Відбулась стратегічна сесія щодо статусу інформаційно-дослідницької служби

Втр, 16/03/2021 - 10:15

11 березня Програма РАДА провела стратегічну сесію «Повноваження. Статус інформаційно-дослідницької служби та її місце в структурі Апарату Верховної Ради України»

Відкриваючи захід виконуючий обов’язки Керівника Апарату Верховної Ради України Михайло Теплюк зазначив, що аналіз практики діяльності парламенту впродовж тридцяти років засвідчує необхідність створення альтернативних джерел інформації для народних депутатів, які беруть участь в обговоренні і прийнятті рішень з питань, які віднесені до конституційних повноважень парламенту. За його словами на сьогоднішній день ця інформація здебільшого приходить з уряду і системи альтернативних джерел інформації у народних депутатів немає. Крім того, розробка законопроектів часто, а точніше майже не супроводжується аналітичною роботою з тих чи інших питань.

«У зв’язку з цим, відсутність допомоги народним депутатам в одержанні аналітичної інформації негативно впливає як на виконання народними депутатами своїх повноважень, так і парламенту в цілому. Відтак, питання дослідницької служби як джерела одержання альтернативної інформації щодо тих законопроектів, які зокрема пропонує до розгляду уряд, чи одержання інформації при підготовці законопроектів є актуальним та надважливим. Сподіваюся, що сьогоднішнє обговорення буде позитивним кроком на шляху до конкретного формування пропозицій і проектів рішень та документів, які в перспективі будуть регулювати діяльність Парламентської дослідницької служби».

Директор Програми РАДА Ігор Когут додав: «Сьогодні дуже важливо отримати фідбек та коментарі учасників зустрічі на ті пропозиції, які були напрацьовані на основі багатьох років вивчення досвіду роботи Парламентських дослідницьких служб різних країн. Основний виклик сьогодні – щоб народні депутати України могли ухвалювати рішення базуючись на розумінні ситуації та аналізі великої кількості інформації. Парламенти багатьох країн за останні 20-30 років і навіть більше приділили величезну увагу саме питанню створення таких дослідницьких служб, які могли б надавати депутатам швидку і об’єктивну інформацію з різних питань законодавчого процесу». 

Під час заходу партнери Програми РАДА - експерти з Вестмі́нстерської фундації за демократію (Westminster Foundation for Democracy) розказали про роль Парламентської дослідницької служби в контексті розбудови українського парламенту, представили короткий огляд ключової ролі дослідницької служби, окреслили способи її використання та обговорили з учасниками принципи призначення такої служби в парламенті. 

Крім того, експерти представили огляд роботи Парламентської дослідницької служби в Асамблеї Північної Ірландії та в інших країнах.

На виконання завдань Меморандуму між Апаратом Верховної Ради України та Фондом Східна Європа щодо співпраці з впровадження проекту Агентства США з Міжнародного розвитку (USAID) «Відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво (РАДА)», підписаного 21 жовтня 2020 року Програмою USAID РАДА було розроблено Стратегію створення Парламентської дослідницької служби як структурного підрозділу Інформаційного управління Апарату, що включає в себе принципи та стандарти роботи, повноваження та основні функції. Стратегічна радниця Програми РАДА Наталя Гнидюк представила першу частину розробленої Стратегії - щодо повноважень дослідницької служби, її ролі та місця в структурі Апарату ВР.

З метою обговорення основних положень Стратегії та вироблення спільного бачення Програма USAID РАДА планує проведення ще трьох стратегічних сесій щодо створення Парламентської дослідницької служби в структурі Апарату Верховної Ради України.