Виклики, що стоять перед Національним антикорупційним бюро, обговорені на засіданні IPTAC

Срд, 27/05/2015 - 18:30

Понад 25 представників організацій-донорів, посольств і громадянського суспільства взяли участь в організованій Програмою USAID РАДА Координаційній зустрічі представників проектів міжнародної технічної допомоги (IPTAC) на тему "Національне антикорупційне бюро: мета та завдання".

Доповідачами виступили головний редактор порталу Цензор.нет, член конкурсної комісії з відбору директора НАБ Юрій Бутусов і голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Бутусов розповів про роботу конкурсної комісії з висунення кандидатур на посаду керівника НАБ, а Шабунін зосередився здебільшого на поточних проблемах кадрового забезпечення бюро.

За словами Бутусова робота комісії була першим в Україні досвідом публічного обрання керівника одного з вищих органів державної влади. "Створення Бюро — для України це був такий тест на те, яким чином у нас можна в принципі будувати сучасні державні інституції".

Відмітивши "надзвичайну прозорість" процедури відбору та відсутність будь-якого тиску на членів комісії, він згадав і про проблеми, "закладені в конкурс". Зокрема коло претендентів було обмежене вимогою наявності великого досвіду роботи і відсутності членства в політичній партії.

"Значна кількість членів комісії виступали за те, аби умови конкурсу були повністю лібералізовані, — розповів Бутусов. — Цього не сталося. Я сподіваюсь, що цей досвід буде врахований депутатами. Утім, якими б не були зауваження, процедура була зрозуміла й демократична, і це було видно по наших голосуваннях у прямому ефірі".

Він також зауважив, що керівництво країни — парламент, уряд, президент — досі не сприймають боротьбу з корупцією як зміну якості відношень до процесів державного управління.

Юрій Бутусов: "На жаль, до Антикорупційного бюро досі ставляться як до додаткової силової структури, яка може створювати проблеми політичним опонентам. І, в принципі, всі наші проблеми — і прийняття закону, і умови конкурсу — вони були обумовлені цією взаємною недовірою політичних партій і фракцій, кожна з яких дивилася на іншу, і єдине, чого вони хотіли — не посилити вплив тієї чи іншої сили"

Шабунін звернув увагу на те, що комісія з підбору персоналу для НАБ буде змушена працювати з величезною кількістю документів, оскільки треба буде перевірити кожного окремого кандидата — його минуле, зв'язки, власність, контакти тощо. "Тобто треба зробити купу роботи, яку наразі нема кому робити".

Інша проблема — від кандидатів на керівні посади вимагали "купу паперів", яку могли зібрати ті, хто вже був на державній службі. Тому, через брак часу, багато людей з бізнесу не подали заяви на участь у конкурсі.

Залишається невирішеним питання навчання детективів, особливо проведенню розслідувань фінансових злочинів. На думку Шабуніна, допомогти забезпечити якісне навчання могла би донорська спільнота. "Тут є два компоненти: навчальні програми і хто буде вчити. В Україні нема кому нормально вчити. Для цього треба залучати кращих експертів".

Плани директора НАБ у вересні чи жовтні запустити роботу слідчого департаменту Шабунін назвав "досяжною ціллю", але "повним фейком" у разі відсутності аналітичного департаменту, який має доступ до державних баз даних. "У них не буде інструментарію для роботи, — каже експерт. — Тому окрема війна буде за доступ. Хоча ми в законі прописали безпосередній доступ НАБ до всіх баз даних держави, ця робота буде саботуватися — я вам гарантую".

Утім, Шабунін упевнений у перемозі у "війні за доступ до баз даних", і тоді постане питання: хто напише програмне забезпечення? "Хто напише софт, здатний витягати дані з цих баз, робити їх однотипними, аби мати спроможність робити аналіз? Тут буде критично необхідною допомога донорів, аби привести спеціалістів, які покажуть, як це працює в інших країнах, і замовити написання цього софту".

Він також нагадав, що минулого тижня парламентська коаліція під тиском Адміністрації Президента прийняла зміни до закону про прокуратуру, які передбачають підпорядкування генеральному прокурору новоствореної спеціальної прокуратури. "Я наголошую: якщо ми не відстоїмо незалежну антикорупційну прокуратуру з максимальною незалежністю її керівника і штату, немає сенсу в усій нашій роботі щодо антикорупційного бюро," — заявив керівник Центру протидії корупції.

Віталій Шабунін: "Припустимо, у нас є ідеальний аналітичний департамент, доступ до баз даних, навчені детективи. Слідство неможливе без прокурора. І тут постає найбільша проблема. Якщо ми віддамо процесуальний нагляд за НАБ сьогоднішній прокуратурі, у бюро немає жодного сенсу. Процесуальний керівник має сто способів убити слідство, яке веде навіть найкращий детектив"