Народні депутати України та експерти обговорили депутатський імунітет та індемнітет

Птн, 05/10/2018 - 12:15

Програма РАДА організувала спільно з Центром політико-правових реформ, Венеціанською комісією Ради Європи, спільно з Міжнародним Інститутом демократії та сприяння виборам (International IDEA), за підтримки Європейського Союзу дискусію “Депутатський імунітет та індемнітет. Зміни до Конституції”.

Під час круглого столу депутатські фракції та групи висловили свої позиції щодо питання депутатського імунітету та індемнітету, а експерти представили позиції щодо доцільності скасування чи обмеження депутатського імунітету, та його імовірного впливу на систему стримувань і противаг.

Народні депутати 8-го скликання неодноразово піднімали питання скасування депутатської недоторканності. Головною метою обговорення було вивчення позицій парламентських фракцій щодо недоторканності народних депутатів та розроблення порад щодо актуальності скасування або обмеження парламентського імунітету за допомогою національних та міжнародних експертів й порівняльного міжнародного досвіду.

Ігор Когут, Директор Програми USAID РАДА, Член Конституційної Комісії, повідомив, що сьогоднішній круглий стіл присвячений одній з найбільш актуальних тем, які є на порядку денного парламенту. Когут зазначив, що імунітет є в програмах багатьох політичних сил, які представлені у Верховній Раді України. Навіть більше, це частина Коаліційної угоди. На думку Когута, скасування імунітету - це великий виклик для незалежності парламенту та народних депутатів України.

“Депутатська недоторканність є частиною європейської конституційної традиції, разом з цим, у різних країнах Європи це питання вирішується та регулюється на практиці по-різному”, - Мортен Енберг, Голова Офісу Ради Європи в Україні.

Енберг повідомив, що останнім часом серед експертів ведуться дискусії про можливу загрозу переслідування парламентарів. Однак, у політичної системи яка добре функціонує та побудована на принципах верховенства права, члени парламенту користуються іншими механізмами захисту і не потребують спеціального імунітету.

Енберг зазначив, що головним аргументом у цій дискусії є забезпечити принципи рівності перед законом, що є однією із складових верховенства права.

Проте, Енберг повідомив, що ще у 2015 році Венеційська Комісія зазначила, що повне скасування депутатської недоторканності може бути небезпечним для функціонування та автономії парламенту у політичній системі із вразливою демократією якою є Україна.

Елісон Кейс, Агентство США з Міжнародного розвитку (USAID): “Дуже важливо, щоб у Верховній Раді обговорювалося питання про депутатську недоторканність, оскільки це є частина Коаліційної угоди, а також тема, яка має великий інтерес громадськості”. На думку Кейс, інститути, особливо парламент, повинні бути незалежними, що дозволить їм залишатися неупередженими та здійснювати свої повноваження без страху.

“Наша мета - дозволити парламентським фракціям та групам представити свої позиції щодо питання імунітету та виробити рекомендації, ” - зазначила Кейс.