Програма USAID РАДА представила концепцію законодавчого процесу в контексті заходів по впровадженню парламентської реформи

Втр, 23/05/2017 - 18:15

22 травня, на панельній дискусії «Законотворчий процес та європейська інтеграція в контексті парламентської реформи», яка зібрала більше 100 народних депутатів України, керівництво ВРУ та Апарату, експертну спільноту, ми презентували дуже важливий документ, розроблений Лабораторія законодавчих ініціатив/Agency for Legislative Initiatives в рамках Програми. Це – проект концепції законодавчого процесу «від початку до кінця». Ця концепція, яку ми пропонуємо (за лінком http://bit.ly/2qLDW1d) до обговорення, містить аналіз практик, огляд міжнародного досвіду, а також пропозиції до концепції реформи законодавчого процесу «від початку до кінця» з акцентом на посилення координації між 3 суб’єктами законодавчої ініціативи. Саме про це йдеться в першій рекомендації Дорожньої карти щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України, підготовленої Місією Європейського Парламенту з оцінки потреб під головуванням Пета Кокса. Аналіз зареєстрованих та ухвалених законів протягом 4-ї та 5-ї сесії показує, що за цей час було зареєстровано 1506 законопроектів, з яких ухвалено в цілому 187 (12%). Тобто можна стверджувати, що майже через рік після ухвалення Постанови «Про заходи з реалізації рекомендацій щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України» (17-е березня 2016 року) ситуація не змінилася.

Уряд так і не перетворився на основний центр вироблення політики, а сукупність правових та політичних чинників зумовили високий ступінь впливу Президента на законодавчий процес. Крім того, легкість, з якою народні депутати України можуть реєструвати законопроекти, регулярне порушення парламентських процедур, відсутність усталеної практики довгострокового планування і налагодженої комунікації між суб’єктами законодавчої гілки влади формують загальний хаотичний характер вироблення політики. Ініціювання абсолютно різних, часто неузгоджених між собою або з програмою діяльності уряду, законодавчих ініціатив апріорі не може забезпечити сталий та поступовий розвиток України в будь- якому визначеному напрямку. Таким чином, розробка дієвої системи вироблення, узгодження, ухвалення, оцінки та перегляду політики залишається вкрай актуальним завданням як для політичного керівництва, так і для українського суспільства загалом. 

Круглий стіл, ініційований Верховною Радою України спільно з Програмою USAID РАДА, Проектом «Рада за Європу» (ПРООН/ЄС), Європейською комісією «Демократія через право» (Венеціанська Комісія Ради Європи), це - черговий захід, що має на меті обговорити стан та перспективи реалізації Парламентської реформи. Ключовими темами стали перегляд законотворчої процедури «від початку до кінця» та законодавча імплементація Угоди про Асоціацію між Європейським Союзом та Україною, є черговим кроком з впровадження реформи парламенту України.

У заході, який відкрив Андрій ПАРУБІЙ, Голова Верховної Ради України, взяли участь Пет КОКС, колишній Президент Європейського парламенту, керівник оціночної місії Європарламенту, Хьюг МІНГАРЕЛЛІ, Голова Представництва ЄС в У країні, Директор USAID Ukraine - USAID Україна Сюзан Фріц, Іванна Климпуш-Цинцадзе, Офіс віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграціїа також Ганна СУХОЦЬКА, Почесна пані Президент Венеціанської Комісії

У березні 2016 року було оприлюднено Доповідь та Дорожню карту щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України, розроблені Місією Європейського парламенту з оцінки потреб Верховної Ради України. На підставі Доповіді та Дорожньої карти, парламент ухвалив Постанову Верховної Ради України «Про заходи з реалізації рекомендацій щодо внутрішньої реформи та підвищення інституційної спроможності Верховної Ради України». За останній рік Головою Верховної Ради України було створено парламентську робочу групу з реалізації Дорожньої карти парламентської реформи, яка працювала над впровадженням реформи Парламенту.

Рубрика: