Реалізація парламентської реформи ( червень-серпень 2018 року)

Одним з головних напрямків змін у нашій державі  є парламентська реформа, що передбачає посилення інституційної спроможності Верховної Ради України для реалізації її основних функцій: законодавчої, контрольної та  представницької. Ефективність виконання зазначених напрямків  безпосередньо впливає на якість законодавства, дієвість контролю за  імплементацією законів та представництво інтересів громадян.

У лютому 2016 року Європейською комісією була запропонована «Дорожня Карта реформ щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України» (далі – Дорожня Карта). Цей  документ містить рекомендації щодо реформування українського парламенту, метою яких є вирішення вищенаведених проблем, підвищення якості законів, забезпечення прозорості та відкритості ВР України, дотримання народними депутатами етичних норм і стандартів та підвищення рівня адміністративної спроможності парламенту.

Заходи з парламентської реформи, здійсненні в період червня-серпня 2018 року

Електронний парламентаризм

  1. Стратегія електронного парламентаризму

5 липня 2018 р. розпорядженням Голови Верховної Ради України була затверджена Стратегія електронного парламентаризму на 2018-2020 роки. Головною метою стратегії є обрання відповідних електронних інструментів (та шляхів їх застосування) для:

  • спрощення здійснення представницької функції парламенту;
  • забезпечення прозорості парламенту;
  • залучення громадян до законодавчого процесу;
  • забезпечення підзвітності парламенту;
  • підвищення ефективності роботи парламенту: спрощення деяких процедур у законодавчому процесі за допомогою застосування електронних інструментів.
  1. Громадське обговорення законопроектів

У червні-серпні 2018 року на електронному порталі громадського обговорення законопроектів було представлено  1 законопроект.

За час існування порталу найбільш широко обговорювався законопроект № 1135-1 про вогнепальну зброю цивільного призначення, де взяли участь 861 особа. До законопроекту було подано близько 900 коментарів/пропозицій/зауважень.

Посилення контрольних функцій парламенту

2 серпня 2018 року відбулося перше засідання Робочої групи Кабінету Міністрів України, метою якої є напрацювання концепції нових змін до Регламенту КМУ. Передбачається, що після напрацювання концепції, вона буде оформлена Міністерством юстиції в проект Регламенту КМУ.

  Працівники Програми USAID РАДА були запрошені до Робочої групи, та активно працюють над концепцією Регламенту КМУ у частині співпраці парламенту з урядом.

Представницька функція парламенту

Представницька функція парламенту полягає в тому, що парламент є виразником інтересів і волі народу (нації), тобто всієї сукупності громадян певної держави, який уповноважений приймати рішення від імені народу.

  1. Інструменти роботи в округах (досвід Німеччини)

У липні 2018 року Програма USAID РАДА та Фонд Конрада Аденауера запросили в Україну експерта з парламентаризму Міхаеля Колькмана для представлення моделей роботи депутата Бундестагу в окрузі. Інструменти були презентовані народним депутатам (зокрема тим, хто працює в рамках компоненту Модельний Округ), а також представникам громадянського суспільства.

Програма USAID РАДА буде сприяти використанню інструментів роботи в окрузі народними депутатами.

  1. «Модельний округ»

8 червня Програма USAID РАДА та народні депутатами України представили свій досвід та  моделі та практики взаємодії з виборцями,  напрацьовані в рамках проекту «Модельний округ». Програма USAID РАДА протягом кількох років впроваджувала пілотний проект «Модельний округ», який покликаний створити найбільш ефективну модель комунікації та взаємодії народних депутатів з виборцями за допомогою як класичних, так і інноваційних механізмів та інструментів, що передбачені різними компонентами Програми.

Завдання проекту - надання народному депутату та його команді різноманітної підтримки (експертна, аналітична, технічна, організаційна) для вирішення актуальних проблем округу.

Участь у проекті брали семеро народних депутатів, які представляють різні фракції та обрані як у мажоритарних округах, так і за списками політичних партій.

Програма стажування у парламенті

20 липня 2018 року відбулося урочисте закриття Програми стажування в Апараті Верховної Ради України. Шість місяців інтерни брали участь у розробці законопроектів, організації роботи підрозділу стажування, громадських слухань, різноманітних круглих столів та фахових дискусій та займалися аналітичною роботою.

Програма USAID РАДА разом з організацією Ліга Інтернів працювали у напрямку ухвалення Постанови № 6596, яку було прийнято 12 грудня 2017 року.