Відбулась стратегічна сесія щодо створення Парламентської дослідницької служби в структурі Апарату Верховної Ради

Срд, 31/03/2021 - 15:30

Відбулась стратегічна сесія щодо створення Парламентської дослідницької служби в структурі Апарату Верховної Ради Україниь «Види інформаційних продуктів дослідницької служби».

Андрій Мельничук подякував за систематичність у проведенні стратегічних сесій, які сприятимуть створенню та розвитку парламентської дослідницької служби. Наголосив, що впродовж дискусії варто приділити увагу та більш детально розглянути можливі сценарії та альтернативи побудови дослідницької служби у Верховній Раді України.

Ігор Когут, директор Програми РАДА, підкреслив, що нині є величезний масив інформації, який так чи інакше тисне на українських парламентарів в процесі ухвалення рішень. «Досвід провідних парламентів світу свідчить, що задля свідомого та незалежного прийняття рішень депутатами при голосуванні, власне і створюються інформаційно-дослідницькі служби. Створюються для того, щоб дуже швидко допомогти парламентарям розібратися у величезному масиві інформації».

Олена Мошенець, народна депутатка України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики, подякувала команді Інформаційно-дослідницького центру за плідну співпрацю та інформаційну підтримку народних обранців України. «Я є одним з найактивніших користувачів роботи ІДЦ та замовила вже понад 20 досліджень на різноманітні теми, які лягли в основу і окремих законопроєктів, поправок, і аналітичних доповідей. Тому я повністю підтримую необхідність існування такого важливого інструменту як ІДЦ при Верховній Раді. І ми вже зробили перші кроки – у першому читанні було прийнято законопроект «Про парламентську службу» і це стане основою, щоб така інституція розвивалася і допомагала парламентарям».

Володимир Кабаченко, народний депутат України, секретар Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики, зазначив, що на сьогоднішній день 80% законопроектів, які стають законами, все одно повертаються до стін парламенту для внесення в них змін. Відтак якість законотворчої діяльності українського парламенту має змінитися. І підтримку депутатам у цьому може надавати саме ІДЦ. «Наш комітет вже використовував напрацювання аналітиків ІДЦ при розробці законопроектів по викривачам, по уповноваженим з питань антикорупційних програм на державних підприємствах, з питань щодо обігу медичного канабісу в Україні. Отримуючи аналітику від ІДЦ щодо кращих міжнародних практик з того чи іншого питання, ми вже можемо відфільтровувати ті законотворчі ініціативи, які не відповідають світовому тренду. Дуже хочеться щоб на базі Апарату Верховної Ради України була створена повноцінна парламентська дослідницька служба, на базі якої ми будемо отримувати інформаційні довідки та аналітику, і в свою чергу впроваджувати ефективну законотворчу діяльність».

Наталя Гнидюк, стратегічний радник Програми РАДА, представила основні види інформаційних продуктів, які в майбутньому може готувати парламентсько-дослідницька служба ВРУ. «Моделюючи можливу парламентську дослідницьку службу для Апарату Верховної Ради України, як структурний підрозділ в середині інформаційного управління, експерти Програми РАДА виходили з практики Інформаційно-дослідницького центру (прототипу ПДС) та кращих міжнародних практик. Відтак було визначено два напрямки інформаційних продуктів ПДС – ті, які готуються на запит парламентарів (наприклад, інформаційні довідки), а також проактивні продукти (наприклад, інфобрифи)».

Ден Халл, Старший дослідник Асамблеї Північної Ірландії, експерт Вестмінстерської фундації за демократію, представив огляд дослідницьких та інформаційних продуктів, а також їх використання в Асамблеї Північної Ірландії. Експерт розказав про внесок інформаційних продуктів в роботу Асамблеї, а саме: допомогу в дослідженні законодавства, внесок в розробку законодавства конкретного парламентаря, інформаційне забезпечення членів парламенту під час пленарних дебатів та запитань до міністрів, та ін.

Захід відбувся 26 березня 2021.