзне засідання 25 і 26 вересня, ініційоване, підтримане й організоване Програмою USAID РАДА, розглянуло корупційні ризики, пов'язані з контрабандою та роботою пропускної системи в Луганській області, а також протидію цим ризикам з боку правоохоронних органів.

Поряд з народними депутатами під проводом голови Антикорупційного комітету ВР Єгора Соболєва учасниками засідання також були голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука і головний військовий прокурор України Анатолій Матіос, а також представники Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної фіскальної служби та Державної прикордонної служби України.

На засіданні були присутніми близько 20 журналістів центральних, регіональних і місцевих ЗМІ – у рамках прес-туру. Прес-тур був спеціально організований і підтриманий Програмою USAID РАДА через свого партнера Інтерньюз-Україна, включав ряд інших заходів і приніс широке висвітлення цих подій.

Семінари з питань контролю за владою з боку громадськості відбулися 24 (Краматорськ) і 25 (Сєвєродонецьк) вересня. Проводили навчання програмний директор USAID РАДА Еліна Шишкіна та консультант з гендерних питань Олена Суслова.

Метою проведення семінарів було допомогти місцевим активістам поглибити свої знання законодавчих механізмів громадського контролю як за місцевою владою, так і за центральною. Шишкіна назвала ці заходи "унікальною можливістю для представників громадських організацій Донецької й Луганської областей отримати необхідну інформацію безпосередньо від практиків та дізнатися про успішні приклади адвокації". "Вони [активісти] не тільки дізнаються більше, а й практикують свої навички контролю, визначають найбільш ефективні інструменти, об’єднуються для реалізації спільних цілей".

Шишкіна також прокоментувала виїзне засідання Комітету ВР з питань запобігання та протидії корупції. "За минулі півтора роки до Луганської області не виїздив жоден комітет ВР. Це перше таке виїзне засідання, та ще й з нагальних, актуальних питань для прифронтових районів Луганської області". На її думку також важливо, що місцеві громадські активісти мали змогу виступити та розповісти народним депутатам і силовикам про ті проблеми, з якими вони зіштовхуються кожного дня: "бездіяльність місцевої міліції, дірява пропускна система, залишені на своїх посадах люди з відверто сепаратистськими настроями".

За словами Суслової, "у людей часто існує враження, що місцеву ситуацію можна змінити тільки зусиллями на місцевому рівні, а національну – на національному. Коли ж вони розуміють, що ці рівні щільно пов'язані, тоді вони спроможні здійснювати зміни, там де хочуть, і там, де потрібно".

Учасники виїзного засідання ухвалили конкретні рекомендації та рішення щодо боротьби з корупцією в Луганській області. USAID РАДА планує стежити за впровадженням цих рішень. Як зауважив директор USAID РАДА Андрій Шевченко, Програма має "дуже гарні робочі контакти з Луганською обласною військово-цивільною адміністрацією". "І ми закликаємо донорську спільноту об'єднати сили й координувати наші зусилля", – додав він. (Фото: сторінка Facebook Георгія Туки та Кризовий медіа центр "Сіверський Донець")